Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Jak jsem sliboval minule (u blogového zápisu o nakupování před rokem 1989), rád bych připomněl další oblast lidského žití ve zmíněné době. Tentokrát to bude stavebnictví a bydlení.
Další díl exkurze bude věnován tomu, jak se před "sametovou revolucí" stavělo a bydlelo. Obě věci spolu úzce souvisí, proto je uvedu pohromadě. Hlavním cílem exkurze je opět vnést trochu světla do sféry opanované mýty o snadno dostupném a levném bydlení pro každého.
Komu se po "starých zlatých časech" stále ještě stýská, může si zavzpomínat, jaké to bylo, když se sháněly fitinky na opravu vodovodu, když se v lednu netopilo (třeba proto, že opilý topič nenaložil uhlí do kotle), když se odstřelovalo Těšnovské nádraží, když se zedníkovi muselo přinést jeho sedm lahvových kozlů a na závěr jeden točený gambrinus, když se hokejistům zřítil stadion na hlavy kvůli odfláknuté konstrukci (za což byl následně potrestán nevinný projektant), když...
Tiskni
Sdílej:
byl menší problém třeba i s obklady do koupelenSpíš větší
Je lepší si mýt ruce v hajzlu, nebo srát do umyvadla?To vyjde nastejno. Ale podle některých výzkumů spíš to první (v záchodě bývá méně bakterií)
Samotné paneláky nejsou špatnéSamotné paneláky, tak jak byly postaveny, jsou špatné. Není špatná stavba z panelů (resp. z betonu obecně), ale vyžaduje mj. řešení tepelné a zvukové izolace, důkladné utěsnění všech spár, ochranu proti zatékání, vhodné řešení kuchyně, koupelny a záchoda atd. To jsou všechno věci, které v socialistických panelácích řešeny nebyly. Výsledek: vysoké náklady na topení, snadné šíření zvuků zvenku i uvnitř, bujení mravenců (faraonů), rezavějící armování (a následně odpadávající balkony a jiné chuťovky), mizerná použitelnost některé místností atd.
hmm, vzpomínám si že, někdy na přelomu 1990-91 kdy se dodělával náš byt byl doopravdy problém sehnat dlaždičkyZ tvého profilu:okias Přezdívka: okias O mně: Je mě 16 let, mám rád linux, začínám se učit programovat v C/C++. Rok narození: 1990
Senioři měli celý život na svoje zajištění. Za jejich chudobu nikdo jiný než jejich generace nemůže. Co jako čekají?Trochu bych brzdil. Někteří z těch lidí se mají dnes hodně špatně právě proto, že tehdy nedrželi hubu a krok. Mnoho jich například nesouhlasilo se vstupem sovětských vojsk, za což byli "odměněni" přeřazením na ty nejhorší a nejhůře placené práce. Z tohoto nízkého platu nyní pobírají důchod, zatímco komunističtí pohlaváři se mají podstatně lépe. Všem činitelům KSČ a socialistického státu (nejen těm úplně nahoře, ale třeba i servilním předsedům městských a okresních výborů KSČ atd.), kteří tehdy ochotně posluhovali sovětským okupantům, by mělo být odebráno vše, co přesahuje minimální důchod, a tyto peníze by měli dostat lidé, kteří byli potrestání za projevení svého názoru. Myslím to smrtelně vážně.
neboť jejich je království nebeské
A to ještě majitelka není žádný chudák!Irelevantní poznámka, zamítá se!
Ty jsi asi majitel nějakého toho baríku viď? A teď už máš taky možnost vydřít z těch lidé maximumNejsem majitelem žádného takového domu. Jen bych ale připomněl, že jsme před rokem 1989 měli v rodinném domě nájemnici, která za byt 1+1 (IV. kategorie) o velikosti 35 m2 platila nájemné 12 Kčs měsíčně. To jen pro ilustraci, jaké to tehdy bylo.
Možná dřív nebylo nakoho svalit vinu, to udělali ti, co vládli před volbama? Proto nebyly arbitráže (?). To by spíš řek ekonom, zda to není tak, že žít na dluh je in a dřív to tak nebylo? Hlavně jsem slyšel, že prej Poláci za půjčku koupili něco ... spotřebního a u nás se měly nakoupit výrobní linky. Aspoň to tvrdil Štrougal (?) někdy v roce 1985. Hm, málo informací
Hlavně jsem slyšel, že prej Poláci za půjčku koupili něco ... spotřebníhoJe pravda, že se Poláci chovali v tomto ohledu dost nezodpovědně a vyvolali (ještě v době socialismu) hyperinflaci, která zničila jejich úspory.
nízké základní nájemné - hh LOL ROFL, komu to vadilo??? lidem? určitě NE!Lidem také nevadí, že si zasírají životní prostředí pálením pneumatik. Proč by jim to vadilo, že? Vždyť jde jen o jejich zdraví... Tak proč by jim mělo vadit, že platí nízké nájemné? Vždyť jim jen jejich dům spadne na hlavu...
A vysvětli mě(no nějak to určitě vysvětlíš) jakto že v té době byl menší státní dluh než teď??? Teď je naše ČR zadlužená až na půdu...Současná výše státního dluhu je především dílem vlád ČSSD, které vstupovaly do funkce s heslem "ani koruna do bank" a pak nás operace IPB/ČSOB stála 200 miliard (nehledě na mnoho miliard nalitých těmito vládami do jiných bank). Ale především, ten dluh tu byl už dříve, a to ve formě vnitřního zadlužení. Byly to právě ty zchátralé domy, vysloužilé stroje, chybějící nebo nevyhovující silnice atd.
rozprodáváme cizincům baráky, pozemky...On je někdo odnese? Není vůbec nic špatného na tom, když si tu cizinci něco koupí. Naši lidé zase mohou kupovat (a kupují) jinde, třeba v Portugalsku nebo na Ukrajině.
... Humphrey není Bůh!
Ale kdo mu to řekne?
Nenosil bych dříví do lesa ...
stejně na to obyčejný člověk nemá atd.Což jsou hospodské keci lidí, kteří si potom klidně vezmou půjčku s roční splatností, aby si zajeli vyvalit pupky do Bulharska/Chorvatska/Itálie a mohli potom před sousedy, nebo kolegy v práci machrovat s fotkama
viděli jste někdo Jistě pane ministře? (Yes, minister)? Doporučuju pro představu demokracie se na to podívat(je to britský seriál, docela se u toho zasmějete)Také doporučuji shlédnout dokumenty (občas je dává ČT) například z Federálního shromáždění ČSSR. Je tam dobře vidět, jak poslanci vždy naprosto jednomyslně schvalují vše, co jim tam přijde předem připravené z politbyra. Dobré jsou také "volby" - účast 99,97 %, pro kandidáty Národní fronty hlasovalo 99,94 % voličů
Dyť jo, co se netrefí do cíle, to se může vrátit na nás.
Nie zeby som tvrdil, ze uvedene vety v blogu nie su pravdive, ale zaujimava je aj odvratena strana dnesnej reality, teda o kolko percent stupol pocet bezdomovcov za poslednych 18 rokov?To není nijak zjistitelné. Tehdejší režim se totiž postaral o to, aby nikdo takový neexistoval. Lidé, kteří nebyli zaměstnáni (a současně nespadaly do některé kategorie, u které to nebylo potřeba), byli totiž zavíráni do vězení. Bylo naprosto běžné, že okolo půlnoci procházela hlídka VB nádražní haly a kontrolovala "razítko v občance". Kdo ho neměl, toho si odvedli.
Kolko vseobecne prospesnych stavieb okrem bankovych a firemnych sisiel sa za toto obdobie postavilo a ako stupla kvalita zivota? Ak je to teda meratelne...Tak například mnoho kilometrů dálnic, městských obchvatů a dalších dopravních staveb (metro, tramvajové tratě, mosty atd.). Dále spousta čistíren odpadních vod (dříve i některé velká města vodu vůbec nečistila a teklo to rovnou do řeky - stačí porovnat čistotu Labe v roce 1989 a dnes), různé vodovody a kanalizace, plynovody, teplovody apod. Dále byla spousta staveb opravena. Prakticky z trosek povstala řada muzeí, galerií a divadel, bylo opraveno a rozšířeno mnoho nemocnic a škol, opravena náměstí a parky atd. Našlo by se toho zkrátka velmi mnoho. Co se týká kvality života, ta je samozřejmě ryze subjektivní. Ale každopádně stoupla délka života, je výrazně kvalitnější zdravotnictví, mnohem větší výběr potravin, mnohem větší škála zábavných a oddechových činností (včetně sportu), lze cestovat prakticky kamkoliv do světa (často zcela bez formalit), je svoboda získávání a šíření informací.