Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Já to používám denně. Ted mám QtMoko v35. Příchozí hovory, SMS, Internet (přes GPRS, WEb, eMail) v pohodě, Navit funguje taky celkem slušně (jezdil jsem podle toho tu v ČR i v USA a Anglii a celkem bez problémů). Jako přehrávač MP3 se taky dá použít ... krom toho jsem s tím třeba konfiguroval tachometr v autě přes RS232 (s USB2RS232 převodníkem), nasdílel si to GPRSko přes WiFi do laptopu.. apod.
Mimochodem ... jdete někdo z vás do GTA04? http://www.handheld-linux.com/
Navit funguje taky celkem slušněčlověče a jakou verzi máš? mně to původně nechtělo fungovat vůbec, trvalo asi tak tejden než zareagoval na nějaký kliknutí a mapu nevykreslil vůbec, aktuální verze (1:0.2.0+svnr4530-r8.13.6) už je schopna aspoň nakreslit, kde jsem na mapě, ale trasa se v tom furt naplánovat nedá ... mám teda podezření, že spíš než v navitu je problém někde v tom úžasným Xovským rozhraní, co SHR používá, ale ...
Mimochodem ... jdete někdo z vás do GTA04? http://www.handheld-linux.com/666.66€? se posrali v kině?
666.66€? se posrali v kině?Jenom nevím, jestli je víc zarážející výše toho čísla nebo složení jeho číslic :))
Verzi mám 0.2.0
Nemám nastavený žádný GUI prvky (next turn šipka, ETA, atd.), takže taky nevím jak je to daleko a kdy tam budu atd. Vyhledávání taky není ideální a nemožnost zadat přímo souřadnice ... no není to dokonalý. Ale furt lepší (aspon pro mě), než čumět do mapy.
Ta cena je nehezká ... zřejmě důsledek toho, že se to vyrábí v malých sériích. A nebo je to prostě předražený ... začnu o tom uvažovat v momentě, kdy mi nebude stačit výkon GTA02.
Ode dneška (nebo tak nějak) je Navit naportovanej na QtMoko (nepoužívá Xserver, ale qt painter jako všechny QtMoko aplikace.) Dá se stáhout přes ikonku "More apps" a je to verze 0.5.0 ...
Teda je pravda že normální zvonění je asi opravdu nejoriginálnější a nejmíň ruší. Docela mi začíná vadit to co má Sumsung (Android i Bada) jako default, dneska jsem to slyšel v půl sedmý ve vlaku a měl jsem chuť všechny v okolí zkompilovat a zkomprimovat
Na druhou stranu je pravda, že vibrujícího telefonu si všimnu jen občas a že je v kapse automaticky taky neznamená, že si ho všimnu (překvapivé). Takže včera jsem našel dvojí vyzvánění (titulky od Angry Birds "Ham o Ween" pro hovory a posledních pár vteřin z "Youtube 1911" jako notifikace a zprávy), hlavním účelem bylo nerušit okolí, snad se aspoň částečně povedlo....v porovnání s tím, co je slyšet od ostatních :)
Tiskni
Sdílej: