Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Založil jsem si blog a hned si musím postěžovat.
Používám Fedora Core 5. Včera jsem strávil půl dne snahou nainstalovat Monodevelop 0.11. Bez úspěchu. Byl jsem dost na štvaný. Monodevelop má sice RPM pro moji verzi Fedory ale instalovat nejdou ani za zlaté prase. Skončí to na nesplněné závisloti gtk-sharp2-2.4.0.0. Takový rpm balíček jsem nikde nenašel. Proč, sakra, když už dělají balíčky pro Fedoru 5 to neotestují? Vše je doděláno tak na půl. Dalším příkladem je KDevelop. Všudě jej srovnávají s vývojovým prostředím od M$ a vyhrává! To s KDevelopem autor srovnání asi moc nepracoval. Taková základní věc jako je doplňování kódu. Funguje ale jen na půl. Pokud si v QT Designeru vytvoříte formulář, na něj a jeho prvky už doplňování kódu nefunguje. Proč to nedodělají pořádně? Myslím že je lepší podpora menšího počtu jazyků a pořádně dodělané IDE, než podpora hromady jazyků a IDE dodělané jen na půl. Když už má KDevelop nejlepší podporu pro C++, proč tam není také zaintegrováno prostředí pro vizuální návrch? Proč je toho nějak nacpán QTDesigner, který funguje s KDevelopem jen na půl? Na co je mi propojení s CVS/SVN když nefungují základní věci? Taková nápověda k textu, na kterém je kurzor, je už samozdřejmostí. Bohužel ne u KDevelopu.
Rád bych na Linux přešel úplně ale takové maličkosti mě znechutí. Maličkosti jako kodeky. Je tak těžké do menu někam strčit možnost Doinstalovat potřebné kodeky? Když už nemohou být součástí distribuce, proč je není možné lehce nainstalovat? Misto toho musím všechno možné hledat po Internetu, zjišťovaj jaké si mám vlastně přidat zdroje a pod.
Pokud se snažím něco programovat pod Linux je efektivita práce o dost nižší. Při programování zjišťuju, že nefungují věci naprosto základní a běžné. Musím za pochodu řešit věci, které mají být už dávno vyřešeny tak, aby neotravovaly při práci.
Třeba se to časem zlepší. Linux máme prakticky na všech serverech, tam je jednička. Ale pokud se má dostat i na desktopy, musí urazit ještě dlouhou cestu.
Tiskni
Sdílej:
Souhlasím s tím, že je to blog na rozpoutání flame. V Linuxu není jenom jedno vývojové prostředí.
Pokud se snažím něco programovat pod Linux je efektivita práce o dost nižší.
Není to tím, že jsi ještě zcela nepřijal jiný režim práce? Největším problémem nováčků je, že se snaží Linux srovnávat s Windows a také používat stejné návyky.
co sa tyka programovania, existuju aj ine filozofie ako "vsetko si naklikam"
Ale pokud se má dostat i na desktopy, musí urazit ještě dlouhou cestu.
Tohle poslouchám už tři roky
se Linux jen těžko na desktopu prosazuje.
Otázkou je, jestli je to dobře nebo špatně.
Můj názor je, že je lepší současný stav, kdy lze "prakticky jakéhokoliv" (berte prosím s rezervou) uživate linuxu označit za odborníka. Z lidí z mého okolí co jsou na Windows bych za odborníka označil pouze jednoho.
Těm by samozřejmě uživatelsky instalovatelný systém a aplikace, které nainstaluje i nekvalifikovaný uživatel, nešly pod nos.Jak rikam zastancum iiizy a fun windows administrace (a tim nemyslim Vas) - mam-li nastavit postovni server, musim vedet co je MX zaznam, pak uz je celkem jedno, jestli to naklikam cvak cvak, nebo napisu do textaku a :wq
Tim chci jen rici, ze ne vsechny aplikace musi nutne byt schopen nainstalovat "nekvalifikovany uzivatel".
Dříve či později musí skončit příkazová řádkaDoposud mi nikdo neukazal efektivnejsi nastroj pro administraci systemu. To ale neznamena, ze Vam ji budu nutit. Stejne tak prosim Vas, neberte mi ji.
Misto toho musím všechno možné hledat po Internetu, zjišťovaj jaké si mám vlastně přidat zdroje a pod.No a to je právě to, vztáhnu to na to, že jsi přešel z Windows. Ve Windows si přeci také musíš doinstalovat potřebné kodeky a spoustu dalších aplikací. Pravda je, že Windows jsou jen jedny a proto když už tyto věci máš někde stažené tak je můžeš hned použít, to samé ale platí pro distribuci linuxu. Prostě si vyhledáš potřebné informace a pak už je pouze používáš. Dobré forům o distribuci Fedora je třeba tady. Existují i neoficiální "how to" dokumenty k Fedoře atd. atd. Prostě cesta linuxem není jen tak přijít k hotovému, ale je to o tom se něco naučit a něco nového poznat a pokud toto nechceš pochopit nebo uznat, tak budeš muset zřejmě zůstat u Windows. Je to o tom že linux vyvíjejí lidi pro lidi a né nějaký jeden moloch za účelem zisku - prostě linux je takový jaký je a jak si ho my uživatelé uděláme.
Ještě si rozmyslím, jakým způsobem se budu bránit proti tvé nové patičce.Můžete mě třeba blokovat, nebo opět podat stížnost správcům portálu a nebo na mne podat trestní oznámení - například pro pokus o vraždu
Napíšu o tom zápisek.Napište, a hlavně do něj nezapomeňte napsat, že bonzovat se nemá, ale hlásit se to musí
Stěžovat si adminům též nebudu, protože nová patička mi nevadí.Však teď je už dobrá? Nebo budu zase nahlášen (například správcům), že touto replikou ze hry DJC napadám členy levicově orientovaných politických stran a tvrdím o nich že jsou blbci?
Sice by to k ničemu nebylo, ale přecejen by ti to trochu přistřihlo křídla a příště bysis každou blbost raději dvakrát rozmyslel.Opravdu si myslíte, že by se policie (nebo jiný orgán činný v trestním řízení) zabýval trestním oznámením na známého pachatele znějícím asi takto: Výše jmenovaný měl v patičce profilu napsáno slova Kill s odkazem na adresu mého profilu a tudíž si myslím, že měl úmysl na mě spáchat vraždu. ?
Ještě si rozmyslím, jakým způsobem se budu bránit proti tvé nové patičce.
LOL, to je jak když se Paroubek rozmýšlí, jestli (po dvou letech soudního sporu) podá stížnost na regulérnost voleb.