Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Mam prababicku. Bydli se mnou a rodici v dome a je ji 97 let. Dopoledne je sama doma. Posnida, ohreje obed v mikrovlnce, zajde na zachod a jinak spi u sebe v pokoji. Asi se rikate, proc vam tohle vypravim :). Jednou sla na zachod, spadla a nemela silu se zvednout. Zvedl sem ji az ja o 5 hodin pozdeji, kdyz sem prijel ze skoly. Aby se temto situacim predeslo, rozhodli jsme se s otcem babicku monitorovat skrz internet. V tomhle blogu bych chtel popsat, jak jsem toho docilil a co jsem pouzil :)
Nejdrive bylo potreba koupit nejaky ten HW. Web kamery jsem zamitl kvuli kvalite fotografii a delky usb kabelu (potrebuju 15 metru a s USB by to nebylo jednoduche). Zvolil jsem tedy televizni kameru, presneji F-OS-255CAI za 900,- . Odpojil jsem z ni infra diody, protoze v noci videt nepotrebuju a vyzarovaly svetlo, ktere by mohlo vadit. Vyhrabal jsem ze sklepa nejaky zdroj a napojil ho ke kamere. Kameru jsem pak umistil v babiccine pokoji a pripojil k televizni karte (WinFast 2000 s cipem CX23880) v mem PC. Televizni karta me prisla na 2000,- , ale jde pouzit jakakoliv, ktera ma cinch vstup. Odzkousel jsem pomoci mplayeru funkcnost kamery a nastavil jsem jeji polohu, aby viditelnost byla idealni. Tim jsem vyresil hardware.
Softwarova cast byla zajimavejsi :). Potreboval jsem ulozit snimek z kamery co 15 minut, vlozit do nej datum a pak vygenerovat galerii snimku. Mimo to jsem co 5 sekund chtel mit ulozeny na disku aktualni snimek z kamery. K ulozeni snimku jsem vyuzil mplayer s -vo jpeg
a -frames 1
Jako web server jsem pouzil mini_httpd. Jednak je maly a pro me ucely dostacujici :). Logovani jsem vyresil pomoci .htpasswd
souboru. Na generovani galerie jsem vyuzil MkGallery. Pro napsani data do snimku jsem pouzil skupinku programu z netpbm baliku (v gentoo). Ted jiz stacilo vse spojit dohromady jednim skriptem v Pythonu. Hlavni pro me bylo, aby vse co nejrychleji fungovalo, protoze casu v te dobe nebylo nazbyt :) A vysledek muzete videt sami na hanzz.name/babi/babi.py. Zatim mi to jede 7 dnu a cronem promazavam stare fotky vzdycky vecer... :)
Tiskni
Sdílej:
Muj genialni system je hlavne pasivni pro stareho cloveka. Cloveku, ktery prozival mladi za Frantiska Josefa I Habsburskeho, skoro nevidi a neslysi, a po dome chodi spis podle hmatu, nevysvetlis praci s telefonem na jedno tlacitko, kdyz se to nenaucil uz driv. Co ctvrt hodiny na net koukat musis, ale prace rodicu to umoznuje... Specialni zarizeni muzu zamitnout kvuli spatnemu sluchu.. uvazovat by slo pak maximalne o telefonu na jedno tlacitko...
Muj system neresi primo to, ze babicka spadne, ale dokaze ti rict, ze nespadla a je v pohode. Pak taky vidis, ze se hodku u sebe neukazala v nezvykly cas... pak to muzes zacit resit,nebo kouknout za dalsich 15 minut... Neni lepsi to resit v 10:00 rano, nez v 15:00 ?
Já bych mu řekl, nic nekupuj, nabootuj live CD a použij dd.Lidi jako ty prej kazej rust HDP :PPP
Přečetl jsem si váš komentář znovu.
Tou citovanou pasáží jsem měl na mysli, že dle mého názoru, toto šmírování (a jinak to nazvat neumím) stejně neřeší podstatu problému, totiž péči od babičku. Toto by řešila ošetřovatelka, kterou jsem navrhoval jinde.
Ale myslim ze ten rozdiel velmi dobre citite no niekde sa treba vykecat...
Tak nevím, kdo se tu potřebuje "vykecat". Viz váš vlastní text:
"Milujem" odbornikov, ktori maju hned riesenie (zaplat si opatrovatelku, kup si novy komp, dopln si pamat na 100 GB...), pripadne s otazkami "A tímto jsi vyřešil co?".
Najdete diskusi, kde někdo radil doplnit pamět na 100GB? Já ji nenašel. Obecně lze říct, že mít hodně paměti není na škodu. Rada pořízení nového kompu je docela dobrá rada v případě, že někdo má problém s HW.