Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Tak jsem si přečetl článek na root.cz Linux nebo Windows internet. Samotný článek hodnotit nebudu, protože mi přišlo, že autor si našel jenom názvy programů a napsal z nich článek. Což je škoda, pokud by byly ony programy srovnané více (ano vím, chce to čas), mohl by to být velmi přínosný článek.
Nicméně mě zaujala tato pasáž:
Na typické brouzdání IE celkem stačí, chybí mu ale podpora prohlížení v panelech a lépe zpracovaná podpora pro stahování souborů. Pokud začnete stahovat větší soubor, například ISO Linuxové distribuce, které obvykle má i několik GB, musíte ho dotáhnout naráz, žádná možnost přerušení a navázání stahování není k dispozici.Tak nevím, podle mě je největší prasečina IE při stahování souborů to, že jej nejprve ukládá do tempu a až teprve potom do místa určení (proboha proč?). A navíc ho ani nenapadne zkontrolovat, zda máte na disku požadovaný dvojnásobek velikosti souboru. Tohle je podobná věc, jako to, že Firefox zkoumá symbolické odkazy ... někdo musel naprogramovat kus zbytečného kódu, který komplikuje používání programu. Co se týká navázání stahování, Konqueror to umí určitě, myslím, že i Opera, ale u Firefoxe si tím nejsem příliš jistý.
Tiskni
Sdílej:
Ještě že se na něj teď nemůžu dostat a přečíst si to sám...Mnojo, uz to tak bude, root se studem sam vypnul :P Vetsina blogovych zapisu na abicku ma lepsi uroven nez ten clanek.
wget
a v Linuxu ještě spolu s KGet
.
Tuto bohužel znam taky