Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Distribuční novinky – 21/2009Komunita schválila duální licencování Wikipedie. Slackware oficiálně na x86-64. Unreal Tournament 3 na Linuxu - utopie či blízká budoucnost? Sun chystá Java obchod: "Project Vector". ODF Alliance nespokojena s MS Office 2007. Moblin 2.0 Beta. Red Hat Enterprise Linux 4.8.
Reportáž: Smart Card Forum 2009Ve čtvrtek 21. května 2009 proběhl druhý ročník konference Smart Card Forum o čipových kartách (elektronických občanských průkazech), bezpečnosti RFID čipů a podobných tématech.
Jaderné noviny – 15. 4. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.30-rc2. Citáty týdne: Linus Torvalds, J.R. Okajima, Alan Cox. Změna základního bodu a začleňování: Jak pracovat s gitem. Řešení problému latence ext3. Popisovače souborů odpojitelné za běhu a revoke().
Kdenlive – 4 (titulky, export na DVD)Dnes vás čeká zbytek vlastností Kdenlive. Naučíte se pracovat se zarážkami, záložkami, výběrem časové osy, vytvoříte titulky a slideshow pro použití v časové ose. A nakonec své video vyrenderujete a exportujete na DVD.
Sjednocující souborové systémy: Implementace, část 1.Tento týden popíšeme několik implementací sjednocujících souborových systémů v technických detailech. V tomto článku jsou popsány sjednocené adresáře Plan9, sjednocující připojení v BSD a sjednocující připojení v Linuxu.
openMagazin 4/2009 – to nejlepší z českých linuxových portálůNejvýznamnější české portály věnující se svobodnému softwaru spojily síly a společně vydávají elektronický magazín se svými nejlepšími články. Tentokrát poprvé i s účastí AbcLinuxu.cz. PDF soubor připravuje obecně prospěšná společnost Liberix a je určen všem zájemcům o svobodný software – proto jej kopírujte, posílejte, tiskněte a sdílejte přes výměnné sítě – hloupým organizacím navzdory.
Hardwarové novinky – 21/2009TSMC i GlobalFoundries ve znamení 28nm. Servery Dell Fortuna s CPU VIA Nano. SDHC Class 10, první od Panasonicu. Enermax uvedl zdroje ECO80+.
Grafické programy v Qt 4 – 7 (lokalizace a data programu)V dnešním díle se dozvíte, jak program lokalizovat a jak k němu korektně přibalit nějaká data - třeba obrázky, ikony nebo zvuky.
Jak tipují osobnosti výsledky ankety o distro 2009Jako obvykle vám přinášíme tipy několika linuxových „osobností“. Jak předpovídají výsledky ankety, které distribuce používají.
LWN.net upozorňuje na blog MadRhetoric, kde vyšel rozhovor s Lennartem Poetteringem, tvůrcem PulseAudio. Dozvíte se, proč glitch-free režim PA někde ještě zlobí, proč si PA a JACK nekonkurují, a také něco o souvisejících novinkách ve Fedoře 11.
Povedlo se sestavit známý shell BASH pro telefon T-mobile G1. Jedná se o statickou binárku. Testována byla na firmwaru JF, ale měla by být schopna běžet na jakýchkoliv firmwarech postavených na oficiálním. Stahovat lze zde: BASH pro G1.
SourceForge dostalo od Adobe požadavek na stažení projektu rtmpdump (na základě DMCA). Ten prý může být použit pro stahování autorsky chráněného materiálu.
Vyšla sada linuxových skriptů Offline Update 6.0. Ty usnadňují centralizované dodávání aktualizací pro Windows. V nové verzi je integrována podpora pro Office 2007 SP2 a volitelnou instalaci PowerShell 1.0.
LULA je projektem za vytvoření linuxové distribuce pro latinskoamerické univerzity. Jedním z cílů projektů je napomáhat integraci vzdělávacího softwaru z různých zemí a výměně výukových materiálů. Má navíc pomoci seznámit vyučující se softwarem, který používají jiní učitelé.
Jak už se dříve psalo, soudce ve sporu filmových společností a webu ThePirateBay.org se ukázal být zaujatý, protože je členem copyrightových zájmových skupin. Teď se hledá někdo nezaujatý, kdo by tuto zaujatost mohl posoudit, a je to docela problém. Už dva navržení na tuto roli se taktéž ukázali být nevhodní pro tento účel. Více na osnews.com.
Na konferenci SIGINT09 bylo prezentováno živé CD Ubuntu Privacy Remix 9.04 beta 2. Cílem je vytvořit systém ostražitý ohledně vašeho soukromí, a to aby chráněni byli i nezkušení uživatelé. Jde například i o ochranu proti "Spolkovému trojanu" (Bundestrojaner), o jehož přípravě se hovoří v Německu.
Nová verze lehkého Qt prohlížeče založeného na Webkitu, Arora 0.7.0, přináší podporu OpenSearch (lze tedy hledat nejen na dosavadním Googlu), ClickToFlash (Flash plugin se nenačítá automaticky, ale až na základě kliknutí), dialog pro nastavení diskové vyrovnávací paměti a spoustu dalších změn a oprav.
