Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak pokračuji v zápise jak se připravuji na nasazení Mandrivy2007 do domácnosti a k sobě na ntb
Prvotně upřesním pár věcí. Jelikož se mi nechce cpát peníze za poštu a podobně, čekám až bude v knihkupectví. Myslel jsem že do víkendu ji budu mít ale na mé opakované dotazy kdy přijde už prodavači jen kroutí hlavou a odkazují mě na telefon ať si zavolám. Asi to nebyl nejlepší nápad a měl jsem si jí nechat poslat. No co. Tak ještě šance zítra. Jinak nevim co budu dělat o víkendu.
Tak si tak zatím hraju s MandrivouFree a na co člověk nepřijde. Prvotně musím vyseknout velkou poklonu. Naposledy jsem si více hrál s mandrivou 10.1 a v té době mi přišla mimo SuSE jako nejpoužitelnější. Další verze jsem tak jenom zkusil ale moc jsem se jim nevěnoval. Za tu dobu jsem se naučil řešit věci nechci říct složitě ale všude jsem hledal nějaký háček či co. Dneska jsem rozjel ve škole wifi. Předtím mi to nešlo protože instalace je blbuvzdorná a jak je člověk zvyklý zkoušet vše dle návodů na netu tak prostě kříží jednu věc přes druhou. Nakonec jsem vymazal veškeré nastavení, ovladače pro ndiswrapper a zkusil jsem to znova s tím že jsem postupoval pouze podle toho co mi to psalo. A hle, šlo to. Sice divně, výchozí aplikace wlan0 nevidí ale když spustím správce wifi ručně tak to jede. Byl jsem opravdu nadšen.
Další věc, která mě teda trochu vytočila byla již zmíněná 3D akcelerace. Dle tohoto jsem se funkční akcelerace nedočkal, hrál jsem si s tím opravdu dlouho. Před pár dny jsem narazil na tento příspěvek a říkal jsem si šťastný to člověk. Před chvílí jsem se nudil tak jsem si řikal že to zkusím:
su ***** urpme ati urpmi ati XFdrakePoté jenom asi dvakrát ok, restart x serveru a... opravdu, blbuvzdorný systém. To mě už trochu namíchlo. No nic, moje blbost. Zkusil jsem xgl když už jsem to měl zprovozněné. To už tak růžový nebylo. Po aktivaci xgl mi nešlo ani se odhlásit, po zapnutí se počítač seknul, po dalším zapnutí už xgl šlo. Fajn, pracuje se mi s tím velmi dobře, hlavně mi vyhovuje přepínání ploch. Po deseti minutách se mi počítač zase seknul. No, v suse to bylo mnohem stabilnější. Xgl jsem teda vypnul a zatím ho používat nebudu když není uplně ono.
No nebudu vás už otravovat jak jsem s tím nadšen, našel jsem i dost věcí které se mi zatím nelíbí. Jedna z věcí je ta že při instalaci jsem si nevybral 32bitový systém ale nainstaloval jsem 64. Problém je v tom že potřebuji wine a v něm ie4linux, na icq jsem zvyklý na sima, nejde mi flash. Už jsem došel tak daleko že pro 64bitový systém jsem zvolil i 32 bitové instalační zdroje. Asi už to přeháním. Až budu mít koupenou verzi tak i když mám Sempron64 tak zůstanu ještě u i586.
No hned jak se někam pohnu tak dám zase vědět jak to vypadá.
Tiskni
Sdílej:
.deb
vs .rpm
, dpkg
vs rpm
, apt-get
vs yum
/urpmi
, ... ovšem apt-get
je slabý odvar oproti aptitude
Souhlas, i mně Mandriva 2006 běží stabilně. Vše co potřebuju mi funguje.
urpmi.addmedia plf-free ftp://ftp.mandrivauser.cz/plf/mandriva/2007.0/free/release/binary/x86_64/ with hdlist.cz
urpmi.addmedia plf-free_backports ftp://ftp.mandrivauser.cz/plf/mandriva/2007.0/free/backports/binary/x86_64/ with hdlist.cz
urpmi.addmedia plf-nonfree ftp://ftp.mandrivauser.cz/plf/mandriva/2007.0/non-free/release/binary/x86_64/ with hdlist.cz
urpmi.addmedia plf-nonfree_backports ftp://ftp.mandrivauser.cz/plf/mandriva/2007.0/non-free/backports/binary/x86_64/ with hdlist.cz
urpmi.addmedia main
ftp://sunsite.mff.cuni.cz/OS/Linux/Dist/Mandrake/mandrake/official/2007.0/x86_64/media/main/release with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia main_updates ftp://sunsite.mff.cuni.cz/OS/Linux/Dist/Mandrake/mandrake/official/2007.0/x86_64/media/main/updates with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia main_backports ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrivalinux/official/2007.0/x86_64/media/main/backports with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia contrib ftp://sunsite.mff.cuni.cz/OS/Linux/Dist/Mandrake/mandrake/official/2007.0/x86_64/media/contrib/release with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia contrib_updates ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrivalinux/official/2007.0/x86_64/media/contrib/updates with media_info/hdlist.cz
urpmi.addmedia contrib_backports ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrivalinux/official/2007.0/x86_64/media/contrib/backports with media_info/hdlist.cz