Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Nevím jak kdo z vás, ale cítím se jako člověk hloubavý a občas mi to nedá a šťourám se ve věcech které jsou mi absolutně k.. doplň sám. Při svých bádacích výbojích v oblasti kompilace jádra jsem často tápal co vlastně nastavit, proč a k čemu je to dobré.
Já vím. Zkušenější si řeknou: "Když tomu nerozumíš, tak do toho nestrkej rypák." Jenže bez toho by se asi člověk stěží naučil, že? A protože jsem postrádal nějaký pěkný chlívek, kde by člověk našel na hromádce nějaký abecední seznam jaderných modulů s nimiž by se mohl setkat, tak jsem ho rovnou založil.
Jsem si vědom, že se najdou rejpalové a kritici. Beze všeho. Pánové (a dámy) jste vítáni a místo planých keců tam můžete rovnou omyly uvést na pravou míru.
Jinak k připomínce Filipa Domince, který doporučil neduplikovat web Davida Watzkeho. Má pravdu, pokud by šlo pouze o jádro, ovšem stránky na wikibooks zaměřené na Linux vznikly mnohem dřív. Přehled jaderných modulů je v podstatě pouze jejich logickým doplněním, takže by svou připomínku měl adresovat spíš jemu. A pak - jsem toho názoru, že tím pravým prostorem pro takovou dokumentaci mají být wikibooks a ne nějaký soukromý web, který za půl roku nemusí existovat.
Wikibooks jsou pod GNU Free Documentation License, tzn kdokoliv může v úpravách pokračovat. A také soudím, že je lépe využít projektu Wikimedia, který je nepochybně zaštítěn mnohem širším lidským potencinálem, než zakládat něco vlastního. Přijde mi jen škoda, jak málo lidí si to uvědomuje.
Tiskni
Sdílej:
bzImage
nebo poskládán z modulů.
nemodulárníJak ošklivé slovo
Termín monolitické jádro bývá nesprávně používáno pro jádro bez podpory nahrávání modulů, což je nesprávné.Takhle už jsem se dlouho nezasmál
Jak ošklivé slovo.Vymysli lepší termín
Takhle už jsem se dlouho nezasmálAchjo, člověk ty věty tak dlouho piluje, až mu z toho vyleze něco takového
A pak - jsem toho názoru, že tím pravým prostorem pro takovou dokumentaci mají být wikibooks a ne nějaký soukromý web, který za půl roku nemusí existovat.Linux Wiki není je taky wiki - jestli chceš, můžeš se zapojit.
někdo stojí před nastartovaným systémem a marně si láme hlavu nad tím co k čemu je, zda to může beztrestně vyhodit a jaký to může mít eventuálně vliv.Mno, podle mě by to toho neznalý uživatel neměl rejpat. Ale to je spíš filozofický problém. I já často rejpu, do čeho nemám
Po kompilaci posledního jádra se mi už nevytvořila zařízení pevného disku jako hda ale sda.Cos tam měl předtím za verzi? BTW tuším, že od řady 19 se Serial-ATA přestěhovalo z menu SCSI o patro vejš.
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free