Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Když společnost Retink Robotics v roce 2012 představila pracovního robota Baxter s cenou začínající na 25 000 dolarech, vznikla zcela nová kategorie malých, relativně levných robotů určených pro lehké pracovní úkoly a sestavování produktů. Robot byl díky svým dvěma pažím velmi flexibilní, tudíž poptávka od výrobců na sebe nenechala dlouho čekat. Nyní Rethink Robotics představil novou generaci robota s názvem Sawyer, jehož cenovka začíná na 29 000 dolarech. Sawyer má namísto dvou pouze jednu paži, ale jeho výhodou je to, že je menší a lehčí a jeho paže je rychlejší, pevnější a přesnější.
Sawyer umí nahradit člověka u montážní linky a obsluhovat nástroje nebo manipulovat s materiálem, což větší Baxter nezvládal. Stejně jako jeho předchůdce, i Sawyer se učí úkoly tak, že jeho paži vede celým procesem člověk a podle Rethink Robotics může bez problémů a obav z bezpečnosti pracovat u montážní linky vedle lidí.
„Baxter je ideální pro přenášení materiálu a balení balíčků, zatímco Sawyer je určen pro sestavování produktů pomocí částí, které sjíždějí po montážní lince,“ říká produktový manažer Rethink Robotics Brian Benoit. „Baxter pásy naplní, zatímco Sawyer následně pomocí tohoto materiálu sestaví produkt. A Baxter může opět přebrat práci na druhém konci linky a produkty přesouvat na určené místo.“
Sawyer (stejně jako Baxter) běží na softwaru od firmy Intera, který kombinuje Linux s tzv. Robot Operating System (ROS). Rozdíl mezi roboty je v tom, že počítač s „mozkem“ Baxtera je umístěn uvnitř robota, zatímco do Sawyera jsou data přenášena ze samostatného kontrolního počítače. Tato změna byla provedena z toho důvodu, aby robot mohl zůstat dostatečně malý a lehký.
Na produktových stránkách Baxtera ani Sawyera nejsou o zmíněném kontrolním počítači k dispozici podrobnější informace. Kompletní data jsou dostupná pouze u Baxtera. Toho pohání procesor Intel Core třetí generace, k dispozici jsou 4 GB DDR3 RAM a 128 GB místa na SSD disku. Baxter (a pravděpodobně i Sawyer) běží na Ubuntu 14.04 a ROS Indigo. Po vizuální stránce se Sawyer od Baxtera liší v tom, že má animovaný „obličej“. Podle Rethink Robotics se Sawyer stejně jako Baxter dokáže „rychle přizpůsobovat měnícím se podmínkám.“ Jak dodal Benoit, schopnost rychleji zapadnou do pracovního prostředí a preciznost srovnatelná s lidskýma rukama oproti jiným výrobním robotům značně snižuje náklady na integraci Sawyera do pracovního procesu v továrně.
Sawyer je velký 1,5 x 0,6 x 0,6 metru a váží pouhých 19 kilogramů, zatímco hmotnost Baxtera je 75 kilogramů. Oproti Baxterovi je Sawyer odolnější proti prachu a poletujícím malým částicím. Jak již bylo zmíněno, na rozdíl od Baxtera je Sawyer navíc opatřen informačním displejem, který zobrazuje animované obličeje. Stejně jako Baxter, i Sawyer má ve své hlavě integrovanou kamerku. Nový robot však má také novou kamerku Cognex se zabudovaným světlem u zápěstí. V budoucnu by robot podle Rethink Robotics měl umět například také skenování čárových kódů.
Paže robota má dosah jeden metr a stejně jako u Baxteru, i paže Sawyera je vytvořena tak, aby umožňovala plynulé pohyby. Podle CTO Rethnk Wireless Rodnyeho Brookse však paže doznala značných změn. Sawyer má paži ve tvaru písmena „S“ vytvořenou z titanových pružin, zatímco Baxter je opatřen ocelovou paží ve tvaru písmene „C“. Díky novému designu pružin spolu s novou kabeláží mezi klouby a snímači síly s vysokým rozlišením integrovanými v každém spoji robot dokáže správně provádět dané úkony, i když se jednotlivé části či jejich poloha liší. Nová paže je také opatřena jednotkami, které výrazně snižují odpor, čímž se dále zvyšuje její přesnost a trvanlivost. Zatímco Baxter byl primárně navržen jako robot určený pro akademický výzkum a prodalo se jej pouze několik set kusů, Sawyer míří rovnou do továren. Podle Brookse jsou hlavním cílem Rethink Robotics čínské továrny a testovací zařízení, v nichž se neustále zvyšují náklady na pracovní sílu. Podle Rethinku „spolu Baxter a Sawyer umí zvládnout 90 % výrobních úkonů, které nelze zautomatizovat pomocí tradičních řešení.“
Baxterem se inspirovaly i další společnosti vyrábějící roboty jako třeba Fetch Robotics, který plánuje vydat dva vlastní roboty postavené na ROS a Linuxu ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Za Fetch stojí ti samí lidé, kteří dříve pracovali ve firmě Unbounded Robotics, jež vyvinula linuxového výrobního robota UBR-1. Ten však nebyl nikdy uveden na trh. „Díky řešením od Rethink Robotics mohou pracovníci a stroje spolupracovat v ještě větší míře a navzájem využívat svých silných stránek," okomentoval představení Sawyera John Dulchinos ze společnosti Jabil, která je jednou z prvních, jež tohoto robota ve svém výrobním procesu testovala.
Sawyer se začne prodávat již v létě.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Sawyer má namísto dvou pouze jednu paži, ale jeho výhodou je to, že je menší a lehčí a jeho paže je rychlejší, pevnější a přesnější.Tohle pozitivní myšlení by mohli zkusit i na chirurgii.