Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Tiskni
Sdílej:
Podle mě není svoboda o zachcánkách (zachtělo se mi, tak to udělám), ale o rozhodnutí na základě pravdy, kterou jsem poznala, a s ohledem na lidi a osoby, které mám okolo sebe. Pokud neznám pravdu celou, nemohu se rozhodnout svobodně...Takže "rozhodnout se pro Boha" nejde svobodně
Nabozenstvi je opium lidstva© Marx 1850 ha, a mas smulu
Taky nějak nechápu proč by ti, kteří věří, museli být organizováni. Asi kvůli lepší implementaci té správné ideologie?
Rad bych mel alespon priblizny prehled, jak je na tom, co se tyce krestanske viry. Prosim, aby psali jenom ti, kterych se to tyka.Proč by se to nemělo týkat všech? Taky jsem autorovi způsobně napsal, že křesťan nejsem. A pokud by autor snad žádal, aby sem psali jenom křesťani, což mi přijde jako by někdo chtěl, aby komentovali jen ti, co se zápiskem souhlasí a připadá jim skvělý, tak se zhruba ztisícinásobí moje chuť psát si sem, co chci, protože je to od autora hrubě neslušné.
Už jsem to napsal v té minulé diskusi, ale shrnu to ještě jednou. Z obvyklých termínů asi nejvíc sedí označení agnostik. Existenci boha považuji za nerozhodnutou a osobně tuto otázku nepovažuji za důležitou. Důvodem je především skutečnost, že hypotéza boha je z podstaty navržena tak, aby neposkytovala žádné ověřitelné důsledky, takže je z principu nevyvratitelná. Takové hypotézy považuji za hezká myšlenková cvičení, ale jako popis světa podle mne nepřinášejí naprosto nic.
zkuste na googlu nebo seznamu zadat kotyz a nekde dole se doctete ze to je kelstka/thracka bohyne tak asi tak ;)
Křesťanství je podle mě přežitek, stejně jako další podobné církve.Křesťanství je víra v Ježíše Krista a v to, že zemřel, aby vykoupil naše hříchy. Není to církev, to je třeba římskokatolická, husitská, nebo protestantská.
Myslim, ze videt, o cem zapisek byl, reagoval byste jinak
Kdybyste ho nesmazal, mohl ho vidět.
Nevím, jestli to nebyl vtip, ale slyšel jsem, že Irové chodí / chodili do Británie skupovat prezervativy.
To je docela humorné, informace o irské nezletilé oběti znásilnění, která musela na interupci do Británie (přičemž benevolence irských úřadů se projevuje tím, že před jejím "proviněním" zavřou oči) už ale podstatně méně.
Často se divím, proč atitetisté jen výjíměčně dokáží vyprodukovat nějaký validní argument? Proč mají vždy v těchto diskusích křesťané navrch? Tedy myslím argumentačně navrch
Nebude to úhlem pohledu? Mně to třeba obvykle připadá spíš tak, že křesťané obvykle neargumentují vůbec, protože oni si všechno opřou o své dogma, které je pro ně základní a nezpochybnitelnou pravdou. Proto je pro ně (většinou) těžké vymyslet nějaké argumenty, které by byly validní i pro člověka, který toto dogma za automaticky pravdivé nepovažuje.
Pokud jde o hádky o víru, argumentačně navrch nemá nikdo. Vzhledem k tomu, že se oba tábory snaží pouze logicky odůvodnit emocionální rozhodnutí, zda v Boha (cokoliv) věří, nebo nePřesně tak. Ovšem když diskuse sklouzne k historii, tak se začne plácat.
ps. vzdy sa dobre pobavim, ked v spravach vidim sceny typu "Panna maria roni slzu", pripadne "Mur narekov ozil a place". Okamzite sa tam zacne stahovat sfanatizovany dav, aby sa po tyzdni zistilo, ze niekde praskla vodovodna trubka. Lol.To se stává na Slovensku? Nám to v televizích neukazují