Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
kdyz o pulnoci vyjde slunce na Rigounastane u šílence JiKa úplné zatmění mozku
Ja ten plan ale opravdu nezamyslel jako narodni sebevrazduVývoj jaderné zbraně v zemích bývalého východního bloku zní jako národní sebevražda víc než co jiného. To už je i Slotův plán na obsazení Budapešti na ponících vyslaných ze Záhorské Žyliny reálnější.
Izrael take neslibuje odpareni Pekingu ani MoskvyJakože až se rozhodne Baťuška zahrnout do své nezměrné říše svoje západní Slovanské bratry, tak pouze země v čele se Zemanem, Ficem a Orbánem zůstanou hrdě odolávat náporu a zůstanou v Evropě jako jediné nepokořené nositelem západních hodnot? Nechci ti kazit iluze, ale ty se naučí lízat prdele ve tvaru Azbuky jako první. Tobě doporučuju udělat to samé.
Vývoj jaderné zbraně by se Česku nebo V4 nevyplatil, než bychom měli něco použitelného....Hlavně když jich vyrobíš jen pár, tak vědí, že moc škody nenaděláš. A taky máš všechna jaderná sila na malinkém území ČR, což je single point of failure.
Postačuje, že by útočící stát měl alespoň nějakou jadernou energetiku, která by mohla zamořit rozsáhlé oblasti. Popřípadě špinavé bomby, kde nám stačí jaderný odpadTo jsou spíš psychologické operace.
Zkratka, kdyby ted Prezident Zeman, jako vrchni velitel ozbrojenych sil zavelel Ceskemu GS, ze chce mit ASAP pouzitelne JZ pro Cesko, jak by to probihalo, je to realizovatelne, a jak dlouho by to s nasim stavem prumyslu, a know-how trvalo? Roky? Mesice?Vzhledem k tomu že jsme ratifikovali NTP (mimochodem dohoda o Novém STARTu se podepisovala v Praze), že z našeho průmyslu zbyly montovny ovládané zahraničnímu obézními dědky (ano mluvím o kapitalistech) a vzhledem k tomu že mi absolutně není jasné kdo a kde by něco takového jako měl vyvinout, tak předpokládám že asi hodně dlouho a náš vrchní velitel ozbrojených sil by se toho nedožil. Nechápu co to zas máš za mokré sny…
Nejaky Scud z muzea?Jinak SCUDy si většinou Sověti po 91 odvezli naložili na své dvoukolejné bryčky a odvezli zpět do své unie. Takže pokud by se nenašel nějaký dobrovolník co by si to dobrovolně nenaložil na záda a nedosprintoval za nepřátelské linie s hlavicí na zádech nemám ponětí jak jinak by si chtěl jaderné hlavice na nepřátelské území depoynout.
ale koupit VSE co jen pujde off-the-shelf, a naraz, dokud nikdo nema podezdreni. A kdyz to dokaze nejaky asijsky polonegramot jako Kim, nebo Iran, ktery je 40 let pod superprisnym embargemAha. A z čeho máš ve svém geniálním plánu něco takového zaplatit? Jakože bychom prodali naleštěné nerezové vrata z před MO do šrotu, ministr Stropnický i se synátorem by si vzali na triko nějaké stáže v Holywoodu v roli fiktivní vrchního náčelníka generálního štábu a z toho se to pak zafinancuje? No to nevím jestli projde. Spíš ne. Země jako Korejská lidově demokratická republika či Islámá Iránská Republika v jaderných programech utopí docela podstatnou část svého miniaturního rozpočtu (vlastně takovou že už nezbývá moc na jiné služby), mají své výzkumné centra ve kterých drží pod hrozbou pracovních táborů nejchytřejší asiatské hlavy…kurňa, vždyť oni si píšou vlastní Linuxové distra a my? My bychom to mohli nechat na Babišově Agrofertu. Ten to dá.
vůle po neutralitě je v českých zemích pramaláakurát včera niekto spomínal, že podľa prieskumov 2/3 obyv. ČR by radšej neboli v EU
Plutonium je zcela zjevne lepsi volba, ale zkusenosti se separaci, cistenim, obohacovanim, metalurgii, obrabenim a tak u nas asi nejsou. Neco mozna vedi stari zbrojnosi vedy a vyzkumu, kteri delali v CCCP ruzne aspirantury, ale rusaci je urcite nepustili k nicemu klicovemu. Nicmene vyhoreleho paliva mame dost z JE. Z toho by to blbe ale slo. Projekt Manhattan mel take paralelni cesty.Hlavní problém u plutonia je to, že nemáme vhodný typ reaktorů, naše VVER mají po dokončení palivového cyklu ve zbylých palivových tyčích příliš málo použitelného plutonia, tudíž by bylo nutné buďto palivové tyče vytahovat o dost dříve, nebo postavit reaktor čistě na účely výroby, což je na druhou stranu o dost jednodušší než stavět reaktor pro energetické účely (např. reaktorová nádoba nemusí odolávat vysokému tlaku vody), ostatně v programu Manhattan takové měli mnohem dříve, než postavili Rusové první (spíše demostrační) jadernou elektrárnu. Možná by šly použí i výzkumné reaktory jako ten v Řeži, za předpokladu, že by nevadilo mnohem pomalejší tempo produkce. Nicméně je pravda, že by jako vstupní materiál šlo použít i vyhořelé palivo, ale plutonia je v něm málo a separace by byla dost náročná, s malou výtěžností oproti tomu, co by se získalo z čestvě ozářeného čistého uranu z výrobního reaktoru. Jinak plutonium se zpracovává ještě o něco hůře než uran (viz alotropie plutonia), ale není to nic proti tomu, jak z něj samotného udělat bombu - zatímco uiranové bomba je relativně primitivní zařízení, tak plutoniová implozní je velmi náročná jak po teoretické stránce, tak po té praktické výrobní, protože pokud se při odpalu nepodaří inicializovat a zaostřit všechny jednotlivé nálože správně s dostatečně vysokou přesností, ke štěpné reakci buďto dojde jen částečně (tzv. fizzle), nebo vůbec.
Problém je, že všechny reaktory na výrobu plutonia skončily docela průseremKdyby někdo neznal: Kyshtym disaster.
Z toho by to blbe ale slo.Spíš blbě než šlo, v běžné JE je stupeň vyhoření takový, že tam máš strašně moc toho neštěpitelného izotopu. A u Pu je ten rozdíl jen 0.4 % (240 vs. 239), u U 1.2 %, takže se obohacuje hůř. O fyzikálních a chemických vlastnostech nemluvě. Ale k termojaderná jde zapálit i uranem, a deuteria je dost, ne? Jo a pak je ještě problém jak to v ČR otestovat, aby nám z ní taky něco zbylo
ale o jednorazove odvete nebo spis jen verohodne hrozbe odvetou, v hodine dvanacte, tak jako je ten plan Samson. Tam taky neslibuji odparit Peking nebo Moskvu, za to ze drzi ochranu nad Iranem, ale funguje jim to jinak. Prostudujte si to.OK, to zní rozumně, beru zpět svoji předchozí poznámku.
to je uz jednodussi udelat bezny spedicni kontejnerTo se u nás určitě leakne před doplutím do přístavu.
Dnes jsme na tom o hodně hůř.Vim že se RO produkovaný z našich elektráren u nás ukládá do uložišť, ale šlo by vůbec něco z něho použít? Vím že extrakci plutonia pro vojenské účely dovolovaly RBMKčka, proto se taky tak šířili, ale dá se s nečím takovým vůbec počítat u našich veverek? To by se ten odpad asi neukládal ale prodával, ne?
jejich nevesely zaver, ze NATO realne nikoho branit nebude... ó, velké překvapení
Tiskni
Sdílej: