Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
openMagazin 6/2009Šesté vydání openMagazinu je bohatší o články z portálu MandrivaLinux.cz, najdete v něm také recenzi prohlížeče Chromium, návod na poslouchání rádií z webu nebo vysilující článek o systému Fedora 11.
Microsoft vydal linuxové ovladače pro Hyper-V pod GPLMicrosoft přispívá do linuxového jádra. Vydal kód tří ovladačů s licencí GPL a řekl k tomu, že se jedná o důkaz jeho otevřenosti a vstřícnosti vůči open source komunitě. Je to tak ale doopravdy, nebo stálo za uvolněním ovladačů něco jiného? Měl Microsoft na výběr?
Jaderné noviny – 1. 7. 2009Aktuální verze jádra: 2.6.31-rc1. Citáty týdne: Neil Brown, Linus Torvalds, Andrew Tridgell, Dave Phillips. V krátkosti: O_NODE; O_PONÍCI; Patenty na VFAT; Cesta cestovatele. Čítače výkonnosti přidány do hlavní řady. API fanotify.
LiVES – střih videaLiVES (název je rekurzivní akronym LiVES is a Video Editing System) slouží k práci s videem, jeho vývoj započal už v roce 2002. Po dlouhé době dospěl do verze 1.0.0.
Hardwarové novinky – 30/2009Superlevný 45nm Sempron za humny. Acer s GeForce GT 240M. 40nm výroba UMC. 256GB flashka Kingston. 16GB SDHC Class 10 A-Data. Rychlé SSD A-Data s DRAM cache.
Microsoft vs TomTomLetos na jaře proběhl patentový spor mezi Microsoftem a nizozemskou společností TomTom ohledně implementace systému FAT v linuxovém jádře. Oč přesně tehdy vlastně šlo?
Vyšly slibované opravné verze kernelu 2.6.27.28 a 2.6.30.3, které řeší zmiňovaný problém při bootu posledních verzí vydaných jader. Jiné opravy nejsou obsaženy, takže pokud se chyba nevyskytuje, není nutno upgradovat.
Na adresu Federálního telekomunikačního úřadu USA je směřováno volání po síťové neutralitě v rámci broadbandu.
Ivan Krstić, bezpečnostní expert a bývalý zaměstnanec OLPC, reaguje na kritiku systému Sugar od Nicholase Negroponteho (šéf projektu OLPC). Sugar je jednak grafické výukové uživatelské prostředí, ale také název pro celý operační systém používaný na laptopech XO. Nicholas, který v současné době prosazuje Windows XP jako systém pro OLPC, Sugar označil za chybný koncept v interview pro ZDNet Asia.
Jeremy White, ředitel firmy CodeWeavers, která dodává software CrossOver (vylepšené Wine) pro spouštění Windows programů v Linuxu, předpovídá, že jeho společnost v roce 2018 předstihne Microsoft v tržbách a stane se tak hlavním dodavatelem Windows API. Již letos zastínilo vydání CrossOver 8.0 redmondské přípravy na představení Windows 7.
ArsTechnica se dívá na nový projekt v rámci KDE: Uživatelské rozhraní pro netbooky. Celý desktop je postaven na upraveném plasmoidu krunner, který zprostředkovává přístup k aplikacím a funkcím. Aaron Seigo projekt zařadil do roadmapy pro KDE 4.4. K dispozici je video prezentace desktopu (OGV).
Microsoft pod tlakem Evropské komise přišel s návrhem, že si uživatel při instalaci Windows bude moci vybrat, který prohlížeč chce používat. CTO společnosti Opera Software Håkon Wium Lie s ním vyjádřil spokojenost a zároveň uvedl, že by byl dobrý nápad, kdyby s podobným řešením přišly Apple a Ubuntu. Více najdete na OSnews.com.
OSNews odkazuje na wikistránky Mozilly, kde jsou vystaveny grafické návrhy (mock-upy) vzhledu Firefoxu ve verzích 3.7 a 4.0. Ukázky jsou sice pro Windows, ale i tak si můžete udělat představu, o čem se uvažuje.
Byly oznámeny výsledky hlasování SourceForge Community Choice Awards 2009. Mezi vítězi jsou například phpMyAdmin, distribuce pro netbooky eeebuntu nebo audio editor Audacity.
Zápisek Thomase Bächlera se zabývá aplikací POSIXových kvalifikací [capabilities] v Linuxu. Tyto funkce jsou využitelné od jádra 2.6.24 a umožňují například spouštění programů se správným kontextem pod běžným uživatelem (namísto nyní používaného setuid bitu na roota). Toto může mít za následek zvýšení bezpečnosti linuxového systému. Některé programy však je třeba opatchovat. Vizte Jaderné noviny: Souborové kvalifikace.
Počínaje lednem 2012 bude norská veřejná správa muset pro komunikaci s občany a společnostmi používat formáty ODF nebo PDF. Na vládních webových stránkách budou dále používány formáty Theora/Vorbis/Ogg, Flac a PNG a v nových vládních projektech bude používáno kódování UTF-8. Více informací o tomto kroku přináší Osor.eu.
Byla vydána verze 0.13 oblíbeného XMPP klienta Psi. Nová verze přináší hlavně podporu hovorů přes Jingle RTP, různé další funkce a opravy, vizte záznam o vydání na foru.