Po smazání projektu rtmpdump ze SourceForge (kvůli stížnosti Adobe) byla na stránkách lkcl.net/rtmp zveřejněna specifikace protokolu RTMPE (vytvořená clean-room reverzním inženýrstvím), včetně analýzy "bezpečnosti" tohoto protokolu. Na stránkách lkcl.net je ke stažení i původní zdrojový kód programu rtmpdump.
Registrace na konferenci DrupalCon Paris 2009, která se bude konat 1.–5. září 2009 v Paříži, byla otevřena. Počet účastníků je omezený na 800, což je dáno kapacitou místa konání - historické budovy v rámci kampusu pařížské univerzity. DrupalCon je konference komunity uživatelů redakčního systému Drupal. Koná se dvakrát ročně, střídavě v USA a v Evropě.
Magazín ITBiz.cz přináší stručný pohled na prohlížeč Google Chrome 2. Je rychlejší, bezpečnější a stále není dostupný pro Linux.
Společnost Freeform Dynamics provedla průzkum týkající se nasazení GNU/Linuxu na firemních desktopech. Dotázáno bylo 1275 IT profesionálů ze společností, které tento operační systém na desktopech používají. Nejčastějšími důvody pro přechod na GNU/Linux jsou podle dotazníku snižování nákladů a vyšší bezpečnost. Také se ukázalo, že v daných společnostech je GNU/Linux nasazen na méně než 20% počítačů, ačkoliv potenciál je mnohem vyšší.
Minulý měsíc byla odstartována iniciativa The Free Software Pact, která kontaktuje kandidáty do Evropského parlamentu a žádá je, aby vyjádřili svou podporu svobodnému softwaru a snaží se tak tomuto tématu přinést větší pozornost. Na začátku stála francouzské (April) a italské (Associazione per il software libero) sdružení na podporu svobodného softwaru a postupně se k nim přidali lidé z Belgie, Španělska a teď i Velké Británie. Celou iniciativu podporuje i Richard Stallman, který vyzývá evropské občany, aby požádali své kandidáty o jejich názor na tuto problematiku.
Byly zveřejněny nové plány na Jetty 6, 7 a 8 (na Jetty mj. běží AbcLinuxu). Aktuální stabilní verze Jetty 6 podporuje Servlet 2.5 a Javu 1.4. Vývojová větev Jetty 7 podporuje Javu 1.5, ale po změně plánu zůstane u Servlet 2.5. A konečně Jetty 8, experimentální větev, bude určené pro Javu 1.6 a Servlet 3.0. Stabilní verze Jetty 8 by měla vyjít v první čtvrtině příštího roku.
Repozitář se zdrojovými kódy Qt je veřejný už nějakou dobu, ale až nyní byl uveřejněn i repozitář s Qt pro S60. Díky tomuto oficiálními portu je možné mnohé linuxové aplikace bez velké námahy kompilovat pro tuto platformu.
Vyšlo Nexenta Core Platform 2, což je kombinace jádra OpenSolarisu s userspace věcmi z Ubuntu 8.04. V repozitáři se nachází přes 13 000 balíčků a podporován je i souborový systém ZFS.
Vývojáři v těchto dnech na UDS (Ubuntu Developer Summit) probírají mimo jiné i možnost, že by verze 9.10 (Karmic Koala) uměla spouštět aplikace pro Android. Uživateli by se vše mohlo jevit jako okno obsahující prostředí OS Android. Ubuntu by také například mohlo umět instalovat APK balíčky. Více informací naleznete na serveru arstechnica.com.
Daniel P. Berrange v rozhovoru pro MadRhetoric povídal o novinkách z oblasti virtualizace ve Fedoře 11. Čekají nás četná vylepšení KVM, QEMU, libvirt i virt-manageru. (Upozornil LWN.net.)
Pouze do 1. června včetně nebo do vyčerpání kapacity v sálu se mohou přihlásit zájemci na konferenci Internet a Technologie 09.
Na stránkách www.nic.cz/it09 je vedle kompletního programu a dalších informací také registrační formulář pro všechny, kteří se chtějí dozvědět více o aktuálních internetových tématech. Novinkou tohoto ročníku je jak on-line přenos z celé akce, tak možnost pokládat v jejím průběhu v jabberové konferenci dotazy jednotlivým přednášejícím. Zájemci se budou moci začít ptát od zahájení konference, tedy od osmi hodin ráno.
„On-line přenos je určený hlavně mimopražským zájemcům o témata ze světa internetu a internetových technologií. Při rozhodování o tom, zda tuto službu využít nebo ne, jsme mysleli především na studenty univerzit po celé České republice, pro něž nemusí být v této době snadné se konference zúčastnit osobně,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které tuto konferenci pořádá i letos.
Jednodenní akce o internetu a internetových technologiích se koná 4. června v Klubu Lávka na Novotného lávce v Praze.
Podpisové klíče pro Debian Sid a Squeeze budou na začátku července změněny. Už byla zahájena jejich distribuce přes balíček debian-archive-keyring. Od poloviny června by měly být balíčky podepisovány jen těmito klíči.
Vyšel Linux Mint 7 "Gloria". Nové funkce najdete v hlavním menu, správci aplikací nebo například v upload manageru. Došlo také k zavedení virtuálních a meta balíčků.
Dan Walsh ve svém blogu představuje koncept SELinux Sandboxu. SELinux je nyní využíván ke zvýšení zabezpečení serverových aplikací. Sandbox má být pomocníkem, díky kterému se můžete chránit před neoprávněnou aktivitou aplikací na desktopu. V blogu jsou předvedeny ukázky se skripty.
Vyšlo K3b 1.66.0 alpha2. Přichází s řadou vnitřních oprav a drobnými opravami v uživatelském rozhraní. Spousta nedostatků však v GUI zůstává.
Tento pátek se koná tradiční, v pořadí již osmé, setkání chovatelů tučňáků z Pardubic a blízkého i vzdáleného okolí. Akce je pořádána komunitou kolem distribuce Ubuntu a přímo vychází ze srazů Ubuntu v Pardubicích. Jejím hlavním cílem je poklábosit o radostech i strastech Velkého Tuxe u džbánku dobrého českého piva v příjemném prostředí hostince U Jindřicha.
Computerworld informuje, že KOffice 2.0.0 byl 20. května označen k vydání k 27. května (dnes). Stejně, jako to bylo s vydáním KDE 4.0, budeme v KOffice 2.0.0 ochuzeni o spoustu vlastností.
Vyšla nová verzia hry FreeOrion 0.3.13. FreeOrion je open source nástupca ťahovej strategickej hry Master of Orion.
Byla vydána verze 4.5 prohlížeče DjVu dokumentů DjView. Toto vydání přináší podporu poznámek, zobrazení skrytého textu, hledání textu pomocí regulárních výrazů, možnost vytvořit URL vybraného fragmentu dokumentu. Součástí balíku je zásuvný modul pro webové prohlížeče, který v této verzi přidává javascriptové rozhraní a protokol XEmbed.
Nová verze KDE nástroje pro zálohování DVD disků K9Copy 2.3.2 mimo jiné opravuje nějaké chyby kolem MPEG-4, vylepšuje uživatelské rozhraní a obohacuje české a další překlady.
Vyšel nVIDIA ovladač 185.18.14. Jde o první RC verzi testovací řady. Opravuje různé problémy s Xineramou, Quadro kartami a VDPAU. Seznam změn bere jako výchozí bod verzi 185.19, takže novinek je trochu méně, než se může zdát.
Příští týden začnou volby do GNOME Foundation. Už byl zveřejněn konečný seznam kandidátů a můžete posílat své otázky.
Google zvažuje, že ze svých služeb odstraní nálepku "beta". Jde o Gmail (který je v beta fázi už 5 let) i ostatní aplikace. Ke změně by mělo dojít v nejbližší budoucnosti. Více na PCPro.
Vyšel Sun Connector for MySQL Beta. Toto rozšíření lze doinstalovat do OpenOffice.org, čímž si zajistíte podporu pro připojování k MySQL. Po instalaci je možné pracovat nad více databázemi souběžně, a to bez nutnosti mít Java Runtime Environment.
ArsTechnica píše o alfaverzi webového prohlížeče Chromium určené pro GNU/Linux. Poskytuje jen zcela základní funkčnost.
Vyšlo openSUSE 11.2 Milestone 2. Systém je sestaven pomocí GCC 4.4, používá se Linux 2.6.30-rc6 a výchozím souborovým systémem je ext4. Z oblíbeného softwaru najdete Firefox 3.5 beta 4, GNOME 2.26 (a ukázkové balíčky z GNOME 2.27.1), KDE 4.3 beta 1, OpenOffice.org 3.1 nebo VirtualBox 2.2.2.
Datum vydání Fedory 11 bylo odsunuto na 9. června. Oznámení vysvětluje, že důvodem je nedořešená chyba v práci s oddíly v Anacondě, kvůli které bude potřeba zopakovat testování.
Známý výrobce routerů a jiných síťových prvků Ubicom uvedl novou platformu přímo za účelem podpory OpenWRT. Více na Linuxdevices.com.
Podle bývalého programátora Microsoftu Keitha Curtise budou v řádu desetiletí systémy založené na open source úspěšnější než OS od Microsoftu. Rozhovor najdete na cio.com, info také na živě.cz.
Na serveru Phoronix vyšly nové benchmarky kernelů 2.6.28-2.6.30.
Švýcarský soud anuloval smlouvu s Microsoftem na dodání softwaru pro Ministerstvo staveb a logistiky. Mělo jít o desktopový software a související technickou podporu za 27,8 milionu eur. 18 open source společností se k soudu dovolávalo s tím, že nebyl na věc vypsán žádný tendr.
Vyšla Java SE 6 Update 14. Obsahuje G1 garbage collector, Java DB 10.4.2.1 nebo nové revize nástrojů pro monitorování a profilování Java aplikací.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: