Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mam prababicku. Bydli se mnou a rodici v dome a je ji 97 let. Dopoledne je sama doma. Posnida, ohreje obed v mikrovlnce, zajde na zachod a jinak spi u sebe v pokoji. Asi se rikate, proc vam tohle vypravim :). Jednou sla na zachod, spadla a nemela silu se zvednout. Zvedl sem ji az ja o 5 hodin pozdeji, kdyz sem prijel ze skoly. Aby se temto situacim predeslo, rozhodli jsme se s otcem babicku monitorovat skrz internet. V tomhle blogu bych chtel popsat, jak jsem toho docilil a co jsem pouzil :)
Nejdrive bylo potreba koupit nejaky ten HW. Web kamery jsem zamitl kvuli kvalite fotografii a delky usb kabelu (potrebuju 15 metru a s USB by to nebylo jednoduche). Zvolil jsem tedy televizni kameru, presneji F-OS-255CAI za 900,- . Odpojil jsem z ni infra diody, protoze v noci videt nepotrebuju a vyzarovaly svetlo, ktere by mohlo vadit. Vyhrabal jsem ze sklepa nejaky zdroj a napojil ho ke kamere. Kameru jsem pak umistil v babiccine pokoji a pripojil k televizni karte (WinFast 2000 s cipem CX23880) v mem PC. Televizni karta me prisla na 2000,- , ale jde pouzit jakakoliv, ktera ma cinch vstup. Odzkousel jsem pomoci mplayeru funkcnost kamery a nastavil jsem jeji polohu, aby viditelnost byla idealni. Tim jsem vyresil hardware.
Softwarova cast byla zajimavejsi :). Potreboval jsem ulozit snimek z kamery co 15 minut, vlozit do nej datum a pak vygenerovat galerii snimku. Mimo to jsem co 5 sekund chtel mit ulozeny na disku aktualni snimek z kamery. K ulozeni snimku jsem vyuzil mplayer s -vo jpeg
a -frames 1
Jako web server jsem pouzil mini_httpd. Jednak je maly a pro me ucely dostacujici :). Logovani jsem vyresil pomoci .htpasswd
souboru. Na generovani galerie jsem vyuzil MkGallery. Pro napsani data do snimku jsem pouzil skupinku programu z netpbm baliku (v gentoo). Ted jiz stacilo vse spojit dohromady jednim skriptem v Pythonu. Hlavni pro me bylo, aby vse co nejrychleji fungovalo, protoze casu v te dobe nebylo nazbyt :) A vysledek muzete videt sami na hanzz.name/babi/babi.py. Zatim mi to jede 7 dnu a cronem promazavam stare fotky vzdycky vecer... :)
Tiskni
Sdílej:
Muj genialni system je hlavne pasivni pro stareho cloveka. Cloveku, ktery prozival mladi za Frantiska Josefa I Habsburskeho, skoro nevidi a neslysi, a po dome chodi spis podle hmatu, nevysvetlis praci s telefonem na jedno tlacitko, kdyz se to nenaucil uz driv. Co ctvrt hodiny na net koukat musis, ale prace rodicu to umoznuje... Specialni zarizeni muzu zamitnout kvuli spatnemu sluchu.. uvazovat by slo pak maximalne o telefonu na jedno tlacitko...
Muj system neresi primo to, ze babicka spadne, ale dokaze ti rict, ze nespadla a je v pohode. Pak taky vidis, ze se hodku u sebe neukazala v nezvykly cas... pak to muzes zacit resit,nebo kouknout za dalsich 15 minut... Neni lepsi to resit v 10:00 rano, nez v 15:00 ?
Já bych mu řekl, nic nekupuj, nabootuj live CD a použij dd.Lidi jako ty prej kazej rust HDP :PPP
Přečetl jsem si váš komentář znovu.
Tou citovanou pasáží jsem měl na mysli, že dle mého názoru, toto šmírování (a jinak to nazvat neumím) stejně neřeší podstatu problému, totiž péči od babičku. Toto by řešila ošetřovatelka, kterou jsem navrhoval jinde.
Ale myslim ze ten rozdiel velmi dobre citite no niekde sa treba vykecat...
Tak nevím, kdo se tu potřebuje "vykecat". Viz váš vlastní text:
"Milujem" odbornikov, ktori maju hned riesenie (zaplat si opatrovatelku, kup si novy komp, dopln si pamat na 100 GB...), pripadne s otazkami "A tímto jsi vyřešil co?".
Najdete diskusi, kde někdo radil doplnit pamět na 100GB? Já ji nenašel. Obecně lze říct, že mít hodně paměti není na škodu. Rada pořízení nového kompu je docela dobrá rada v případě, že někdo má problém s HW.