Linux Foundation začala, ve spolupráci s bankou UMB, nabízet kreditní kartu s obrázkem Tuxe a logem organizace. Peníze vydělané na provizích z používání těchto karet budou použity pro financování linuxových konferencí a dalších aktivit Linux Foundation. (Karta je zatím jen pro občany USA.)
H-online.com informuje, že Google Android "Donut" nebude podporovat multitouch a dodává, že názvem "Donut" nebude označena verze 2.0, ale verze vývojová. Těšit se můžeme na podporu CDMA sítí, VPN pomocí L2TP a IPSec, WPA Enterprise a automatické zálohy.
Micha Krause objevil bezpečnostní chybu, která se projevuje ve všech verzích DNS serveru Bind9. Pomocí speciálně vytvořené DNS zprávy lze ukončit chod DNS serveru, který je autoritativní alespoň pro jednu zónu. Viz původní hlášení a bezpečnostní upozornění od ISC. Aktualizujte co nejrychleji na nejnovější verzi. Společně s chybou byl zveřejněn i kód exploitu.
Vývojáři linuxové distribuce Debian ohlásili, že další zmrazování kódu bude probíhat pravidelně v prosinci každý lichý rok. Tzn., že příští "stable" Debian (Squeeze) by mohl vyjít na jaře 2010.
The Register vystavuje veselou fotografickou sbírku absurdních balení aneb jak velkou krabici lze použít pro zabalení síťové karty nebo USB flash disku. Nejšílenější baliči jsou zjevně v HP, ale ani jiné firmy se nenechaly zahanbit...
Slashdot informuje, že dlouholetý jaderný hacker Alan Cox se rozhodl opustit vývoj jaderného subsytému TTY. Důvodem je prý ostrá kritika ze strany Linuse Torvaldse. V oznámení Alan prohlásil: "Už toho mám dost."
Phoronix.com oficiálně oznamuje, že svou linuxovou distribuci PTS Desktop Live 2009.3 s označením "Gernlinden" plánuje vydat spolu s Phoronix Test Suite 2.0 „Sandtorg“ 4. srpna. Tato distribuce je určena k používání z live DVD nebo USB zařízení a obsahuje software pro testování hardwaru.
Nová verze editoru GNU Emacs 23.1 přínáší řadu novinek jako například podporu Fontconfig a D-Bus, lepší Unicode a další.
Výzkumníci v Sandia National Laboratories spustili 250 virtuálních strojů, v rámci kterých běželo vždy jedno linuxové jádro, na každém z 4480 nodů clusteru ve městě Albuquerque (Nové Mexiko, USA). Dohromady tak provozovali 1,12 milionů Linuxů, které chtějí používat např. pro simulaci botnetů. Více na ZDNet Asia.
Dlouho se (neúspěšně) jednalo o odkoupení Yahoo! Microsoftem, nyní, po výměně vedení Yahoo!, se obě společnosti dohodly na dlouhodobé spolupráci v oblasti vyhledávání a reklamy. Více třeba na ITBIZu.
Článek na IBM developerWorks popisuje využití velkých disků (> 2 TB) v Linuxu pomocí GPT (GUID Partition Table), což je praděpodobný nástupce MBR.
Linux Magazine představuje dva oblíbené způsoby šifování linuxových souborových systémů: ecryptfs a EncFS. Stručné návody k použití a odkazy na další zdroje najdete ve výstižně pojmenovaném článku #!*A5%amp;j9 - How to Encrypt Your File System.
Bylo oznámeno vydání Gnome 2.27.5. Toto vývojové vydání mimo jiné přináší zmrazení novinek. Stabilní verze 2.28 by měla vyjít na podzim, konkrétně v září.
Z 232 kandidátů do Evropského parlamentu, kteří podepsali Free Software Pact, jich bylo zvoleno 34. Můžeme je najít ve všech šesti politických skupinách. Organizátoři iniciativy Free Software Pact chtějí s těmito poslanci spolupracovat ve věcech jako je DRM nebo telekomunikační balíček. Více na Osor.eu.
Intel vydal minulý týden ovladač xf86-video-intel verze 2.8.0 a spolu s ním i balíček pro grafické karty 2009Q2. Nová verze obsahuje podporu pouze pro UXA+DRI2, řeší velké množství chyb a problémů, nejednou i zde probíraných, a zlepšuje také výkon. Osobně jsem s ním velmi spokojen a proto jsem připravil balíčky pro Mandriva Linux 2009.1.
Nové verze vanilla linuxových jader (2.6.30.4, 2.6.27.29). Z hlediska bezpečnosti opraveny zranitelnosti CVE-2009-2406 / RISE-2009002 a CVE-2009-2407 / RISE-2009003. Jedná se o problémy v podsystému eCryptfs (Enterprise Cryptographic Filesystem). Ten byl začleněn již do linuxového jádra 2.6.19. Nedostatečná kontrola délky digitálního podpisu ECRYPTFS_SIG_SIZE a klíče ECRYPTFS_MAX_ENCRYPTED_KEY_BYTES může vést k přetečení zásobníku. Máte linuxová jádra ve vašich systémech aktualizována?
Vývojář projektu CentOS, který spravuje peníze a má práva k doméně centos.org, už nějaký čas nereaguje na e-maily a neodpovídá ani na telefonické dotazy. Vývojáři CentOSu proto sepsali otevřený dopis, ve kterém ho prosí, aby odpověděl.
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: