Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2025 a leden 2026 (YouTube). Zajímavé, že i v roce 2026 celou řadu problémů vyřeší falšování řetězce User-Agent.
Bylo rozhodnuto, že Linux From Scratch (LFS) končí s podporou System V init. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů už budou pouze se systemd.
Byla vydána nová verze 2026.1.0 "Like a Version" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu. Změněno bylo číslování verzí. Předchozí verze byla 2.9.1.
Internetový prohlížeč Firefox bude mít nové ovládací prvky pro umělou inteligenci, které umožní uživatelům vypnout vestavěné AI funkce přímo v nastavení prohlížeče. Jednotlivě půjde vypnout nebo zapnout automatické překlady stránek, generovaní popisného textu k obrázkům v otevřených PDF dokumentech, samoorganizaci tabů do skupin, náhledy odkazů s krátkým shrnutím a boční panel s chatbotem. Tyto možnosti v nastavení prohlížeče
… více »Desktopové prostředí KDE Plasma 6.6, která je právě ve fázi beta, nahrazuje stávající SDDM novým Plasma Login Managerem, který je ale pevně navázán na systemd. Plasma Login Manager využívá systemd-logind a další součásti systemd, které nejsou dostupné v operačních systémech bez systemd, jako je například FreeBSD, případně jsou linuxové distribuce Gentoo, Void Linux anebo Alpine Linux. Pro uživatele zatím stále ještě existuje možnost používat SDDM.
Na webu komunitního setkání CSNOG 2026 jsou dostupné prezentace v PDF, jejich videozáznamy a fotografie z lednové akce ve Zlíně. CSNOG 2026 se zúčastnilo téměř 300 zájemců o vystoupení věnovaných správě sítí, legislativním a regulačním tématům nebo projektům z akademické sféry. Letos byly prezentace rozdělené do dvou treků, ve kterých se představilo 35 přednášejících. Setkání komunity CSNOG organizují společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.
Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska koupila další Muskovu firmu xAI, která se zabývá vývojem umělé inteligence (AI). Informovala o tom na svém účtu na síti 𝕏. Musk tímto krokem propojí několik ze svých služeb, včetně chatbota s prvky umělé inteligence Grok, sociální sítě 𝕏 či satelitního internetového systému Starlink. Tržní hodnota společnosti SpaceX dosahuje jednoho bilionu dolarů (20,6 bilionu Kč), hodnota xAI pak činí 250 miliard dolarů.
Byl odhalen supply chain attack na Notepad++: útočníci kompromitovali hosting Notepad++ a vybrané dotazy na aktualizace přesměrovávali na servery pod jejich kontrolou. Doporučuje se stáhnout instalátor a přeinstalovat.
Francouzská veřejná správa má v rámci vládní iniciativy LaSuite Numérique ('Digitální sada') v plánu od roku 2027 přestat používat Microsoft Teams a Zoom a přejít na videokonferenční platformu Visio, hostovanou na vlastním hardwaru. Konkrétně se jedná o instance iniciativou vyvíjeného open-source nástroje LaSuite Meet, jehož centrální komponentou je LiveKit. Visio nebude dostupné pro veřejnost, nicméně LaSuite Meet je k dispozici pod licencí MIT.
Eben Upton oznámil další zdražení počítačů Raspberry Pi: 2GB verze o 10 dolarů, 4GB verze o 15 dolarů, 8GB verze o 30 dolarů a 16GB verze o 60 dolarů. Kvůli růstu cen pamětí. Po dvou měsících od předchozího zdražení.
A po přečtení příspěvku Michala Marka
Vzhledem ke složení zdejšího čtenářstva (mff, jaderka, ...) mi to ani nepřijde OTmě jedna napadla. Upozorňuji majitele Konqueoru, aby pro návštěvu toho krásného flamewaru na téma život, vesmír a vůbec, raději použili jiný prohlížeč - viz bug #112231.![]()
Taky jsem se rozhodl přizpůsobit stylu anket, které tu už proběhly
Proto vyhlašuji anketu na téma,
Jakou školu jste vystudovali (respektive studujete) a jakou používáte distribuci?(opravdu do toho nechci tahat znamení a ani telefony
).
Tak abych začal - mám za sebou elektro průmyslovku a teď začínám pátý rok magisterského studia na FIT VUT v Brně, distribuce je Gentoo.
Tiskni
Sdílej:
Stredná polygrafická
Arch linuxčéče dobrej nápad
Jinak chodím do 4. ročníku SPŠE v úžlabině (Praha) a distro po pokusech čekám na mandrivu2006 aktuálně mdk10.1
Za sebou mám gymnázium, pred sebou mám druhý ročník študijného odboru Informatika na FRI ŽU (v Žiline
), pri sebe mám Slack.
Takže se asi omezím na tvrzení, že jsem, což sice není nenapadnutelné, ale nemělo by to nikoho moc naštvat.
Ve škole máme takovou skvělou distribuci, MS Windows XP se to jmenuje a teď už je to dobrý, protože je tam zakázané i jenom změnit si obrázek na ploše, ale před dvěma rokama to bylo opravdu dílo
A jestli hledáš údaje do ankety, milý čtenáři, dovol abych tě seznámil s úžasnou (a ani ne novou) vlastností abíčka, kterou jsou profily
A později v pubertě vyráběl občas i nějaké ty výbušniny a jinou pyrotechniku (ale pšššt!
). Teď už ovšem jen seriózní chemie
Ovšem pořád je mým snem zřídit si doma menší chemickou laboratoř
Jinak distribuce dříve Gentoo, nyní Arch Linux.
Ahoj,
používám Fedora Core 4 a vystudoval jsem:
- bakalářské studium na FEI VUT Brno (nyní jsou to již dvě fakulty - FET a FIT)
- magisterske studium na FSI VUT Brno
Aha, tak sorry. V té době jsem tam už nebyl, takže to vím jen z doslechu.

a půjdu na střední průmyslovou. 
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free