Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Třikrát jsem restartoval a snažil se v BIOSu disk D naštelovat tak, aby jej Linux našel.Tohle už vypadá skoro jako důkaz
takže má asi opravdu dva disky
Na základě čeho? Že v biosu viděl disky C a D? Co je to za kravinu? IDE disky jsou primary / secondary s kombinaci master / slave. SATA už to dělá úplně jinak. A pokud to má na řadiči, tak záleží na jeho biosu. Každopádně partišny (nikoliv disky) podle písmenek pojmenovává DOS a jeho MS nástupci. A ty tady někoho "ztrapňuješ" a jako důkaz dáváš naprostý nesmysl.
Tak na to jsem zvědavej. Neříkám, že to není pravda, ale ten bios si asi neporadí s tím, že jednom disku bude víc oddílů (a tedy dosových písmenek), co? Tedy v DOSu bude C, D, E na jednom disku a v biosu CDEF oznaceni pro čtyři různé fyzické disky, hmm praktické
Mam dojem, že označení disků ... písmen u bootu A, C, D, E se týká a) floppy mechaniky, primárního master/slave a sekundárního disku. Takto mi to snad i fungovalo, měl jsem možnost volit boot ze 3 fyzických disků. Čili mi na tom nic divného nepřijde.
Přiznávám, že předpoklad liveCD jsem odvodil z úžasného zvolání: "Narozdíl od předchozích pokusů se spustila instalace!" V předchozích svých pokusech se dotyčný totiž ani k instalaci nedostal. Nicméně Nepamatuju že by kdy bylo nutné pro nainstalování základní instalace nezbytně nutné stahovat všechna instalační média.
Ad označování disku. Je zcela BĚŽNÉ že uživatele MS Windows hovoří o více discích, přestože mají ve svém počítači pouze jeden fyzický disk - ovšem rozdělený na více diskových oddílů. A u individua co neumí ani vypálit iso obraz lze důvodně předpokládat tento problém.
Osobně se mi ještě nestalo že by Linux jeden fyzický disk viděl a druhý ne, pokud bylo vše zapojeno tak jak má být.
Nepodsouvej co jsem nepsal. Napsal jsem že má nejspíš pouze jedno fyzické zařízení a následně že by mohlo vysvětlovat jeho problém s tím, že jej nemůže najít. To že se snažil "disk D" řešit někde v biosu nic nevypovídá, protože bůhví co se tam snažil řešit a jak. Jestli tady ze sebe někdo dělá troubu, tak je to JXD, který místo aby napsal - dík, ale tohle můj problém neřeší - reaguje jako křupan. A to bylo pro mne podnětem abych se o jeho korespondenci podělil.
Ne že bych si dělal nějaké iluze, ale podobnou reakci může vyprodukovat opravdu pouze duševně nemocný člověk. Viz případy raněných co napadnou ošetřujícího lékaře apod.
Bohužel tuhle iluzi (že JXD není hloupý) mi bohužel svým psaním sám vyvrátil.
Ano správně: Proč by teda linux nemohl nějaký disk nevidět? Pominu-li hardwarový problém, tak mě napadá jen proto že tam prostě není. Něco jiného je nevidět zařízení a něco jiného umět z něho přečíst informace (tabulku diskových oddílů, formát diskového oddílu, atp.).
Já dokazuju, že má disky dva.
Jak?
S provokaci naopak uspejete temer vzdy.Přesně tak. Vůbec nechápu, jak se může někdo pohoršovat nad článkem třeba s názvem Jsou linuxáři rasisté? Už jen z toho názvu je zřetelně patrné, že se jedná o cílenou provokaci, která má za účel pouze píchnout do vosího hnízda "linuxářů", kteří si stojí na vedení (protože jim nedochází, že svým "vysvětlováním", kritikou a pohoršeným roztrubováním sedají JXD na lep).
Jedině někdo, kdo nezná jeden z Murphyho zákonů:S provokaci naopak uspejete temer vzdy.Přesně tak. Vůbec nechápu, jak se může někdo pohoršovat nad článkem třeba s názvem „Jsou linuxáři rasisté“?
Davisův zákon:
Končí-li novinový titulek otazníkem, zní odpověď „ne“.
Asi by to bylo na samostatný blog, ale já ho tady nemámA co takhle si ho založit?
A co takhle si ho založit?Už jeden mám a jsem příliš sexy na to, abych jich měl více, každý na specializovaném serveru.![]()
* Ale pánové... Autor: Jitka | přidáno: 10:55, 27. 06. 2006 ...já tu přece za JXD tahat horké kaštany z ohně nehodlám, a ani za něj a jeho novinářskou a lidskou čest ruku do ohně dávat nebudu! Jen vím, že když někde narazím na jeho článek, přečtu si ho, protože (čistě podle mě) za přečtení stojí. A to je vše. Že vás tu štve, to nejen cítím, to i chápu, máte k tomu svoje důvody, kterým rozumím - coby člověka zakládajícího si na vlastní svobodě, mě Bill Gates se svou filozofií (plať za všechno, nejlépe opakovaně, a pokud ti to správně nefunguje, jsou to "jen" drobnosti a chyba je stejně na tvé straně), taky hodně štve. Proto je mi ta vaše, zde přítomná, komunita velice sympatická... Ale ani to nic nemění na mém vztahu k JXD - nepřebírám názory, jen hledám náměty k zamyšlení. A třeba jednou najdu odvahu ke změně a obrátím na někoho z vás o radu ohledně svého pcNajde se někdo?. PS: Zkuste někdo napsat ne příliš odborný, ne moc dlouhý, a pravdivý článek o produktech, které znáte a zde tak zapáleně hájíte. Pokud Reflex je časopis, za jaký jej považuji, otiskne vám ho. A pokud ne, nahrál vám na smeč a já vám od srdce zatleskám. Odpovědě
Tiskni
Sdílej: