Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Nová várka nejaktivnějších bloggerů na abclinuxu.cz
Nejprve trochu nudných čísel:
Celkový počet bloggerů | 401 |
Celkový počet příspěvků | 2408 |
Průměrný počet příspěvků | 6.00 |
Medián | 2.00 |
Blogů s 10 a více příspěvky | 59 |
Blogů s jedním příspěvkem | 85 |
Blogů bez příspěvků | 99 |
Zdrojová data jsou uložena na zde.
1. | golb vůšoeL | Leoš Literák | 124 |
2. | Bláboly | Michal Čihař | 122 |
3. | Zprávy z linuxové fronty | Honza "thingwath" Bartoš | 120 |
4. | Kacířské myšlenky | Lukáš Jelínek | 100 |
5. | Doliho blog | Luboš Doležel | 67 |
6. | Robertův bloček | Robert Krátký | 64 |
7. | miblog | Michal Vyskočil | 62 |
8. | Plastique | Vlastimil Ott | 57 |
9. | stranger | Milan Horák | 52 |
10. | Nevěřící | Jindřich Plešinger | 50 |
11. | M4r3k | Marek Stopka | 47 |
12. | uz_mam_taky_blog | Zdeněk Štěpánek | 43 |
12. | Gustav I Bláhový | Tomáš Bláha | 43 |
14. | Vencour | Vencour | 37 |
15. | tsunami | Zdeněk Burda | 35 |
16. | Core dump Yinovho mozgu | Matej 'Yin' Gagyi | 33 |
17. | hajma | hajma | 30 |
18. | darkblair_server | Ondrej | 25 |
18. | BluPix | Jirka Němec | 25 |
20. | Matoušův blog | Matouš Jan Fialka | 22 |
20. | eXtempore | Martin Tesař | 22 |
Tiskni
Sdílej: