Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tiskni
Sdílej:
Jo, s tím (až na pár věcí a celkový tón ) můžu souhlasit.
MS Win jsou prostě normální OS jakých jsou desítky. Na desktopech jsou nejrozšířenější, na ostatních platformách moc k vidění nejsou.
Ale lidi typu, "jo nainstaloval jsem something jsem machr a všichni ostatní jsou lamy", jsou k vidění obecně všude, kde je to jen trochu složitější (resp všude, kde dokázali něco, co v jejich (a právě jejich) okolí moc lidí neumí).
Ale z toho vyrostou.
...což profesionála znalého Windows obvykle velmi pobaví...
Najlepšia epízóda z horrového seriálu "Môj život s Windows" je tá "O tom ako vymeniť nejaký smiešny kus HW na W2000/2003 server-i..." z toho Linuxáci idú od smiechu do kolien a Windows "profesionali" (así tí čo vedia click a dvojklick) plačú od šťastia a velebia Mrkvosoft.
Hmm díky za bug
ale dost to podkopalo moji důvěru v něj.
Chápu to tak, že ten FS normálně fungoval, jen fsck po dlouhé době něco našel (což klidně mohlo být něco špatně ulinknutýho, co jste chtěl smazat) a vy jste ho k němu ztratil důveru? Tak to bych nemohl věřit žádnýmu FS
tak já používám „widle“ i „wokna“ ale ne proto, že bych chtěl ten OS nějak zesměšnit/ukázat jak jsem IN. imho se to prostě vyslovuje mnohem líp než „vindous“.
jinak na windows nadává kdekdo, jak ho štvou a jsou k ničemu a jak je zas musel přeinstalit atd. atd. atd. ale když dotyčnému poradíte, ať zkusí přejít na linux, tak se moc odvážlivců nenajde ;) mě to kolikrát přijde jako trošku jiná varianta toho klasickýho nadávání v hospodě jak všechno stojí za prd.
třeba v mceditu mi to pravidelně inkrementálně odsazuje řádkyto je ovšem chyba mceditu, dělá to i v linuxových terminálech ... už aby byl ten JXP Commander s nějakým vychytaným editorem (mno, kdyby uměl volat kwrite, bohatě by mi to stačilo)
Pomohlo by něco z tohoto výběru?
Přesměrování profilu:
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList\S-?-?-??-*-*-*-*] "ProfileImagePath"= C:\cesta\k\adresari\s\profilemale pokud máte poškozený soubor s registrem....