Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
/bin/sh -> /bin/bash
(predtym bol na /bin/dash
)
osobne som dash nikdy nepouzil, ani neviem aky je rozdiel oproti bashu (okrem toho, ze pre elementarne prikazy - napr. echo - pouziva odlisnu syntax)
/bin/sh
, tak zalezi na nastaveni systemu, na aky shell ten odkaz sh ukazuje. (aspon ja teda povodny shell sh nemam, sh bol len odkaz na dash).
A kedze s dashom skripty nefungovali, ale fungovali s bashom, tak miesto toho aby som v kazdom skripte prepisoval prvy riadok na /bin/bash
, radsej zmenim odkaz /bin/sh
...
A jasno v tom celkom mam, aspon do takej miery aby som vedel spravit to co potrebujem, tj. zabezpecit spustenie skriptu pod danym shellom.
/usr/local/bin
) to už být nemusí a takový skript musí být stejně upravován. Pokud chce člověk explicitně přikázat použití bashe, měl by napsat (defakto by tímto mělo začínat cokoli mimo /bin/sh
#!/usr/bin/env bash
zsh-newuser-install
. Je to textový wizard na nastavení. Můžeš toho v něm nastavit opravdu dost.
Zsh mě nejdřív dostal tím, že umí doplňovat parametry configure skriptu. A pak doplňováním parametrů některých programů spolu s nápovědou, co ten parametr dělá. Takže u mě zůstal :)
root@orbit:~# iptables -t filter mangle nat root@orbit:~# iptables -t
emerge app-shells/bash-completion
set autolist
.
Jiste. Napr.:
ftp://gd.tuwien.ac.at/pc/dos/djgpp/alpha/v2gnu/bsh205bb.zip
Možná vhodné místo, abych se optal, jak v zsh nastavit,Není
scp 'server:nekde/*.tex' ., abych zkopíroval všechny soubory .tex sem, ale mohlo by mu dojít, že nemá hvězdičku expandovat na lokální názvy souborů ("no matches found", leda že bych měl tak nemožně pojmenovaný soubory). Chtěl bych normálně napsat
scp server:nekde/*.tex ., aby to udělalo totéž. Když umí zsh doplňovat přes TAB i jména vzdálených souborů, nechápu že by neuměl tohle.
zato ty si vypotil taku vec akoby bash bol (po zsh) druhy najhorsi shell...To si nemyslím, ale přiznávám nešťastnou formulaci...
C-a, C-e, C-l, C-u,
... a ty v nem taky funguji
Tiskni
Sdílej: