Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
a zdvojnásobení maximálního množství řádků v Calcu
Ví (a poví ) někdo důvod proč je počet řádků omezený (tj. proč není limitem dostupná paměť)?
To by me taky sakra zajimalo, mam pocit ze i MS office ma (nebo jeste nedavno mela) omezeni na asi 65000 (2^16 - kousek) radku, a taky mi to neni vubec jasny - eru 16tibitovych pocitacu uz snad mame za sebou :)
Microsoft Excel 2007 má 1 048 576 řádků a 16 384 sloupců, OpenOffice.org Calc 3 má 65 536 řádků a 1 024 sloupců.
Souhlasím, také někdy zkouším různé výpočty a dlouhé tabulky a nechápu, pro by to ten tabulkovej kalkulátor neměl umožnit, i za cenu toho, že se to bude trochu dýl zpracovávat. Nechci kvůli tomu hledat a zkoušet nové programy a učit se s nima.
Hm, tak treba obyc export dat ze SAPu mi tech 65 000 radku presvihne hrave...ale tam je integrace jen na M$ Office...
Ví (a povíUse the source Luke) někdo důvod proč je počet řádků omezený (tj. proč není limitem dostupná paměť)?
podpora pro MySQL v OpenOffice.org BaseJa teda nevim, ale me MySQL v ooobase funguje a to dokonce lepe nez "nativni" hsqldb. I kdyz v Debianu mame spis asi to go-oo. V poslednim tydnu jsem dost programoval v ooo BASICU pod Calcem/Base, protoze jsem vyvyjel takovy maly OLAP pod MySQL (puvodne HSQLDB) integrovany do calcu. Jako jsem tu psal uz asi 1000x, moznost programovani mi prijde jako jedno velike misto pro zlepseni. Ale da se to, kdyz se clovek zakousne a prohrabe se tema "com.sun.star.odpadkama", nauci se, jak vytahnout z chabeho integrovaneho editoru maximum a casto vytezuje google - je to mozne. Nakonec to jde docela rychle (Ale stale vyrazne krkolomneji nez ve VBA).
Ještě bych to zpřesnil - 602Office 3.0 je založen na go-oo buildu.
díky za upřesnění...
Ještě bych to zpřesnil 602Office 3.0 venku není a jak to tak vypadá, bude nejdřív v únoru. :-p
A to pomíjím, kdy vyšla hlavní verze OOo 3.0. A že rozdílů mezi 2.4 a 3.0 je opravdu hodně, některé bych neváhal označit za "killer features".
Ne, přes 602 v tomto případě cesta opravdu nevede (Oxygen je venku cca. od Vánoc, což sice taky není nijak brzo, ale za tu cenu... ).
Nic proti, ale OO jsou na **. Hromada veci nedodelanych, zadne pluginy... Pouzivam office od nejmenovane firmy pod Wine.
Nic proti, ale OO jsou na **. Hromada veci nedodelanych, zadne pluginy... Pouzivam office od nejmenovane firmy pod Wine.
Hmmm... "zadné pluginy", no nevím, na internetu se dá najít hromada rozšíření. Mě spíš naštvalo (a evidentně jsem nebyl sám), že propagovaly nějaké vlastnosti, které měli být přímou součástí OO a nakonec se ukázalo, že všechno je trochu jinak (např. slibovaná možnost editace pdf). Kdo ví kolik lidí to nakonec odradilo. Myslím si, že otevřený software by měl být otevřený po všech stránkách a podobné praktiky by tu neměly být místo. I když o otevřenosti OO by se dalo (díky Sunu) polemizovat dost dlouho.
Mě by ale zajímalo, Která verze nejmenovaného produktu od nejmenované firmy ( "Vy víte Kdo..." ), pod kterou verzí Wine a jádra. A hlavně jak Vám to běží. Nejsou nějaké problémky, podle toho co jsem nedávno vidělna WineHq, žádnej zázrak. i když to nemusí být vůbec směrodatné...
Tiskni
Sdílej: