OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dominik Penner (@zer0pwn) zveřejnil informace o zatím neopravené bezpečnostní chybě v KDE Plasma. Pouhým otevřením adresáře s útočníkem připraveným souborem .desktop nebo .directory v Dolphinu může být spuštěn libovolný příkaz. Viz videoukázka na YouTube. Vývojáři KDE zatím doporučují nestahovat soubory .desktop a .directory a nerozbalovat archivy z neznámých zdrojů.
Tiskni
Sdílej:
To je jistě nedokumentovaná funkce autorun jako ve windows a proto je rada nestahovat soubory .desktop a .directory a nerozbalovat archivy z neznámých zdrojů :)
Icon[$e]=$(echo${IFS}0>~/Desktop/zero.lol&(hodnota pre Icon sa generuje cez shell) XDG štandard nič také neobsahuje a, pokiaľ viem, nič podobné nepodporuje ani žiadne iné DE.
If an entry is marked with `$e`, environment variables and shell commands will be expanded.Poučný je z tohoto pohledu taky commit co to opravuje:Name[$e]=$USER Host[$e]=$(hostname)When the "Name" entry is read `$USER` will be replaced with the value of the `$USER` environment variable, and `$(hostname)` will be replaced with the output of the `hostname` command.
It is very unclear at this point what a valid use case for this feature would possibly be. The old documentation only mentions $(hostname) as an example, which can be done with $HOSTNAME instead. Note that $(...) is still supported in Exec lines of desktop files, this does not require [$e] anyway (and actually works better without it, otherwise the $ signs need to be doubled to obey kconfig $e escaping rules...).A zdá se, že tahle functionalita až roku 2002, tj. je tu s námi od verze 3.1.0.