Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Lidi s fantazií stejně budou odpovídat "jinou"hm, že bych si zahlasoval "jinou", neboť UltraSPARC != SPARC?
neboť UltraSPARC != SPARC?Wikipedia: UltraSPARC Architecture 2005 includes Sun's standard extensions and remains compliant with the full SPARC V9 Level 1 specification. The architecture has provided continuous application binary compatibility from the first SPARC V7 implementation in 1987 into the Sun UltraSPARC Architecture implementations.
... Co se tyce vykonu, tak ta bitva je mezi Xeony a POWER6. POWER6 mají vyšší frekvenci, ale Xeony jsou ctyrjadra. A architektura Core je ma hodne stavy na 1 MHz.
Ten závěr je dost mimo. Frekvence jako parametr hodnocení CPU je hodně mimo. Vzpomínáte na nedávné reklamy na P4 proti Opteronům (Skutečné XGHz procesor). Moje reálná zkušenost z té doby (2004) byla, že Opteron to Xeonu v praktickém nasazení opravdově natřel. Jednalo se o SMP 2x Xeon 2,8GHz proti 2x Opteron 246 na 2GHz s běžnými aplikacemi (SQL, Web).
To co je nejdůležitější je poměr výkon/spotřeba a tady šli oba konkurenti X86_64 do sebe, Intel po 5 letech konečně dohnal náskok AMD a je z čeho vybírat ale vyhrává IBM Power. Ten se montuje do spotřební elektroniky s důrazem na nízkou spotřebu (satelitní komplet IPBOX např., Playstation apod) a na druhé straně do výkoných RISCových serverů IBM Power5/6, kde v kombinaci se špičkově zvládnutou virtualizací a škálovatelností je jasným favoritem. Pokud jde o počty jader na čipu, Power měl dualcore čipy dříve než Intel/AMD a dnešní Power6 je Quadcore. Hlasuji tedy pro Power!
a vadi mi ta redukce IS ...A oxidace by Ti nevadila?
Propustnost pametoveho subsystemu byla u Sunu vzdy dobra, protoze se od pocatku soustredil na viceprocesorove systemy. Ale co se vypocetniho vykonu tyce, tam je to se SPARCy spatne. Na konferencich o superpocitani se o SPARCu skoro nemluvi. Ty systemy svym vypocetnim vykonem nestaci, a tak je ani nikdo do vyberovych rizeni na superpocitace nenavrhuje.Nebude to spise tim, ze v "superpocitani" se obvykle pracuje docela hodne s plovouci carkou, kde skutecne stavajici SPARCy neexceluji?
jara@storage:~$ cat /proc/cpuinfo
Processor : XScale-IXP42x Family rev 1 (v5l)
BogoMIPS : 266.24
Features : swp half fastmult edsp
Ucet na tom ma cca. 10 lidi, je to zcela tiche, prakticky nic nezere. A to nejlepsi: Bezi na tom plnokrevny debian.
je desna skoda ze pod reklamama se nemuze diskutovat, bych se treba chtel o tom prociku dozvedet vic nez jen marketingove keci.Zrovna minulou stredu o SPARCu povidal na CZOSUGu v Praze Jakub Jermar... Co byste rad vedel?
no a pokud by se bojite ze tam nekdo napise treba nakou podstanou informaci proc to nekupovat, tak tahle cenzura neni zrovna moc nejcistejsi praktika. a zejeto takhle cenzurovany vsude? ano vsude me to pekne ...Kdyby byla cenzura, tak by vas zarizli i tady, ne?
a ted k tomu SPARCu, opravdu je na vykon tak predrazeny, jak vyzniva z ankety? jak pod tim behaj treba databaze?Predrazeny? Pred par lety bych s vami souhlasil, dnes ani ne. Zalezi, co za tu cenu ocekavate. Spise je to zvykem a stylem nasazeni. Kdyz jen tak bez snahy nasadite SPARCa a vedle nej nataktovany Opteron, hruba vypocetni sila jednoho jadra Opteronu zvitezi. Takhle nekteri hodnoti vykon SPARCu take a maji ze sveho pohledu pravdu. Ktere databaze? Oracle? Pekne. Postgre? Pekne. MySQL ma sve limity, ale vyladena take pekne. Je treba take zvolit, zda SPARC III/IV+ ci T1/T2. A mam dojem, ze i u nas bezi Try&Buy.
Zrovna minulou stredu o SPARCu povidal na CZOSUGu v Praze Jakub Jermar... Co byste rad vedel?Záznam je někde k dispozici? Vcelku by mě to zajímalo ...
...a navic ta wliv architektura se k nahrazeni univerzalni x86 nehodi - musi se optimalizovat kompilatorem...Já měl zato, že vliw procesory od Transmety podávaly vcelku slušný výkon, i když na nich běžely zcela obyčejné programy (třeba Quake III) A to navíc při dost nízké spořebě (do 4W, pokud se dobře pamatuju)
A diky out-of-order architekture ma dobrou schopnost podavat vysoky vykon na spatnu/vubec neoptimalizovanem kodu z mnoha ruznych kompiltoru a urceneho mnoha ruznym CPU.Out-of-order execution je copak výsada x86? Mě to z nezasvěceného pohledu připadá, že x86(_64) je dnes nejvýkonnější jen protože se do ní v posledních 10 letech nalilo nejvíce peněz. Pokud by dal někdo stejné peníze do vývoje RISCových jader, dostane se výkonem výš už jenom proto, že může z CPU vyhodit překladač CISCových instrukcí na micro-ops.
a hlavně asi vliw potřbují, aby za ně kód učesal kompilátor.Ideální procesory pro jazyky s VM, která umí optimalizaci za chodu
Jenž pro PC se tohle nehodí - třeba takové openoffice by vám pak museli distribuovat ve verzích od P-II, K6 (a K6-II, K6-II+, K6-3), P3, K7, K7 quantispeed, P4, K8, Pentium-M, Core, Core 2 o Efficeonech, Geodách a Edenech (a těch různých starších 'židech') nemluvě. A smůla, pokud využíváte starší build, než máte procesor.Az na to, ze ta "HW optimalizace" stoji za prd, coz ukazuji znacne rozdily pri vystupu z ruznych prekladacu pri ruznych optimalizacich kodu. Ano, udrzuje to "tak nejak vchodu". Ve skutecnosti ta "HW optimalizace" ma za ukol jedine, co nejusilovneji zasobovat vnitrni vykonne jednotky neci smysluplnym, aby se neflakaly.
Jaky ma ten z990 vykon?Velký.
A pak že x86 nezdržuje vývoj.samotná platforma ne - ale ten marketing ... co do propustnosti diskového (ehm) subsytému, kde je SCSI (nebo ještě lépe kde bylo, když bylo IDE v plenkách, to byl rozdíl mnohem větší) a proč je dnešní hype nějaké ubohé SATA-II ... obdobně z technologií pro periferie, USB(2) versus FireWire, jak funguje jedno a jak druhé, jak dlouho je to na trhu (s danou rychlostí), a jak se prodává jedno a jak druhé - přitom finanční rozdíl na jeden port včetně současné ceny za licenci je někde kolem $0.1, pokud se dobře pamatuju
Mainframy jsou delane na nepretrzity provoz, a vetsinu hardwaru krom procesoru a pameti lze menit za chodu (tj. diskova zarizeni i rozsirujici karty).Proč si myslíš, že u mainframů IBM není za chodu možné vyměňovat procesory a paměti?
Datova propustnost je podstatne vyssi nez u PC - napr. pripojeni na diskova zarizeni byla uz pred lety v radu jednotek az desitek gigabajtu za vterinu, pri maximalni vzdalenosti ve stovkach metru.Kilometrů, prosím pěkně.
Tiskni
Sdílej: