Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Google mě v poslední době dost nepříjemně překvapil. Ve výsledcích vyhledávání se stále méně často objevuje to, co hledám. Současně se zhoršily možnosti optimalizace webů pro tento vyhledávač.
Je logické, že téměř každý provozovatel nějaké služby se ji snaží vylepšovat - byla by chyba usínat na vavřínech (při dosavadním úspěchu) nebo se nepokoušet stíhat dosud úspěšnější konkurenty. Jenže ne vždy jde o skutečné vylepšování - přinejmenším v určitém významu.
Dlouhá léta jsem považoval Google za jednoznačně nejkvalitnější vyhledávač. Loni na jaře jsem dokonce psal o tom, proč mi vyhovuje víc než Seznam. Jenže časy se mění a ne vždy jsou ty změny k lepšímu. To se bohužel týká i Googlu. V nedávné době byl v několika krocích změněn algoritmus tak, že se Google přiblížil Seznamu. V těch horších stránkách.
Na jednu stranu lze ocenit, že český Google preferuje české stránky. Dá se překousnout i to, že bere v úvahu skloňování, i když to často není to pravé ořechové. Nicméně je pár věcí, které mi vadí mnohem víc:
Nyní se tedy již pozvolna poohlížím po novém vyhledávači pro běžné použití. Zatím je mi jen jasné, že Yahoo to nebude, protože je ještě horší. Nebude to ani Morfeo/Centrum (proč), a pochopitelně ani Seznam (o tom se někdy rozepíšu pořádně - to, co provedl letos zjara s vyhledáváním firem, si zaslouží samostatný blogpost). Zatím tedy vše zůstává otevřené...
Jedna rada na závěr: Když to funguje, nevrtej se v tom! Neposlechl jsem a povrtal jsem se v souboru /etc/fstab (což dělám běžně, ale problémy s tím nejsou). Linux nenabootoval. Tedy právě bootuji OpenSUSE 10.2 Live a budu hledat chybu. Takový je holt osud těch, kteří na rady nedbají.
Tiskni
Sdílej:
Google (100 %) Seznam (4 %) Morfeo (4 %) Jyxo (22 %) Yahoo (0 %) Altavista (0 %) Alltheweb (0 %) nějaký jiný (0 %)
"probirane?" to niekto musel o takejto zrejmej veci diskuovat?A kolikrát
Dříve na tu "chybu" někdo upozorňoval skoro pod každou checkboxovou anketou. Až byl napsán záznam do FAQ.
Pitomej vyhledávač
Nejlepší vyhledávač to asi nebude, ale jeden z nejhezčích podle mě ano
(upozornění: je potřeba flash)
Ta slečna je vážně pěkná, teď sem strávil tak 10 minut pozorováním jejího chování
Ale svlíkat se nezačala, chjo
Pozdějš jsem si všiml, že to je zřejmě součást MS engine, reklamy a tak, MS vyhledávače, konkurence Googlu - to linuxákům nevadí?
Když ona ta slečna je vážně roztomilá
Ono se teda pokaždý zobrazí něco jinýho, ale jak vytáhla tu mísu s pop-cornem a začla se cpát, to jsem šel do kolen.
Accept-language. Pokud vadí preference českých výsledků, vyplatí se nastavit pro Google Accept-language: en.
)