DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
/bin/sh -> /bin/bash
(predtym bol na /bin/dash
)
osobne som dash nikdy nepouzil, ani neviem aky je rozdiel oproti bashu (okrem toho, ze pre elementarne prikazy - napr. echo - pouziva odlisnu syntax)
/bin/sh
, tak zalezi na nastaveni systemu, na aky shell ten odkaz sh ukazuje. (aspon ja teda povodny shell sh nemam, sh bol len odkaz na dash).
A kedze s dashom skripty nefungovali, ale fungovali s bashom, tak miesto toho aby som v kazdom skripte prepisoval prvy riadok na /bin/bash
, radsej zmenim odkaz /bin/sh
...
A jasno v tom celkom mam, aspon do takej miery aby som vedel spravit to co potrebujem, tj. zabezpecit spustenie skriptu pod danym shellom.
/usr/local/bin
) to už být nemusí a takový skript musí být stejně upravován. Pokud chce člověk explicitně přikázat použití bashe, měl by napsat (defakto by tímto mělo začínat cokoli mimo /bin/sh
#!/usr/bin/env bash
zsh-newuser-install
. Je to textový wizard na nastavení. Můžeš toho v něm nastavit opravdu dost.
Zsh mě nejdřív dostal tím, že umí doplňovat parametry configure skriptu. A pak doplňováním parametrů některých programů spolu s nápovědou, co ten parametr dělá. Takže u mě zůstal :)
root@orbit:~# iptables -t filter mangle nat root@orbit:~# iptables -t
emerge app-shells/bash-completion
set autolist
.
Jiste. Napr.:
ftp://gd.tuwien.ac.at/pc/dos/djgpp/alpha/v2gnu/bsh205bb.zip
Možná vhodné místo, abych se optal, jak v zsh nastavit,Není
scp 'server:nekde/*.tex' ., abych zkopíroval všechny soubory .tex sem, ale mohlo by mu dojít, že nemá hvězdičku expandovat na lokální názvy souborů ("no matches found", leda že bych měl tak nemožně pojmenovaný soubory). Chtěl bych normálně napsat
scp server:nekde/*.tex ., aby to udělalo totéž. Když umí zsh doplňovat přes TAB i jména vzdálených souborů, nechápu že by neuměl tohle.
zato ty si vypotil taku vec akoby bash bol (po zsh) druhy najhorsi shell...To si nemyslím, ale přiznávám nešťastnou formulaci...
C-a, C-e, C-l, C-u,
... a ty v nem taky funguji
Tiskni
Sdílej: