Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Na Homebank jsem narazil už dříve, když jsem hledal náhradu obtížně použitelného GnuCash (problém s datumy??, nezobrazuje strom). Rozhodně mě to účetnictví nezaujalo. Když jsem se dočetl, že to sem tam někdo používá, tak jsem se rozhodl se na to ještě jednou podívat.
Pro mě je nemyslitelné to používat. Měl bych proti tomu spoustu věcí. Upozorňuji, že jde o mé osobní antipatie, někomu může Homebank ze stejných důvodů připadat přitažlivé:
Po čtvrthodině experimentů jsem Homebank zatratil a smazal. Chápu, že pro někoho jsou neprůchozí aplikace určené pro KDE, pro jiného zase aplikace Gnome, a že problém s ukládáním souborů v GTK je čistě má osobní záležitost. Ale v každém prostředí lze najít dostatečně inteligentní účetnictví (KMyMoney, GnuCash). O Homebank bych rozhodně neuvažoval.
A co ti brání to opravit? Případně aspoň nahlásit.Překlad: "Běžný účet" (anglicky) se překladá jako "Kontrola" do češtiny? Budiž, překládal to někdo netknutý anglickým názvoslovím. Ale věta "Automatické dokončení a přímá konfiskace jsou přístupné pro příjemce" naznačuje, že překladatel nebyl dotčený ani českým jazykem. Slovosled zcela mění význam věty (nechápu ji ani tak).
S GTK taky obvykle nemám tak veliký problém, jak prezentuji (file dialog). Ale z duše nesnáším aplikace, které mi chtějí dovléci do systému půlku Gnome. To není nic proti Gnome, já to jen v systému nechci.
Na KMyMoney mě mrzí, že nechodí ve Windows. GnuCash je v tomto ohledu šikovnější. Přitom - jak říkáš - stačilo "jen" použít čistě Qt. Nějaké přenositelné aplikace v Qt jsem dělal a opravdu to není problém (http://brave-equity.com/). V Linuxu je možné poskládat pro Windows přímo hotový instalační balík.
Užívej si všeho, bez pocitu viny a poslední peníze utrať za květiny.
Tiskni
Sdílej: