Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.
Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.
Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).
aMule (Wikipedie), tj. multiplatformní klient pro peer-to-peer sdílení souborů pro sítě eD2k and Kademlia, byl po více než pěti letech od vydání poslední verze 2.3.3, vydán v nové major verzi 3.0.0 (GitHub). S novou webovou stránkou a dokumentací.
Byly vyhlášeni vítězové a zveřejněny vítězné zdrojové kódy (YouTube, GitHub) již 29. ročníku soutěže International Obfuscated C Code Contest (IOCCC), tj. soutěže o nejnepřehlednější (nejobfuskovanější) zdrojový kód v jazyce C.
Evropská komise předložila evropský balíček pro technologickou suverenitu, tedy soubor opatření, která mají posílit kapacity EU v oblasti polovodičů, umělé inteligence, cloudu a open source. To Evropě pomůže stát se lídrem v oblasti umělé inteligence, posílit její digitální autonomii a vytvářet podmínky pro udržitelnější digitální budoucnost.
OpenCV (Open Source Computer Vision, Wikipedie), tj. open source multiplatformní knihovna pro zpracování obrazu a počítačové vidění, byla vydána v nové major verzi 5.
Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.
Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.
OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.
.
Z hlaváku kterého města? 
.
(tedy, předpokládám, že Heronovi už bylo 15
)
Jízdenka s omezenou přestupností – pro tramvaje a autobusy platí jako nepřestupní do 20 minut od označení.
Pro metro platí jako přestupní do vzdálenosti 5 stanic, nepočítaje nástupní stanici. Přestupní stanice se započítává pouze jednou. Zároveň nesmí přepravní doba překročit 30 minut od označení.
Zdroj: www.dpp.cz
BUG: Jízdenku za 18 nejde koupit přes SMS... (Tak jedině jízdenku za 26, která ovšem neplatí ve všech pásmech, co ta papírová za 26, ovšem platí o 20 minut déle...)
..., protože v Šalingradu mají taky pásmo PPásmo P v mém domovském Šalingradě? O tom slyším poprvé...
(z vlastni zkusenosti, nastesti sem revizora nepotkal). To sou ty pitomy cajzlovsky "vynalezy"
Schovávam si potvrzení o odeslání. Ale řešit jsem to ještě nemusel.
Pro doplneni: revizorum to staci (mit smsku v odeslanych).
Je tam nějaký "tajný" kód, který znají jen ti tajtrlíci...
oni si poznamenají do databáze "kód 5CRgVcgK, platnost do
a telefonní číslo, které jízdenku zakoupilo
Když tě stopne revizor, nadiktuješ mu kód, on ho zadá do PDA, to se spojí se serverem a ten se podívá, jestli je kód platný
A zároveň s tím ti přijde SMS, kterou revizorovi musíš ukázat. Ta SMS se odesílá na to samé číslo, které je spárováno s tím kódem.
Je na to dementní "hack", kdy se prostě skupina lidí domluvíPomocí podobného "dementního hacku" by mohli lidé například cestovat mnohem výhodněji vlakem. Např. pro Kolín-Praha stojí obyčejná jízdenka 84 Kč, zákaznická 63 Kč. Pokud se ale dohodnou třeba 4 lidé (třeba i úplně neznámí, ale jedoucí do stejné cílové stanice), budou mít 2 jízdenky za 63 Kč a 2 za 42 Kč, takže dohromady zaplatí 210 Kč, tedy na jednoho člověka 52,50 Kč. Při větším počtu lidí sleva konverguje k 50 % (až do 30 lidí), čím větší vzdálenost, tím větší smysl to má. Není to tak výhodné jako distribuce onoho kódu, ale kdo chce ušetřit, může na nádraží zorganizovat vytvoření skupiny.
ale kdo chce ušetřit, může na nádraží zorganizovat vytvoření skupiny.Schválně jak by lidi reagovali na člověka, kterej bude v nádražní hale vykřikovat "nejedete náhodou do XY?"
.
Sejdeme se v sobotu 10.10. 2009 ve 14.00 – stejně jako minule – v restauraci The PUB - Pilsner Unique Bar na Praze 1.Ehm, nebylo to minule (víš - tam - jak jsi tam nebyl
) v Hlubině na Smíchově?
Každopádně super, že konečně poznám více než deset zdejších xichtů
.
Ono je to tentokrát veřejné? To nevím, jestli bude 72 míst stačitZatím jsou registrovaní 3 lidí, včetně mě. Takže místa je ještě dost..
Ehm, nebylo to minule (víš - tam - jak jsi tam nebylNo jo, pravda. Nějak mi to vypadlo.) v Hlubině na Smíchově?
Ehm, nebylo to minule (víš - tam - jak jsi tam nebyl ) v Hlubině na Smíchově?Já si pamatuji "minule" v Bílé vráně. Ale jak je vidět, každý má to "minule" jiné
Bohužel toho desátého se mi to krajně nehodí, snad to vyjde příště...
Já si pamatuji "minule" v Bílé vráně. Ale jak je vidět, každý má to "minule" jinéJo, ale divné je, když má "minule" špatně šéfredaktor
Bohužel toho desátého se mi to krajně nehodí, snad to vyjde příště...LinuxAlt? Big Brother Awards? Budeš na něčem z toho?
Jo, ale divné je, když má "minule" špatně šéfredaktorOK, OK, už jsem to v zápisku opravil.
LinuxAlt? Big Brother Awards? Budeš na něčem z toho?OpenSource řešení v sítích. Tam budu stoprocentně. Nic ostatního nezaručuji (ale zatím ani nevylučuji).
Pokud by byl zajem nad nase predpoklady, mozna bychom omezili, co hradime.Doufam, ze ty predchozi body nevyznely blbe. Novacky rozhodne uvitame a tesime se na ne. Budete se moci zeptat zkusenejsich, co to znamena psat clanky, kde hledat insipiraci, jak se pripravit na neomalene diskutujici atd.
Ha, no já přemýšlel o tom, že bych přišel, i bez toho žrádla. Akorát teda zatím mám na kontě jen jeden článek...
S Robertem zaciname pomalu planovat sraz ctenaru abclinuxu, mozna poprve vyjezd mimo Prahu. Jenze zatim netusim, jak na tom budu s casem, za par tydnu totiz pribude Lucince sestricka.
Jenze zatim netusim, jak na tom budu s casem, za par tydnu totiz pribude Lucince sestricka.O důvod víc bejt někde jinde
+1 
Tak tohle je oznámení data fakt natěsno.Jo, to je fakt. Za to se omlouváme. Šéf pak ale bude mít plné ruce úplně jiné práce, takže by možná nemohl přijít.
Jdu psát článek.
(možná bych měl odebírat RSS toho deníčku)
Bude mi ctí se zúčastnit nebo aspoň nakouknout
. S malym můžu být pořádně jen o víkendu/svátku.
Posun tu ale je, ted jsme to zjistili vcas a nemuseli obihat okolni hospody
Stejne je to ale divny podnik, kdyz rezervacka netusi, v kolik oteviraji 
pan Literak psal, ze se krome jineho take budouci autori dovedi:
.. jak se pripravit na neomalene diskutujici atd...
jestli by se budouci autori chteli dovedet informace z prvni ruky, tak bych se stavil ...
Ty se dostavíš? ~_^Když přijdeš řádně umytý a budeš mít čisté vyžehlené montérky s puky a nápisem "JZD Samotíšky" tak klidně
super
Původně jsem uvažoval, že bych se i zúčatnil. Koneckonců — obohatit Ábíčko bych i mohl. Dokonce v ten termín budu i v Praze. Ale asi raději zůstanu v anonymitě… Ale Ábíčko i tak obohatím. 
Někerý borci se do Práglu hned tak nedostanó aby si taky mohli dat teho škopka
Just one small and silly question: Do kdy je možné se registrovat?
Tiskni
Sdílej: