Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Jsme na tom podobně. Touhle dobou se bavím moštováním a vosy už beru asi jako mouchy - sršni jsou horší, z těch mám pořád respekt.
Nejlíp je nechat je být. Občas mi vletí do lisu a výsledkem je vosa o tloušťce cca 1mm, ale to je jejich problém. Pokud spadnou do moštu (nahoře je většinou pěna, tak se z ní dobře loví), tak je vyhodím ven a věřím, že se nějakou chvíli poučí (moštová pěna dost lepí, takže chvíli asi nepoletí).
Když otravujou moc, dostanou facku (vážne to funguje - většinou si potom jenom dávají odstup). Cukru je při moštování hodně všude okolo (takže mají hodně důvodů se vracet) a moje flegmatická povaha nemá zapotřebí plýtvat energií, dokud nelezou tam, kde mi to opravdu vadí (na ruce ji snesu, ale okolo lokte výš už je to docela nepříjemné ;).
Žihadel pár dostanu (jedno mě ještě od včerejška svědí), ale spíš neúmyslně (mrtvá vosa se skrčí a vystrčí žihadlo a ne vždycky si jí člověk všimne).
Když jsem byla malá, tak jsem omylem šlápla do vosího hnízda. Byl to mazec. Od té doby vosy respektuju, jsem v klidu, ale jímá mně hrůza, pokud se někdo, kdo jde se mnou, začne zběsile ohánět.
Pokud se už dostane do pokoje nebo officu, odkud utéct nemůžu, tak se snažím ji za každou cenu dostat pryčNejzábavnější je vosa nebo sršeň v autě za jízdy (nejlíp někde těsně za hlavou), když člověk nemůže zastavit (třeba při jízdě v koloně) ani někam odbočit
Moje řeč! Přímo nesnáším ječící herdekbaby, které vosy postrkují rukou. Vosa se pak naštve a někoho, kdo je v tom třeba úplně nevinně, bodne.
Jednou jsem si objednal kofolu a zjistil jsem, že vosa je velmi tolerantní tvor. Sklenici kofoly v Matrixu není možné (bez následků) sdílet. Vosa tedy napřed systémovým voláním fcntl()
sklenici zamkla. Já jsem počkal, až vosa dopije a uvolní zámek. Pak jsem sklenici zase zamknul já. Takto jsme se (kooperativně) vystřídali přinejmenším třikrát k naprosté spokojenosti obou stran.
Brčko se nepočítá. To je (nepojmenovaná) pipe, kterou se přímo komunikuje s kofolovým démonem. Není tedy potřeba otevírat (pojmenovanou) sklenici viditelnou v souborovém systému.
Čmelák bolí opravdu víc. Ale zase málokdy kousne.
Opravdu? Já jsem někde slyšel, že dosud nebyl pozorován případ bodnutí člověka čmelákem. Možná je to ale jen pověra, jakých kolují mraky. Tak nevím. (Třeba tvrzení, že zdravý kůň si nikdy nelehne, je taky holý nesmysl.)
Kůň se nikdy nelekne?Kůň si nikdy nelehne není kůň se nikdy nelekne
Vůbec zvěř je otřesně nevzdělaná! Třeba sýkorky, kdyby se učily, tak vědí že právě ony třeba vosy a včely nežerou. Ale ony se neučí, sednou si na česno, zaťukají zobáčkem, včela vyleze a zob.To ještě není tak hrozné, horší je třeba takový čmelák. Ten podle zákonitostí, podle kterých stavíme letadla, vůbec nemůže létat.
"Neboj, co blbneš, pes kterej štěká nekouše! To nevíš?" "Já to vím! Ale ví to i ten pes???"ale to je pravda - aby mohl kousnout, musí přestat štěkat; ještě jsem nepotkal psa, který by dokázal při zákusu štěkat, nanejvýše tak vrčet :-p
Tiskni
Sdílej: