Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
OpenStreetMap – britský projekt, který jsme vám zde již představili – se zasloužil o pozornost po pěti letech existence u příležitosti zemětřesení na Haiti, během kterého výrazně pomohl záchranářům jako kvalitní dostupná mapa ulic hlavního města Port au Prince. O celé kauze informovala BBC. Projekt zjednodušeně řečeno zveřejňuje mapy, které tvoří jeho uživatelé. Má velkou základnu přispívajících členů po celém světě – hlavně po Evropě – Českou ani Slovenskou republiku nevyjímaje.
America OnLine, Inc. (korporace známá často jako AOL) na druhou stranu vlastní od roku 2000 společnost MapQuest, která se zabývá tvorbou a publikováním webových map hlavně Spojených států. Postupně se snaží rozšiřovat funkce, aby obstál v tvrdé konkurenci webových gigantů Googlu a Yahoo!. Přidružuje k mapám služby jako MapQuest Find Me, které je určeno pro mobilní uživatele, a hledá pro ně nejbližší objekty jako banky, kina a jiné.
AOL také vlastní krom jiného i službu Patch, která přináší projekt hyper-lokální žurnalistiky. Jinými slovy se snaží přinést zprávy z nejbližšího okolí a tedy využít občanskou žurnalistiku, která je v tomto ohledu nejlepší řešení – jak s ohledem na náklady, tak na kvalitu příspěvku. Váš soused se přeci jen bude zajímat o dění před domem na ulici víc než obyčejný novinář z jiného města. AOL hodlá využívat právě OSM jako základní mapu pro tento projekt.
AOL zároveň vytvořil fond, do kterého vložil okolo jednoho milionu USD, z něhož se má financovat dotvoření map. A to hlavně v místech, kde působí komunity zapojené do projektu Patch, ale bez kvalitních map v systému OSM. Přitom také plánuje v budoucnu nasadit otevřené mapy na svůj hlavní mapový server, jelikož by tak ušetřil poplatky za licenci. Ty, podle The Next Web, dosahují částek přes milion dolarů ročně – v dnešní době dobře ušetřené peníze.
Bylo by naivní si myslet, že změna přijde rychle. Je sice pravděpodobné, že AOL ještě nějaký ten milion na fond vyčlení a peníze použije i v jiných částech světa (byť většina evropských států má velmi kvalitně zmapovaná alespoň větší města), ale získání dat bude ještě nějakou dobu trvat. Pro nedočkavce ale společnost zveřejnila beta verzi MapQuest s OSM, která se nachází na britské verzi MapQuest.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: