Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
"s obrázkem Tuxe, kterak zvrací z otevřeného Wokna"Kde se to da koupit? Je nekde obrazek?
problem je ze uz mi dochadzaju, tak prosim aby sa mi hlasili nejaky dobrovolniciDocházejí ?? Snílek ...
Poslední tričko s počítačově laděnou čmáranicí, co jsem na sebe vzal, bylo nějaké commodorácké s amigou. Od té doby mě již veškerý přehnaný enthusiasmus (čti: fanatismus :)) opustil a nosím trička zásadně bez nápisů... :)
Počítače a OSy mám raději před sebou na stole, než se s nimi tahat na zádech, nebo si je hřát na ňadrech...
svobodný soft z určitého pohledu trošku zavání komunismemOblíbený blud. Jmenuj nějaké dva společné znaky.
ľudia sú ochotní radšej zadarmo (alebo za malé peniaze) robiť radšej niečo, čo ich baví a napĺňa, ako to, čo ich nebaví.Necháváš se unášet představou, že veškerý open source software vzniká jako hobby. To je však omyl. Open source/free software je metoda vývoje. Vůbec nezáleží na tom, jestli program píše student po nocích, nebo tým programátorů zaměstnaných nadnárodní společností. Open source nerovná se zadarmo!
Ako som spomínal - v komunizme išlo o odstránenie súkromného vlastníctva výrobných prostriedkov. Primitívna forma komunizmu malo byť ich všeobecné (cz: obecné?) vlastníctvo.
Paralela tu je - zjednodušene: súkromné vlastníctvo - napr. MS, všeobecné vlastníctvo - open source.Paralela tu je - zjednodušene: súkromné vlastníctvo - napr. MS, všeobecné vlastníctvo - open source.Ale v tom se pleteš. Open source nijak nenarušuje princip soukromého vlastnictví.
Kým toto vysvetlím písomne, narastie mi brada.
Open source nijak nenarušuje princip soukromého vlastnictví.
Myslím, že ani Marx nepokladal súkromné vlastníctvo samé o sebe za zlé - skôr jeho dôsledky.
Dôsledok, ktorý Marxovi vadil bol ten, že tým, že kapitalisti výrobné prostriedky vlastnili, mohli vydierať robotníkov. Keby vtedy boli výrobné prostriedky k dispozícii tak ako dnes open source softvér, tak by proti súkromnému vlastníctvu nebrojil.
Open source nenarúša súkromné vlastníctvo (v zmysle v akom ho chápal Marx) právne, ale povedzme skôr ideologicky.
Každopádne - toto nie je stanovisko, ktoré by som mal premyslené. Napadlo ma to až keď si bol zvedavý na to, aké spoločné znaky majú open source a komunizmus - takže tam asi budú muchy/nezrovnalosti.
Išlo mi len o to uviesť niečo spoločné. Nechcel by som to zrovnávať (ekvivalencia), pretože komunizmus a open source sú hrušky a jablká. Komunizmus je systém/spoločenské zriadenie - open source je metóda.
Osobne sa mi tiež nepozdáva prirovnanie oss a komunizmus - najmä ak sa to myslí pejoratívne. Ale tiež sa mi zdá povrchné to len tak odbyť. Moje príspevky boli také rozmýšľanie nahlas, v ktorom som si to chcel viac ujasniť.
Hmm, je to holt námět na flame Špatně jsem to napsal - měl jsem spíš napsat, že některé aspekty hnutí Open Source občas zavání komunismem. Zkusím to vysvětlit ze svého pohledu - já v dění okolo hnutí OS vidím hodně filosofii "Do It Yourself". Jedni napíšou programy, druzí manuály, další si nezjištně poradí s nastavováním, lidé iniciativně hledají chyby a hlásí je a tak. Prostě společná práce. A nikdo mi nevymluví, že komunisticky (nebo podobně) smýšlející lidé jsou GNU/Linuxem nadšeni, protože to zapadá do jejich vidění světa (konkrétně si vybavuju jednoho diskutujícího na Rootu).
Zajímavé také je, že hodně lidí se vyjadřuje v tom smyslu, že GNU/Linux pro ně není jenom operační systém, ale i ideologie. A ona to IMHO ideologie je. Tím nechci říct, že jsou to všichni levičáci (protože třeba pro mě je to taky víc než systém a za levičáka se nepovažuju), ale je z mého pohledu nepopiratelné, že jisté rysy komunistického vidění budoucnosti to má.
Linuxáků je určitě i hodně pragmatiků, kterým je ideologie jedno, ale mají z používání Linuxu nějaký prospěch. Hodně taky takových, kterým vyhovuje myšlenka OS a vidí v tom efektivní cestu vývoje a chtějí využívat OS systém. Ale lidé, co v OS lidí své ideály v praxi se myslím taky najdou (a budiž jim to přáno, aspoň má o pár lidí víc na světě radost
Nenosím. Ale dostal jsem tričko Hello Zombie. Jako nápad se mi to líbí. Zatím jsem si ho nevzal. Nějak nemám odvahu.
Tiskni
Sdílej: