Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Když tak pročtám blogy za posledních pár dní, nabývám pocitu, že jsem na nějakém AntiWindows serveru.
Někomu se něco pokazí, zobrazí špatně atd. a ihned dodá hlášku "za to můžou widle". No tak lidi, co blázníte, mnoho lidí tady odtud má paralelně Linux/Windows a každý na to může mít názor. Navíc ta chyba většinou není přímo na straně windows ale chybou daného programu/prohlížeče... Ale když jen za dnešek čtu potřetí za to můžou wokna tak se mi zvedá žaludek. Začal jsem používat Linux protože mě některé chyby v produktech MS vadili ale není to ještě důvod MS odsuzovat. Vždyť Linux má také své mouchy. Zrovna teď píšu z woken protože jsem si v mdk něco pokazil a je pro mne lepší počkat na novou verzi (snad vyjde v termínu) než zase přeinstalovávat systém. Tak lidi, nebuďte rasisti (nebo by to mělo být systisti) a přiznejte že vše má nějakou chybu a nenadávejte pořád. Taky mi sice sem tam něco ujede ale poslední dobou už je to fakt síla.
Tiskni
Sdílej:
Jakpak idioti instalují Linux?
emerge -U world
Bohužel ony samotné se mnou jaksi nesouhlasí, mám odzkoušené, že tajemné záseky a bugy se objevují hlavně, když se tam objevím, nebo nedejbože na nich mám pracovat (jako user).Ono to bude asi tím, že člověk zvyklý na linux od nich očekává věci, které se jim moc nelíbí. Ale hádat se s nimi povětšinou nemá smysl.
Takovému uživateli nepatří počítač, ale nejvíce psací stroj do ruky.Ale jak jen přeinstalovat psací stroj?
Když selžou všechny pokusy uvést zařízení do provozu, je dobré přečíst si návod.
Znám jeden stabilní a spolehlivý OS. Není to ani Windows, ani Linux, dokonce ani *BSD. Je proprietární, uzavřený a kdovíco, a jmenuje se IOS.
Posuzováno měřítkem stability a měřítkem toho, "jak moc dobře umí to, co má umět", je to naprostá jednička. Neznám nic jiného, co by IOS (na stejném bojišti) dokázalo porazit.
Což samozřejmě není myšleno jako flame, ale jako upozornění, že nelze srovnávat nesrovnatelné. Otázka "je lepší X nebo Y" je v oblasti počítačových systémů, operačních systémů a aplikací obvykle idiotská a odsouzená akorát tak k subjektivním nikam nevedoucím hádkám, protože není definována relace "dobrosti".