Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Ešte by som možno súhlasil s tým že keď hodnotenie zápisku za dva dni spadne pod 50%, tak sa automaticky zmaže.
Tak to ani omylem. Přinejmenším na tohle tady nejsou dostatečná data (pět až deset hodnocení opravdu není směrodatných) a mazaly by se tím zápisky, které mohou být v něčem zajímavé (třeba diskuze může být pozoruhodná), navíc by to byla neúcta k autorům komentářů (investovali do toho čas) atd.
zdejší politické, teologické, sexuální, zoofilní a další blogy mají jedny z nejlepších diskusíAž na ty Jílkovy, který jsou zaplněný hlavně nadávkama, obdivem a urputným vysvětlováním, že Jílka nelze nasrat
Mě se v poslední době zdá, že tady ta aktivita tak nějak upadá hlavně v blogách (nevím jak se to skloňuje).Jenže řešením rozhodně není vyhodit Jílka, ale něco napsat. Mně naopak přijde, že aktivita v blogu se stále zvyšuje. Dřív jsem nemíval problém všechny blogy přečíst a mít na půl týdne pokoj. Teď to sotva stíhám všechno monitorovat a musím si víc vybírat. To stejné se týká zpráviček.
Tak nejak normalne. Abclinuxu je server s IT zamerenim a tak se predpoklada ze blogeri budou tlachat o tematu. Jenze z IT se blbne a tak neni na skodu semtam neco uplne jinyho probrat.
Pokud budeme jmenovat p Jilka tak jeho zapisky jsou tak rozsahle ze je to na samostatnou prezentaci sebe sameho.
Vetsinou jsou velmi pekne napsane a tak by si mozna zaslouzily umisteni nekde tematicteji.
2) tak, že by maximální počet zobrazených příspěvků od určitého autora adaptivně přizpůsobil tomu, kolik (ne-linuxových/IT) příspěvků autor za poslední dobu (např. okno 30, nebo 50 dní) napsal. Tj. např. pokud někdo za posledních 50 dní napsal <=5 příspěvků, klidně bych do přehledu zahrnul všechny (pochopitelně, tady by už platilo „časové kritérium“...). Na opačné straně např. kdo by měl za posledních 50 dní více, než cca 25 příspěvků, tomu bych do přehledu zahrnul jen jeden. A kdo by měl víc, než 35, tomu bych do přehledu nezahrnul nicOk, tak jsem se trošku podíval na to, kolik zápisků za poslední dobu psal pan Jílek a kolik je tu příspěvků celkem a z toho mi vycházejí tato čísla (pouze nelinuxové příspěvky; linuxové by žádné omezení neměly):Samozřejmě tohle jsou hausnumera od boku, chtělo by to propočítat tak, aby to dobře fungovalo.
příspěvků uživatele | zahrnout přísp. | př./50 dní ⇒ odpovídá za posl. 50 dní | do přehledu (max) | ø 1 přísp. / ? dní --------------------+-------------------+---------------------- 0 .. 4 | 4 | nekonečno .. 12.5 5 .. 8 | 3 | 10 .. 6.3 9 .. 12 | 2 | 5.6 .. 4.2 13 .. 19 | 1 | 3.8 .. 2.6 >= 20 | 0 | <= 2.5Tak jestli dobře počítám, pak při ~ cca 5 blozích / den a zobrazení 20 příspěvků na hlavní stránce by: a) u pravidelných příspěvatelů byl vidět průměrně maximálně 1, zcela výjimečně dva příspěvky v tomto přehledu; b) u méně častějších přispěvatelů by šlo vytvořit „burst“ běžně 3, maximálně 4 příspěvků v přehledu, vzhledem k tomu, jak tito málo přispívají, by to ale bylo spíš výjmečné a nevadilo; c) pokud by se někdo snažil psát v průměru jednou za 2.5 dne a častěji, jeho příspěvky by se v přehledu neukazovaly vůbec (resp. aby se mu začaly zobrazovat by musel v psaní zvolnit; což je přesně to, co by od pana Jílka a případných podobných grafomanů většina zdejšího osazenstva očekávala). Samozřejmě, že by se čísla dala nastavit agresivněji (obzvlášť ve spodní části tabulky), pokud by to nestačilo...
Tenhle názor nesdílím, chceš tím říct, pokud by se nastavila přísnější pravidla, že by se lidi už nemohli normálně bavit?domnívám se, že ano, nemohli
Tiskni
Sdílej: