Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Dostali sa mi do rúk otázky z príjimacích skúšok z informatiky a psychológie z roku 2005 na Fakultu prírodných vied Žilinskej unierzity. Hneď v úvode je napísané že v každej úlohe sú na výber 4 možnosti, z ktorých práve jedna je správna. Vyznačením viac ako jednej možnosti je odpoveď hodnotená ako nesprávna. Niektoré otázky sú však položené natoľko nešťastne, že (podľa mňa) správnych odpovedí môže byť viac. Posúďte sami:
Akú funkciu zastáva server v počítačovej sieti?Okrem zrejmej "poučkovo" správnej odpovede č. 2 pripadá celkom do úvahy aj odpoveď číslo 1 (napr. server pre monitoring sieťovej prevádzky, zaťaženia CPU a pod. na klientských počítačoch) a odpoveď č. 4 (LDAP server napríklad s adresami zákazníkov, celkom by vyhovovalo aj microsoftie active directory)
- slúži na kontrolu práce jednotlivých užívateľov
- vykonáva riadiace funkcie siete. Ide o akýsi centrálny počítač. Umožňuje zdieľanie dát.
- zaisťuje napájanie všetkých počítačov pripojených do počítačovej siete
- umožňuje centrálnu evidenciu názvov užívateľov a užívateľských e-mailov pripojených k internetu a intranetu
Čo platí pre 1 megabyte?V tejto otázke môže byť správna každá odpoveď azda okrem tej poslednej. Viď. napríklad popis megabajtu na wikipédii.
- má značku Mb
- je to 1000 kilabajtov
- je to 1024 kilobajtov
- je to 1024 kilobitov
Sporných otázok, kde je odpoveď založená čisto na definícii nejakej poučky, ktorá sa vyučuje na stredných školách je tam viac. Tieto dve asi najviac bijú do očí. Paradoxne má tak väčšiu šancu správne vyplniť test človek, ktorý informatiku ovláda len papierovo ako človek, ktory sa jej venuje denne. Trošku mi to pripomína vetu na prijímacich pohovoroch do práce "No a tiež ovládam tie.. počítače."
Na záver pre odľahčenie anketa ohľadne funkcie servera:)
Tiskni
Sdílej:
já bych klidně jako správou odpoveď označil 1000 kilobajtů...a měl bys to blbě
mega
jako 10^6 je definováno ve standardu, mebi
jeko 2^20 je také definováno ve standardu, ale mega
jako 2^20 nikde definováno není. Takže sice lze tvrdit, že byte je "speciální jednotka" a násobnosti dle SI se na ní nevztahují, ale u tvrzení to končí, není čím jej doložit. Bohužel.
mega
pro 10^6..
Používání 1024 násobků ve světě IT mělo smysl před x lety, kdy bylo pro počítač jednodušší dělit 2^10 než 1000. Kdo ale dnes pracuje s takovou technikou, která nemá výpočetní výkon nebo kapacitu na to vydělit číslo tisícem?
chmod
, a že se občas používá v escape sekvencích. Ale nebýt toho, že jsem až nějak relativně pozdě zjistil, že se chmod
dá psát i třeba u=r-x
, osmičkovou soustavu bych býval v životě nepoužil. Mám-li hlasovat pro nejzbytečnější číselnou soustavu, je to osmičková Používání 1024 násobků ve světě IT mělo smysl před x lety, kdy bylo pro počítač jednodušší dělit 2^10 než 1000. Kdo ale dnes pracuje s takovou technikou, která nemá výpočetní výkon nebo kapacitu na to vydělit číslo tisícem?Asi ti zkazím náladu, ale to co jsi pronesl je hodně velká kravina. Dělal jsi někdy něco s počítačem na nižší úrovni než jsou ikonky?
Asi ti zkazím náladu, ale to co jsi pronesl je hodně velká kravina. Dělal jsi někdy něco s počítačem na nižší úrovni než jsou ikonky?Bez ikonek nedám ani ránu, už na PC XT jsem z 5¼" diskety bootoval do Windows XT
#include <stdio.h>
int main(void)
{
int n, i, k, j, p = 0;
scanf("%d", &n);
for(i = 1; i <= n; i++)
{
j = 0;
for(k = i; k > 0; k /= 2)
j += k % 2;
if(j > p)
p = j;
}
printf("%d", p);
return 0;
}
Predem reknu jedno, nikdy jsem zadne prijimacky nedelal , ale je tady videt rozdil mezi tim, co chce od svych studentu MFF a co ta fakulta v blogu. MFF od svych studentu chce, aby umeli analyticky myslet, je jim jedno co ses kdy naucil (stejne se vecinu veci musis naucit znovu), ale chteji aby jsi myslel.
Jestli jsi byl prekvapen prijimackama na MFF nel jsi si predem sehnat jednu takovou knizku (vysla kdysi davno) a tam byly uvedeny prijimacky na MFF nekolik let dozadu. A kdyz jsem ji videl, tak jsem dosel k dojmu, ze ty prijimacky z informatiky jsou porad podobne - priklady, jeden takovej prelejvaci, nebo jezdeni s vlackama na kolejich ..., pak nejakej rozbor toho co dela nejakej program ( vetsinou nejake cykly)... Pak by jsi asi nebyl tak prekvapen.