Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Tapeta (čili "česky" wallpaper) na ploše okenního systému je velice osobní věc. Prakticky se dá říct: kolik lidí, tolik tapet. Je zajímavé zamyslet se, kdo tam co má, a hlavně proč to tam má. A také jak se to vyvíjí v čase.
Nejprve něco o mém vývoji. V "dřevních dobách", tedy čase rozmachu karikatury OS zvané DOS, se samozřejmě nic takového nekonalo. Pokud nebyl spuštěn nějaký program, podobně jako většina ostatních lidí jsem zíral do temné obrazovky s bílými písmeny. Ale už od prvního setkání s Windows 3.1 jsem se samozřejmě začal zabývat tím, co si na plochu dát.
Pro následující vývoj nezáleželo na tom, v jakém systému jsem zrovna pracoval. Ať už se jednalo o některou verzi z Billovy stáje nebo o okenní prostředí GNU/Linuxu (většinou KDE, někdy GNOME, výjimečně něco jiného), na volbu tapet to nemělo vliv.
Prošel jsem samozřejmě několik období. Nejdřív byl obrázků nedostatek (a nebylo je moc jak získávat) - a proto jsem bral, co bylo. Tedy většinou z různých CD-ROM nakupovaných v PC obchodech po třech stovkách. Později se přidaly skenované fotky a jiné obrázky, pak tapety z Internetu a následně z digitálního foťáku. Chvíli jsem laboroval i s různými "aktivními desktopy" (z nichž se nejvíc osvědčila dokumentace JDK přímo na ploše), ale to byla slepá ulička.
Co se týká konkrétních námětů, i tam jsem prošel vývojem. Ze začátku to byla taková všehochuť, pak vtipné (i "vtipné") obrázky, slečny více či méně (ne)oděné, výbuchy klasické i jaderné (ano, i tak zvrhlé nápady někdo může mít), zcela abstraktní náměty, obrázky z čisté přírody atd. Různě se to měnilo a opakovalo.
Nyní jsem ve fázi, že mám na ploše buď nějaké vlastnoručně pořízené foto (jako třeba norimberský hrad, který mám nyní na notebooku) nebo něco stažené z Internetu (momentálně se na mě z plochy dívá toto - takové prosté a nenáročné...). Prostě podle nálady. Když už mě stávající wallpaper omrzí, nastavím jiný.
A co vy? Co máte na ploše? Dáváte přednost abstraktní tvorbě nebo zcela konkrétním věcem/lidem/situacím? Anebo máte nejraději úplně holou plochu (nejlépe černou)?
Tiskni
Sdílej:
Střídám přesně tak, jak píšete, jenom ty baby jsem tam nějak nikdy neměl.Tak nějak. Jen s tím rozdílem, že stejně nakonec vždycky skončím u těch bab... Ale často využívám funkce náhodné rotace tapet (každý den jinou). Pro ten účel jsem si natahal hromadu fotek z brodyaga.ru (především Burgundsko) a vždy při startu počítače plánuji, kam se jet během dovolené podívat.
...možná trumfneš v narcismu i Hulána...Jak Hulana, kua, snad Mgr. Bc. R. Hulana, Ph.D., ne?
cron
dcop kdesktop KBackgroundIface setWallpaper ...
tyhle pěkné optimistické hříbkyNejsou to spíš bedly?
#!/bin/bash dir="$HOME/GNUstep/Library/WindowMaker/Backgrounds/cron/" last=`<"$HOME/.switch-wallpaper"` [ "$last" == "" ] && last="there-is-no-last-image" files="`find $dir | grep -v "$last"`" max="`wc -l <<< "$files"`" arr=($files) item=`expr $RANDOM % \( $max - 1 \) + 1` new="${arr[$item]}" echo $new > "$HOME/.switch-wallpaper" DISPLAY=:0 nice wmsetbg -s -u "$new"