Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Compute Stick s Windows 8.1 je poháněn čtyřjádrovým procesorem Intel Atom Z3735F na frekvenci 1,3 GHz a mezi další hardwarovou výbavu patří 2 GB paměti RAM, 32 GB interní disk, port USB 2.0 a slot na micro SD karty. Nechybí podpora 802.11n Wi-Fi spolu s Bluetooth 4.0.
Stick nemá uživatele zaujmout svým výkonem, ale portabilitou - zařízení jednoduše přes HDMI připojíte k monitoru či televizoru a můžete ihned pracovat. Podle Intelu je Compute Stick ideálním pomocníkem na cesty – využít jej lze třeba jako kompaktní mini počítač při prezentacích.
Intel již při vydání Compute Sticku s Windows sliboval, že co nevidět bude na trh uvedena i verze jeho mini počítače s Ubuntu, což se stalo minulý týden. Fanoušky Linuxu nepotěší, že na rozdíl od verze s Windows Compute Stick s Ubuntu nabídne pouze 1 GB paměti RAM a 8 GB místa na disku k ukládání dat. Na druhou stranu jsou horší hardwarové specifikace linuxové verze Compute Sticku vyváženy nižší cenou. Zatímco Stick s operačním systémem Windows 8.1 stojí 149 dolarů (3680 Kč), verzi s Ubuntu 14.04 LTS pořídíte již za 110 dolarů (2700 Kč). Pokud byste trvali na výkonnější verzi mini počítače, ale chcete Ubuntu, je samozřejmě také možné pořídit si verzi flash disku s Windows a nainstalovat na ni Ubuntu. Zde je však nutné podotknout, že podle Intelu není přeinstalování operačního systému na Compute Sticku „oficiálně podporováno“ a pokud tak uživatel učiní, přijde o záruku.
Canonical se v poslední době snaží dostat Ubuntu na co možná nejvíce zařízení - kromě Compute Sticku již společnost v tomto roce ve spolupráci s různými výrobci vydala tři smartphony s tímto operačním systémem.
I když je Compute Stick na trhu pouze několik měsíců, Intel již v červnu promluvil o jeho nové generaci. Ta má nabídnout podporu USB 3.0 a 4K rozlišení. Novinka bude dostupná v první polovině příštího roku.
Compute Stick s Windows 8.1 bude po vydání Windows 10 nahrazen novou verzí minipočítače s tímto operačním systémem. Uživatelé současné generace mini počítače s Windows 8.1 pak budou moci - stejně jako uživatelé jiných zařízení s Windows 7/8.1 - bezplatně upgradovat na Windows 10.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ten postup byl trochu složitější, protože openSUSE jádro nemá zapnutou volbu CONFIG_EFI_MIXED
(jádro z 13.1 ostatně ani nemůže). A samozřejmě vynechávám spoustu slepých uliček.
tsc
- s defaultním refined-jiffies
běží čas (odhadem) asi pětkrát pomaleji, což dříve či později skončí tím, že zpanikaří hard lockup detectorEFI/BOOT
na EFI partition zkopíroval bootia32.efi
z i586 image vytvořené pomocí kiwiset root
, linux
, initrd
, boot
) se podařilo nabootovat openSUSE.grub2-install
bohužel selhal na tom, že nemůže přistupovat k efivars (viz začátek) a bootia32.efi
vytvořený pomocí grub2-mkimage
z nějakého důvodu jen vypíše "variable $prefix is not set" (nebo tak nějak) a zatuhne (ToDo)bootia32.efi
, takže jsem v něm pomocí strings
našel cestu, kam bylo potřeba nakopírovat grub.cfg
, a zadrátovanou konfiguraci (podle které bylo potřeba vytvořit soubor s magickým jménem); tím jsem získal funkční boot z flashdisku bez nutnosti ručně zadávat potřebné příkazy (na commandline jádra bylo potřeba přidat "clocksource=tsc reboot=pci,force
")BOOT/EFI/bootia32.efi
, na interním eMMC je potřeba použít jinou cestu: tu, kde původně byl windowsí EFI loader; naštěstí jsem měl tu zálohu a postupným zkoušením jsem zjistil, který z těch šesti *.efi
souborů je ten pravý (EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
)Teď už mám buildnuté jádro se zapnutým CONFIG_EFI_MIXED
, takže vidím efivars a až budu mít trochu dobrodružnou náladu, zkusím, jestli náhodou nebude fungovat i grub2-install
(nebo aspoň nastavit efivars, abych nemusel loader dávat do tak nesmyslného adresáře).
Ale to je všechno teprve začátek; wi-fi driver zatím podle všeho existuje jen na githubu (a zdálo se, že není úplně bez chyb), nefunguje mi uspávání do paměti ani na disk, občas po zasunutí zpátky do docku nenajde klávesnici a touchpad (přesněji: celý ten USB hub), nefunguje zvuk (a zatím jsem nikde nenašel ani identifikaci chipsetu) a některé další věci (SD čtečka, bluetooth, kamery) jsem ještě ani nezkoušel.
V každém případě bych komukoli, kdo uvažuje o koupi zařízení založeného na platformě Bay Trail důrazně doporučil si rozmyslet, jestli má znalosti a nervy na to, aby dobrodružně rozběhával podporu pro hardware a doufal, že se to vůbec podaří. Já bych to rozhodně neudělal, kdybych k tomu nebyl víceméně dotlačen okolnostmi (a kdybych měl opravdu platit plnou cenu).