V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
RTFM - Read Tumič's FlaMes!
Celé mé VŠ studium se mi ve škole (ve školách) děje jedno velké příkoří. Týká se to mé víry, mého přesvědčení, ve funkční rychlý a spolehlivý software - jinými slovy software od Microsoftu. Už 5 let jsem nucen psát programy pro Linux, nebo nedej bože pro Solaris. Myslíte si, že jsem fanatik? Možná, ale nemám rád tupé stádo uhrovatých puberťáků, kteří se rozhodli ukázat jak jsou cool, in a trendy pomocí svého operačního systému.
Představte si, že někteří učitelé mají požadavek, aby jim student funkční úlohy ze cvičení a semestrální práce předvedl při cvičeních ve školních "laboratořích". Jenomže v těchto laboratořích běží na počítačích povětšinou Solaris, občas Linux, ale mé oblíbené Windows jen zcela výjmečně. Na mé protesty mi pak bylo řečeno, že jestli se mi to nelíbí, tak si můžu přinést vlastní notebook. Ale ten já si jako chudý student samozřejmě nemůžu dovolit! (Vždyť to by znamenalo, že bych ve svém domácím herním počítači měl více jak půl roku starý procesor nebo grafickou kartu!!!)
Dalším příkladem je pak dokumentace k výše zmiňovaným programům. Ta je takřka výhradně požadována ve formě dokumentu v nějakém z přenositelných formátů. Bohužel žádný z vyučujících za přenositelný formát nepovažuje MS DOC, což vůbec nechápu, neboť ten lze otevřít na více jak 95% počítačů na světě. A tak místo rychlé a efektivní práce v MS Word (napíšu, označím, upravím velikost/tloušťku písma a je hotovo) tak jsem nucen psát strukturované dokumenty v LaTeXu nebo XHTML.
Nebo jiný příklad. Někteří vyučující na stránkách s materiály k předmětům vystavují ukázkové příklady, které nejdou zkompilovat na Windows. Nepoužíváš školou preferovaný OS? Pak máš smůlu! Na mé rozhořčené dopisy pak chodí odpovědi jake je tato:
Dobrý den,
je mi líto, ale skutečně nemohu řešit prioritně problém jednotlivce, či malé
skupiny používající Windows. Mám aktuálnější úkoly, které musím vyřešit.
Vystavené programy fungují ve škole ve všech učebnách se Solarisem/Linuxem.
Co se týče domácích PC, uživatelé Linuxu také nehlásí žádné problémy.
...
Pokud chcete, tak na Děkana se obrátit můžete, máme svobodu slova. Ale těžko mi dá za úkol, abych do Windows implementoval BSD sockety...
S pozdravem
Doc. Ing. D. Zlo CSc.
O tom, že na počítačích, ze kterých se prezentuje nejde vůbec otevřít standartní PPT a já tak díky tomu místo oslňování spolužáků mými koláčovými grafy byl akorát za blbce a spolužáky 15 minut, než jsem to vzdal, bavil svými pokusy o otevření mé PPT prezentace v příkazové řádce už se radši ani nezmiňuju.
Co by jste na mém místě dělali Vy?
Tento článek vznikl jako reakce na akci: "listopad, měsíc boje za svatou
pravdu" [1]
[2]
[3].
Linux si rozvracet nenecháme!
Tiskni
Sdílej:
Nevidíš snad, v jaký je to kategorii?!
[2] je skoro stejně zcestný jako [1] - svádí problém na linux, ve kterém není nebo alespoň ne v takové míře, aby byl nebohý uživatel linuxu za "mučedníka". A ad [3] - stálo by to něčí práci a řekněme si otevřeně - nikdo se nehrne do práce která je prakticky zbytečná.
Což je koneckonců společným činitelem všech těch "referencí". Dělají z linuxu obětního beránka tam, kde jde "pouze" o něčí lenost/neschopnost/pohodlnost.
Tohle by bylo na "vážnou" odpověď, kterou ti ale v týhle diskuzi dát nemůžu, nechť bych pak vypadal nedůvěryhodně. Stačí, že jsem se nechal vyprovokovat a napsal tu odpověď výše...
To ta tvá víra v GNU, ta tě dostala na zcestí. Al my, co vidíme dál, víme své...
Co by jste na mém místě dělali Vy?Já bych se vyprd na počítače a šel na pivo :-P
Že žádnej plugin kvůli mě instalovat nebudou. A já si svoje Office něčím takovým "zasírat" nebudu, to dá rozum.
Ale oni jsou tady pro mě. A proto mi přece nebudou diktovat, jak a na čem mě budou vyučovat!
19% DPH, 30% sociální, X% zdravotní, ...
Me se ten zapisek celkem libi. Podle me si dela celkem trefne legraci z tonu zapisku, ktere se zde objevuji.
Druha vec je, ze chodim stejne jako Martin na FEL a setkal jsem se na teto skole i s lidma co si mysli, ze Solaris a Linux jsou nejvetsi zlo, co je behem studia potkalo.
setkal jsem se na teto skole i s lidma co si mysli, ze Solaris a Linux jsou nejvetsi zlo, co je behem studia potkalo.
V případě Solarisu se hrdě hlásím do jejich řad. Pokuď mě tam tedy již nevedou jako jejich předsedu...
Druha vec je, ze chodim stejne jako Martin na FEL a setkal jsem se na teto skole i s lidma co si mysli, ze Solaris a Linux jsou nejvetsi zlo, co je behem studia potkalo.Nevím jestli největší, ale ten Solaris na FELu opravdu není dobrý způsob, jak ukázat, že tenký klient je k něčemu dobrý. Když už jsi na to narazil - ono ani Linuxu neprospívá, když k němu člověka posadí a nefunguje česká klávesnice, polovina programů v nabídce se nespustí, nejde se přihlásit atd. Jediný dobře fungující Linux, který jsem na FELu viděl, bylo asi deset počítačů s RHEL v jedné učebně.
S pozdravem
Doc. Ing. D. Zlo CSc.
Dneska se kradou už i podpisy...
No, ona je to v podstatě taková mravenčí práce...
Jinak jako pokus o vtip je zapisek velice slaby.
Je stejně slabý, jako ty původní zápisky. Nechtěl jsem být papežštější než papež...