Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak do svého Kubuntu (přeci jen jsem ho ještě nezrušil) nainstalovat Javu 6. Prolezl jsem kde jaké fórum s tím, jak tu zatracenou Javu do svého zatraceného Kubuntu 64bit dostanu a nic. Spásná myšlenka na sebe nenechala čekat.
V prvé řadě je třeba mít nainstalovány balíky fakeroot
a java-package
a stažený balík Javy 6 v 64bitové verzi pro Linux.
Je nutné upravit skript /usr/share/java-package/sun-j2sdk.sh
a sice přidat nové řádky pro vybranou architekturu, konkrétně amd64|x86_64-linux
(cca řádek 70-71).
"jdk-6-linux-amd64.bin") # SUPPORTED j2se_version=6 # j2se_expected_min_size=105 # 110956 kB - celkem nepodstatné found=true ;;
Dále je nutné zkopírovat adresář sun-j2sdk1.5
jako sun-j2sdk6
a zeditovat v něm soubor install
, konkrétně suffix=j2sdk6-sun
. No a tím jsou všechny přípravy hotové, stačí jen nainstalovat.
karel@benycomp:~$ fakeroot make-jpkg jdk-6-linux-amd64.bin
(Všechny odpovědi jsou y
nebo yes
)
karel@benycomp:~$ sudo dkpg -i sun-j2sdk6_6_amd64.deb
Postup to rozhodně není začátečnický, vyžaduje min. základní znalost používání editoru vi a příkazů konzole. Dokud ale nebude Java 6 v normálních repozitářích k dispozici, lze použít tento postup. A proč se tolik mořím s Javou poslední verze? Prostě si ji chci vyzkoušet, přináší několik zajímavých novinek a oprav.
Tiskni
Sdílej:
Nevyšla Java 6 až po Kubuntu 6.10? Pokud ano, tak nadáváte na nesprávném hrobě.Proč prostě nepřijde v aktualizacích?
pacman -S jre jdk
.
install
: obdobnym zpusobem je vhodne taky zmenit soubor remove
;o)