abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 23:45 | Zajímavý software

Na blogu Qt bylo představeno Qt 3D Studio. Jedná se o produkt dosud známý pod názvem NVIDIA DRIVE™ Design Studio. NVIDIA jej věnovala Qt. Jedná se o několik set tisíc řádků zdrojového kódu. Qt 3D Studio bude stejně jako Qt k dispozici jak pod open source, tak pod komerční licencí. Ukázka práce s Qt 3D Studiem na YouTube.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
včera 17:50 | Komunita

Nadace The Document Foundation (TDF) zastřešující vývoj svobodného kancelářského balíku LibreOffice slaví 5 let od svého oficiálního vzniku. Nadace byla představena 28. září 2010. Formálně byla založena ale až 17. února 2012.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 12:50 | Komunita

Mozilla.cz informuje, že dosud experimentální funkce Page Shot z programu Firefox Test Pilot (zprávička) se stane součástí Firefoxu. Page Shot je nástroj pro vytváření snímků webových stránek. Umí výběr oblasti, prvku stránky (např. odstavce), nebo uložení snímku celé stránky. Snímky lze ukládat na disk nebo nahrávat na server Mozilly. Nedávno bylo oznámeno, že se součástí Firefoxu stane Activity Stream.

Ladislav Hagara | Komentářů: 26
včera 04:10 | Nová verze

Po 10 týdnech vývoje od vydání Linuxu 4.9 (zprávička) oznámil Linus Torvalds, mj. již 20 let žijící v USA, vydání Linuxu 4.10 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení například na Kernel Newbies a v Jaderných novinách (1, 2 a 3). Kódové jméno Linuxu 4.10 je Fearless Coyote.

Ladislav Hagara | Komentářů: 12
19.2. 15:55 | Zajímavý projekt

Vyzkoušet si příkazy a vyřešit několik úkolů lze na stránkách Commandline Challenge (CMD Challenge). Úkoly lze řešit různými způsoby, důležitý je výsledek. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

Ladislav Hagara | Komentářů: 18
18.2. 17:35 | Bezpečnostní upozornění

Německá Bundesnetzagentur (obdoba českého ČTU) zakázala na německém území prodej panenky Cayla kvůli „špionáži“ dětí. Tato elektronická hračka obsahuje mikrofon, reproduktor a kameru a bezdrátové komunikační rozhraní, pomocí kterého se hračka připojuje na servery výrobce. Takovýmto způsobem může hračka pomocí umělé inteligence „odpovídat“ na dotazy dítěte. Hlavní problém bude ale asi někde jinde, podle prvotních zpráv může

… více »
Petr Tomášek | Komentářů: 34
17.2. 15:30 | Bezpečnostní upozornění

CSIRT.CZ upozorňuje, že bezpečnostní experti objevili nový typ malwaru, jenž cílí na open source e-commerce platformu Magento. Malware je zajímavý tím, že se jedná o první svého druhu, jehož kód zůstává skrytý v SQL databázi zasaženého e-shopu. Škodlivý kód je volán pomocí tzv. SQL trigerru, který je spouštěn při každém vytvoření objednávky v systému.

Ladislav Hagara | Komentářů: 5
17.2. 09:00 | Nová verze

Bylo vydáno Ubuntu 16.04.2 LTS, tj. druhé opravné vydání Ubuntu 16.04 LTS s kódovým názvem Xenial Xerus. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.

Ladislav Hagara | Komentářů: 60
17.2. 06:00 | Zajímavý článek

Pavel Tišnovský se v dvoudílném článku na MojeFedora.cz věnuje tvorbě pluginů (modulů) pro bitmapový grafický editor GIMP. Pomocí pluginů lze GIMP rozšiřovat o další funkce. Implementovat lze například nové filtry nebo pomocné utility pro tvorbu animací či poloautomatickou retuš snímků.

Ladislav Hagara | Komentářů: 6
16.2. 23:32 | Komunita

Do 30. března se lze přihlásit do dalšího kola programu Outreachy, jehož cílem je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny. Za 3 měsíce práce, od 30. května do 30. srpna 2017, v participujících organizacích lze vydělat 5 500 USD. Jedná se již o 14. kolo tohoto programu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
Jak se stavíte k trendu ztenčování přenosných zařízení (smartphony, notebooky)?
 (13%)
 (2%)
 (72%)
 (3%)
 (10%)
Celkem 675 hlasů
 Komentářů: 61, poslední dnes 13:06
Rozcestník
Reklama

Interview: Matthew Szulik, Red Hat (Czech translation)

31. 1. 2007 | Robert Krátký | Rozhovory | 10961×

Matthew Szulik je označován za jednoho z hlavních strůjců komerčního úspěchu Red Hatu. V současné době jde o největší linuxovou firmu. Pan Szulik mluvil například o kampani Truth Happens, brněnském vývojovém centru, aktivitách v Číně, vývojovém modelu linuxového jádra, budoucnosti Red Hatu a také o tom, proč nemůže nosit červený klobouk.

Robert Krátký: S jakými reakcemi se setkáváte v souvislosti s kampaní "Truth Happens"? Vzhledem k tomu, že se nejedná o běžnou reklamní kampaň, mě zajímá, jaké reakce jste očekávali, a jaké byly ve skutečnosti.

Matthew Szulik: Jasně, nikdy se o tom neuvažovalo jako reklamě. Účelem bylo promluvit o hodnotách, kultuře a raison d'être Red Hatu. A když jsme to začali používat, bylo hned zřejmé, že to nemá žádné reklamní prvky. Je to, jak doufáme, prostě dialog, který navazujeme s divákem, v němž vyjadřujeme důležitost jak intelektuální svobody, tak svobody a demokratizace obsahu.

2) Takže myslíte, že to zabralo? Jaká je odezva?

MS: Při cestách kolem celého světa mě to video doprovázelo na prezentacích a například v Indii nás za něj třista nebo čtyřista lidí odměnilo potleskem vestoje. Tleskali mu i studenti na univerzitách. Je to jednoznačně nejžádanější Red Hat materiál, který máme. Dostupný je i prostřednictvím podcastů a iTunes. Věřím, že ta obrovská odezva je kladná hlavně proto, že to sděluje přesvědčivé poselství.

3) Na obzoru je nová verze GPL. Už teď je zřejmé, že linuxové jádro tu novou licenci používat nebude. Považujete GPLv3 za slepou uličku? Bude Free Software i nadále konkurenceschopný se stávající licencí?

MS: Open source software obecně otevřel dveře vzniku mnoha novým verzím licencí. A myslím, že stejně jako tomu je s open source softwarem, i Free Software Foundation bude mít k dispozici reakce zvnějšku. Lidi jako Richard Stallman [rozhovor] a Eben Moglen jsou oba velmi otevření názorům a stejně jako u každého dobrého open source projektu se snaží do GPLv3 protlačit ty nejlepší myšlenky. Citlivé oblasti jsou DRM a také některé z aktivit zaměřujících se na média a budoucí verze jádra. Ale na trhu, kde se v současné době Red Hat pohybuje, většině našich zákazníků stávající implementace GPL vyhovuje. Kromě toho však FSF a náš právní tým i nadále spolupracují s Ebenem a jeho organizací, aby se dobrali pozitivního výsledku. Ale v tuto chvíli je to nejasné.

4) Ohledně DRM. Myslíte, že musí být řešeno přímo v licenci?

MS: Otázka DRM celkově je v tuto dobu velmi ožehavá. Objevují se implementace typu YouTube, které představují výzvu pro hodně historických konvencí. V Evropě roste nespokojenost s praktikami iTunes. Tržní prostředí je svědkem vyvíjejících se mediálních standardů. Problému vlastnictví obsahu se z našeho pohledu věnuje i Truth Happens video. Cítíme, jak důležitý a společnosti prospěšný je svobodný a nespoutaný přístup k obsahu.

5) V poslední době je hodně módní mluvit o virtualizaci. Red otevřel Virtualization Resource Center a plánuje začlenit Integrované řešení virtualizace do RHEL 5. Vidíte ve virtualizaci hnací sílu vývoje softwaru v budoucnosti?

MS: Souhlasím s tím, že virtualizace se stala až příliš módou. Pro většinu zákazníků, se kterými o tom mluvíme, jsou výhody virtualizace vítaným příslibem. Jedná se o lepší využití výpočetních zdrojů, správu potenciálu. Schopnost využít vícevláknového prostředí při přechodu na 64 bitů. Všechny tyto možnosti, o kterých si myslím, že je virtualizace nakonec přinese, jsou lákavé. Nás však čeká učení se nového způsobu práce, nových způsobů vývoje softwaru, nové bezpečnostní situace. A řekl bych, že bude trvat několik let, než začne být virtualizace nasazována v běžném podnikovém prostředí a ve veřejné správě.

6) Plánované rozšíření vývojového centra v Brně z něj udělá druhé největší na světě. Jaký byl hlavní důvod pro výběr tohoto regionu?

MS: Red Hat měl vždy blízké vztahy s akademickým prostředím. Například právě v tuto chvíli telefonuji z pozemku North Carolina State University hned vedle College of Engineering [technická fakulta]. Takže naší strategií je zůstat i nadále v blízkosti akademických komunit. To jsou kořeny open source. Chceme si být jisti, že budeme mít přístup k dobře školeným a vysoce motivovaným studentům a profesorům. A postoj české vlády a akademických představitelů na nás udělal velký dojem. Jejich nadšení pro open source vývoj, principy a učení.

7) V rozhovoru pro BusinessWeek z roku 2004 jste chválil čínskou vládu za podporu open source. Proběhla před otevřením vaší pekingské kanceláře v rámci společnosti nějaká diskuze o stupni spolupráce firmy s vládou? Je to pro vás jen další obchod, nebo existuje hranice, kterou byste nepřekročili?

MS: Ještě k té předchozí otázce: naše strategie se zakládá na partnerství s vládami a školami ve všech částech světa. Je to součást našeho celkového přístupu při vstupu na nový trh jako je Čína, Česká republika nebo třeba Rusko. Takže si nemyslím, že by existovala hranice, kterou bychom nepřekročili, protože když do těchto nových vztahů vstupujeme, považujeme za zásadní právě vybudování strategických partnerství s vládami a školstvím. A až prokážeme své schopnosti a fungujeme jako dobrý lokální partner vlády, pak začneme vyvíjet ekonomický model.

8) Čínská vláda není právě přátelská vůči věcem jako je svoboda slova. Přesto se však našly americké společnosti, které se rozhodly podřídit čínské cenzuře, výměnou za možnost vstoupit na jejich trh. Lišilo by se chování Red Hatu v podobných otázkách?

MS: Naše dnešní chování se odvíjí od toho, že jsme se stali zajímavým lokálním poskytovatelem, který pracuje s vládou a školstvím jako partner, a naše technologie funguje více na infrastrukturní úrovni. Proto jsme spíše katalyzátorem, který umožňuje doručení obsahu, než tím, kdo určuje, jak obsah vypadá nebo co uživateli sděluje. Naše podnikání a náš technologický přístup tedy nejsou příliš relevantní s ohledem na otázky cenzury, které řešil například Google a jiní.

9) Open source a Linux se zdají být na vrcholu popularity. Softwarové odvětví si jejich přítomnost uvědomuji silněji než kdy dříve. Neobáváte se, že by mohlo jít o další bublinu, která může splasknout? Co když nebude kód držet krok s nadšením, které kolem něj panuje?

MS: No, abych řekl pravdu, tak já už za svých téměř deset let v Red Hatu viděl ty nejvyšší vrcholky i nejnižší dna. Zatím jsem neviděl bublinu a také doufám, že nejsme na vrcholu popularity. Doufám, že to, čeho jsme svědky, je důkazem tržních sil, které rozhodly o tom, kdo bude krátkodobými tahouny a vítězi. Red Hat i open source se musí připravit na budoucí Red Haty a využít k tomu vedoucí postavení a vývoj rovného systému a investičních struktur. A především je důležité, že jsou výhody nabízené technologie zajímavé pro zákazníky, kteří za ně chtějí utrácet peníze. Myslím, že jsme svědky toho, že open source software dosahuje celosvětově fantastických výsledků jak z pohledu vývojového modelu, tak z hlediska hodnot, které vytváří pro zákazníky. A Red Hat se blíží hranici jednoho miliónu předplatitelů.

V roce 2001 pozorovatelé trhu a oboru pochybovali o tom, jestli se Linux a open source vůbec kdy prosadí na enterprise trhu. To, že jsme v tak krátké době a tváří v tvář tak náročné globální skupině zákazníků dosáhli takového podílu na trhu, svědčí o kvalitě softwaru, který open source komunita produkuje, a výhodách, ze kterých těží naši zákazníci. Red Hat byl v prvé řadě schopen inovovat ekonomický model.

interview: matthew szulik

10) Kde bude Red Hat za deset let? Jen více a více předplatitelů, nebo plánujete krok i jiným směrem?

MS: Jsem přesvědčen, že během následujících deseti let utratí vlády a firmy přes dvěstě miliard dolarů za upgrady a modernizaci svých výpočetních infrastruktur po celém světě. Stojíme tedy před nevídanou příležitostí, protože nastává doba, kdy tento trh začne obnovovat své stárnoucí unixové systémy a sálové počítače. Zároveň půjde o výuku a rozvoj příští generace a jejích technických a vývojářských dovedností kolem open source softwaru. Takže věřím, že naše současné zaměření na stávající velké podniky a vlády je tržní prostor, který je úrodný a z velké části nevyužitý.

Doplnil bych však, že pokračujeme v inovativní práci týkající se aktivit jako je například one laptop per child [notebook pro každé dítě] nebo technologie, kterou jsme prezentovali na našem summitu v Nashvillu, Tennesse, na níž je založen projekt Mugshot. A to je skutečně možnost, jak naši myšlenku představit na trhu společenských vztahů a spotřebitelů. Takže myslím, že počínaje filosofií dostupného obsahu, přes spolupráci v globálních komunitách uživatelů až po zaměření na výhody pro zákazníka ruku v ruce s krátkodobým finančním ziskem firmy vypadá naše budoucnost velmi dobře.

11) A co open source hardware nebo mediální obsah? To by Red Hat zajímalo?

MS: Rozhodně. Velmi pilně jsme spolupracovali s několika poskytovateli open source. Jak z pohledu právního, tak z hlediska strategie a nasazení. Jsem členem rady projektu OpenCourseWare při MIT, o kterém si myslíme, že je to zajímavá myšlenka. Takže ano, musíme pokračovat v prosazování důležitosti svobodného a nerušeného přístupu k obsahu. Množství tvůrců má přístup k potřebným zařízením a zvyšuje se pokrytí světa sítěmi, a proto je snazší příspívat integrované propojené společnosti. Jsme přesvědčení, že open source software i Red Hat mají v této oblasti svou roli tam, kde se dotýká médií.

12) Řekněme, že byste měl možnost zaměstnat Linuse Torvaldse. Chtěl byste ho do rodiny? Nebo jinými slovy: co si myslíte o současném vývojovém modelu jádra? Byl by Red Hat ochoten a schopen někdy v budoucnu převzít otěže?

MS: No, ptát se, jestli bychom rádi měli Linuse Torvaldse, je jako ptát se basketbalového týmu, jestli by chtěl Michaela Jordana. Odpověď je nasnadě. Jak Linusův systém hodnot, tak také zjevně jeho technická způsobilost jsou vizitkou každé organizace. A jeho vedení a vize při práci s linuxovým jádrem a open source softwarem pro mě vždy byly inspirací.

Co se týče vývojové metody linuxového jádra, tak myslím, že lidé jako Alan Cox a Ingo Molnar dali jasně najevo, že open source model vývoje jádra a dalších nástrojů a komponent bude žít dlouho poté, co se současní vývojáři začnou věnovat jiným zajímavým věcem. A v tom je skutečná historie a zároveň jeden z velkých příslibů open source softwaru: nezávisí na jednotlivci. Od vydání jádra 2.4 jsme mohli být svědky velkých zlepšení. A Red Hat vždy pracoval s komunitou v tandemu při podpoře vývoje hlavního jádra. Dalším důkazem toho bude vydání virtualizace a způsob, kterým využívá vícevláknové schopnosti linuxového jádra.

13) Při pohledu na úspěšné IPO [Initial Public Offering = vstup na burzu] člověka napadne VA Linux. Co udělali špatně? V čem jste podle vás byli lepší?

MS: IPO, to už je hodně dávno. Řekl bych, že už na to většina lidí zapomněla. Ale opravdu nevím. Byla to hlavně hardwarová společnost, která se snažila prodávat linuxový hardware v době, kdy Dell, IBM, Hewlett-Packard a další organizace s mnohem většími zdroji prodávaly integrovaný Red Hat Linux v kombinaci s hardwarem Intel nebo AMD a tím VA Linuxu konkurovaly. Nejprve by tedy bylo nutné zpochybnit ekonomický model firmy. A pak jsou všechny ty další tradiční činnosti jako hledání zaměstnanců, najímání a každodenní provoz. A už jsem říkal, že podnikový nebo státní zákazník se mohl rozhodnout, jestli pro provoz Linuxu koupí Dell, HP nebo IBM hardware versus VA Linux hardware. Pro VA bylo pravděpodobně dost obtížné se odlišit a vytvořit vlastní zřetelnou značku.

14) A nakonec: měl jste někdy možnost si vyzkoušet červený klobouk?

MS: Mám moc velkou hlavu. Moje postava... mám východoevropskou hlavu. Takže jsem nikdy neměl standardní velikost, ve kterých prodávají červené klobouky. Také jsem dost velký, měřím 195 centimetrů, takže kdybych měl na hlavě červený klobouk, vypadal bych jako lízátko.

RK: Tak to byla moje poslední otázka. Moc děkuji.

MS: Ještě bych rád řekl, jaký dojem na nás udělala kvalita lidí a energie státní správy a akademických představitelů, se kterými jsme měli tu čest pracovat v Brně. Výzkum pro zjištění vhodného místa k vybudování našeho strategického vývojového centra jsem prováděl já sám s naším viceprezidentem pro technické věci. A celý proces a lidi, se kterými jsme jednali, na nás udělali obrovský dojem. Bylo to nezvyklé, motivující a jsme s naším výběrem velmi spokojeni.

RK: To rád slyším. Díky za Váš čas.

Záznam rozhovoru ve formátu Ogg Vorbis: interview-matthew-szulik.ogg (8,7 MB). Kvalita nahrávky je bohužel dost nízká (včetně kolísající rychlosti).

       

Hodnocení: 93 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

31.1.2007 00:05 kanada
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Red Hat suxxx

btw prvni?

:-D
31.1.2007 00:06 kanada
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Jo a zkratka jména jako MS je přinejmenším úsměvná :-)
Fëannatar avatar 31.1.2007 10:39 Fëannatar | skóre: 19 | blog: Annals of Taurelador
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Za to, že má stejné iniciály jména jako jistá nejmenovaná americká společnost, nemůže. Ostatně, já mám stejné iniciály… tak se do nás nenavážej :-)
Your freedom ends where others' begins. It's the same with software => promote LGPL.
31.1.2007 07:20 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
kanada se opet projevuje. Holt zapracuji na tom blokovani anonymu, kanada si to zaslouzi. Kazdym svym komentarem dokazuje svoji uroven :-(
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
31.1.2007 17:04 Jiří (BoodOk) Kadeřávek | skóre: 19 | blog: BoodOk | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Dávám maximálních 20 hlasů :-)
Věda má v sobě určitou zpupnost, že čím dokonalejší techniku vyvineme, čím více se dozvíme, tím lepší budou naše životy.
anydot avatar 31.1.2007 00:26 anydot | skóre: 7 | blog: syslog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Ty pozdraviti ma kladivo
Lidi o mě říkají, že jsem flegmatik. Ale mi je to jedno
b42 avatar 31.1.2007 00:40 b42 | skóre: 12 | Ostrava/Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Dědek Kostěj nám povídati stejná věci.
31.1.2007 00:47 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Diky za prijemne pocteni ;-)
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
CIJOML avatar 31.1.2007 01:52 CIJOML | skóre: 58 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
notas:/home/cijoml# LANG=C apt-get install debian-linux debian-system-all
Reading package lists... Done
Building dependency tree... Done
Suggested packages:
 debian-server-apps
Recommended packages:
 debian-server-tools
The following packages will be REMOVED:
 redhat-enterprise-linux redhat-package-system redhat-system-all
The following NEW packages will be installed:
 debian-linux debian-server-tools debian-system-all
0 upgraded, 1 newly installed, 6 to remove and 0 not upgraded.
Need to get 40.4MB of archives.
After unpacking 52MB of additional disk space will be used.
Do you want to continue [Y/n]? Y                 
Uvital bych zaznam rozhovoru a nebo alespon puvodni zneni v anglictine, kdyz uz tu byla takova medialni masirka ;)
31.1.2007 07:19 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Pod clankem je odkaz na druhou cast rozhovoru v anglictine.
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
31.1.2007 08:55 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Audio záznam doplněn.
Luboš Doležel (Doli) avatar 31.1.2007 14:06 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Ten hovor jel přes nějaký VoIP, nebo jak to bylo zaznamenáváno?
31.1.2007 14:20 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Přes Skype. Bohužel to bylo velmi narychlo a v tu chvíli jsem neměl čas nainstalovat něco rozumnějšího.
Luboš Doležel (Doli) avatar 31.1.2007 14:31 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Hmm, koukám (podle hlaviček mailů), že jedeš přes kabel. To takhle Skype praská běžně, nebo to dělá jen verze pro Linux (dotaz směrován na uživatele obou OS)?
David Watzke avatar 31.1.2007 14:51 David Watzke | skóre: 74 | blog: Blog... | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
To takhle Skype praská běžně, nebo to dělá jen verze pro Linux (dotaz směrován na uživatele obou OS)?
Nepraská...
“Being honest may not get you a lot of friends but it’ll always get you the right ones” ―John Lennon
31.1.2007 14:54 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
S kabelem to nesouvisí, protože praská jen ta nahrávka - ne samotný hovor. Za to praskání, zkreslení a zrychlení může asi software, který ten hovor "nahrává". I když je možné, že mu to Skype nějak ztěžuje...
31.1.2007 20:50 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
A čím jsi to nahrával a do jakého formátu?
1.2.2007 19:42 Adam Pribyl
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
To je dost smutne ze to bylo na rychlo, kdyz uz nekolik tydnu do predu tu byly upoutavky na rozhovor a pak se to dela narychlo a pro rozhovor o otevrenych technologiich se pouzije skype.. huh.:)
1.2.2007 20:14 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Ehm... rozhovor proběhl dlouho před tím, než se na něj objevily upoutávky. A narychlo bylo řešeno jen to nahrávání.
31.1.2007 09:56 ext3fs
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Tak o RH v Brně toho bylo žalostně málo....
31.1.2007 14:06 Lukáš Rýdlo | skóre: 18 | blog: Silný kafe | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
...no to je pravda. Ale jinak zajímavé počtení ;-). Btw. zajímala by mě příčina těch "emotivních reakcí" v diskusi na adresu RedHatu. Končil jsem sice RedHatem 8, takže RHEL asi nedokážu dost objektivně hodnotit, ale jejich strategie a firemní politika mi přijde jako velmi rozumná a prospěšná.
θηριον ειμι
31.1.2007 14:29 Michal Kubeček | skóre: 71 | Luštěnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Btw. zajímala by mě příčina těch "emotivních reakcí" v diskusi na adresu RedHatu.

To je jednoduché: lidská hloupost.

31.1.2007 14:38 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Ti lidé vůbec neví, co mluví. RH je opensource firma, která snad všechen svůj software zveřejňuje pod GPL (nemluvím teď o balíčcích, ale třeba o Anacondě, Fedora Open Directory Server,...), proto také mohl vzniknout CentOS. Tem jsem zkusil a na server už bych neuvažoval o čemkoli jiném. Když jsem si v rámci bakalářské práce hrál s Debianem (Sarge v té době už stable), byl jsem počtem pádů aplikací hodně nemile překvapen. V CentOSu se mi to nikdy nestalo (stejně jako ve Slackware).

Osobně bych tipoval, že ti nejuřvanější jsou určitě vášniví uživatelé Ubuntu, kteří na něj přešli před týdnem-měsícem, kdy ještě obhajovali svoje Windows a dnes jsou z nich opravdoví odborníci na Linux. Nejlépe je to vidět na opravdu fundovaných srovnáních typu RPM x APT-GET (apt-get rulezzzzzzzz!!!!!!!!!!!!!!!!!! RPM je SHIT!!!!!!!!!!!!!!), ...
31.1.2007 16:05 dano
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
tiez sa pripojim do plodnej diskusie:

portage rulez !!!

;-)
31.1.2007 20:20 raziel | blog: LinArchia
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
ale, ale:
make ruluje :)
hwsoft avatar 31.1.2007 16:10 hwsoft | skóre: 19
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
No spis je to videwt na tvem prispevku :(. RH je firma prvorade zamerena na zisk, zverejnuje jen to co musi, nebo to na cem vydela (jinak). Ja to neodsuzuji, ale je to tak.

Proc jsem osobne opustil RH je hlavne podpora, proto jsem sel pres ruzna distra az jsem skoncil na distribucich zalozenych na Debianu.

Ono je rozdil se starat o jeden pocitac a nebo o desitky (stovky) pocitacu, kde neni mozne chodit upgradeovat. Proto ten Debian, kde mi dnes jeho konzervativnost a dlouha doba podpory vyhovuje.
31.1.2007 16:54 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
No nevím. Co je vidět na mém příspěvku? Co vím, tak RH zveřejňuje zdrojáky všeho.

Starám se o stovky počítačů (z toho je asi deset serverů, to ostatní jsou pracovní stanice), upgradují se samy přes yum. Nemusím řešit žádné změny software, přepisovat konfigurační souboru a já nevím co ještě, jen kvůli nové skvělé verzi. RHEL (v mém případě CentOS) je konzervativní až dost, doba podpory 7 let. Debian tohle nemá. Jediný, kdo má ještě tak dlouhou podporu je M$ pro Windows XP. Rozhodně jsem nechtěl kritizovat Debian, ale spíš lidé, co kydají na RHEL a přitom o něm nic neví. Což bude asi i Váš případ i když doufám, že se mýlím, a podpoříte svá tvrzení nějakými fakty. Takový malý detail. RHEL o něčem trošku jiném než staré RH, nebo Fedora.
31.1.2007 17:08 Jiří (BoodOk) Kadeřávek | skóre: 19 | blog: BoodOk | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Debian nemá totiž dobu podpory omezenou vůbec, protože mu spolehlivě funguje apt-get dist-upgrade a o zbytek se postarají security updates.
Věda má v sobě určitou zpupnost, že čím dokonalejší techniku vyvineme, čím více se dozvíme, tím lepší budou naše životy.
31.1.2007 17:13 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
100% spolehlivě? Nikdy nebylo třeba upravovat konfigurační soubory? Pokud bylo, tak má každá distribuce neomezenou podporu.
31.1.2007 17:18 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Nevzpomínám si, že bych (na jakékoliv distribuci) musel kvůli aktualizaci ručně měnit konfigurační soubory.
31.1.2007 17:39 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
U aktualizací (bezpečnostních) v rámci jedné verze samozřejmě ne. Ale dist-upgrade mi například upgraduje sambu 2 na 3 a ten konfigurační soubor je sice v mnoha ohledech stejný, ale v mnoha se také liší (například nastavení znakových sad). A o tom to celé je. RHEL se prostě 7 let nezmění. Tohle mi Debian nedá (teda kromě Woody -> Sarge, tam se to téhle době málem už blížilo, ale nevím proč, hodně lidem to vadilo).

Zároveň je jasné, že po těch 7 letech RHEL budu také muset povýšit na jinou verzi a taky asi budu muset nějaký konfigurační soubor přepsat, ale do té doby ne. Tolik k mé reakci na to, že má Debian neomezenou podporu.

No vidím, že některým lidem vysvětlit, že není jen Debian, že jsou i jiné distribuce, které jsou v něčem lepší, je EXTRÉMNÍ problém.
31.1.2007 17:47 Jiří (BoodOk) Kadeřávek | skóre: 19 | blog: BoodOk | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Ale já přeci nepsal, že při upgrade nebudu muset zasáhnout do některých confů. Jen jsem psal, že to prostě funguje spolehlivě (100% ne, protože 100% nefunguje nic) a tudíž to mohu provést bez obav na dálku, bez zakládání instalačních médií, bez velikého študování, co je a není v nové verzi jinak, protože Debian funguje systémem rolling updates a toho se drží i při přechodu mezi verzemi stable. Ale abyste chápal. Nic proti Red Hat, bylo by smutné, kdyby to za ty prachy měla být problémová distribuce a měla kratší podporu než konkrétní stable verze Debianu. Totéž platí pro SLES.
Věda má v sobě určitou zpupnost, že čím dokonalejší techniku vyvineme, čím více se dozvíme, tím lepší budou naše životy.
1.2.2007 20:29 podlesh | skóre: 38 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
No vidím, že některým lidem vysvětlit, že není jen Debian, že jsou i jiné distribuce, které jsou v něčem lepší, je EXTRÉMNÍ problém.
Něoc mi uniká? Že by někde byly nějaké příspěvky schované? Já zde vidím jen flame.
1.2.2007 22:30 Honza "tux" Friesse | skóre: 15 | blog: Tuxův blog | Vyškov
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Je to možné.
31.1.2007 10:06 kory.cz | skóre: 20 | blog: Moje cesta GNU/Linuxem | Polná
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat

Tedy ten spot "Truth happens" (zde) je úžasná záležitost a před autory se hluboce skláním.

Jedná se dle mého názoru o jeden z nejlepších spotů který jsem viděl (ne jen na GNU/Linux)

31.1.2007 13:12 DNA
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Dik za odkaz, ten spot fakt stoji za to...
David Ježek avatar 31.1.2007 14:22 David Ježek | skóre: 82 | blog: Mostly_IMDB | Poděbrady
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
souhlas, bezesporu vynikajici propagacni video
31.1.2007 21:03 Lukáš Zapletal | skóre: 42 | blog: lzapův svět | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Jj a hlavně ty copyrighty na konci, který nejsou k přečtení...
1.2.2007 19:37 František Ryšánek
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Mě to video moc nenadchlo, je to docela demagogie.

Jinak ale RedHat/Fedoru dlouhodobě používám jako svou defaultní distribuci a jsem s nimi vcelku spokojený - asi hlavně proto, že jsem si na ně za tu dobu zvykl, už vím kam sáhnout. Co potřebuju, to většinou funguje jak má. Fakt je, že můj obvyklý způsob používání Linuxové distribuce je poměrně nekonformní. Xwindows ani neinstaluju, linux mám na hlavně testování hardwaru, prznění Cčkových zdrojáků apod. Při tomto využití mi nejde o bezpečnost, automatické aktualizace apod.

Spousta drobných nových věcí, které se průběžně objevují v RedHatu o něco dřív než ve vanilce nebo v ostatních distribucích, jsou v zásadě užitečné jednoduché pomůcky, které "prostě fungují" a v zásadě neobtěžují. Třeba speciálně v době působení Alana Coxe v RedHatu (než "odešel do školy") míval RedHat o jednu-dvě verze napřed před vanilkou potřebné ovladače pro nové systémové čipsety, diskové řadiče a další základní hardware. Dneska si umím nové jádro zkompilovat sám a implantovat ho na instalačku, ale tehdy jsem to nedovedl. RedHat taky mívá konfigurace, systémové skripty a množinu softu běžícího by default ještě relativně duševně zdravé a střízlivé ve srovnání některými konkurenty, takže se v tom dá orientovat a sem tam něco dopsat.
31.1.2007 18:50 J. M. | skóre: 23 | blog: JMblog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Jazykové připomínky nejsou populární, ale snad se moc nenahněváte, když vás pokárám za toho "víceprezidenta". :-)
31.1.2007 23:21 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Já jazykové připomínky vítám. Víceprezident je fajnový překlep (viz umístění obou písmen na klávesnici). Ispell mi ho bohužel nezachytil.
12.2.2007 17:12 VS
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Jestli jste použil ispell, tak zřejmě máte ve slovníku nesprávné tvary číslovek (v češtině jsou složené číslovky tvořeny samostatnými slovy jednoduchých číslovek, nedochází ke spojování, tj. máme dvacet pět a stejně tak i pět set dvacet pět). Prosím, opravte si slovník (ověřte i tvary dvě stě, pět set aj.) i druhou odpověď rozhovoru (na ,,tři sta nebo čtyři sta``).

Předem děkuji.
2.2.2007 11:27 Jozef Vrba
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Náhodou ma to pobavilo. Homer Simpson: "Budu prezident. Ne, budu víceprezident. Ne, budu výkonný víceprezident."
1.2.2007 11:15 Bubli | skóre: 10 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Huh, interview s prezidentem RedHatu a vedle nej ta obrovska reklama Sunu ... :-) je to usmevne, opravdu :-)
1.2.2007 21:14 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Já tam tehdy měl reklamu na Unfakeable ... teda Unbreakable Linux od Oracle, tak jsem kliknul :-)
When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
Pavel Dobeš avatar 1.2.2007 14:49 Pavel Dobeš | skóre: 21 | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Proc anglicka verze clanku je az pod tim ceskym? To neslo nahoru dat upozorneni, ze je i dostupny i v anglictine?

PaD
Windows? A kdo to ještě používá?
1.2.2007 14:57 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Proc anglicka verze clanku je az pod tim ceskym?
Protože abclinuxu.cz.
To neslo nahoru dat upozorneni, ze je i dostupny i v anglictine?
Šlo. Ale to bych musel nejprve vědět, že by někomu mohlo vadit, když tam takové upozornění nebude.
1.2.2007 20:06 Adam Pribyl
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Video Truth Happen je opravdu pekne i kdyz mnoho noveho neobsahuje.

Jedna truth, ktera ve videu ani v rozhovoru neni je, ze - co si budeme vykladat - levna pracovni sila je motivace, ktere malokdo odola. Takze by me zajimalo jestli kvalitu tech lidi tady taky dokazou ocenit a co RH vlada naslibovala, a kdo konkretne jim to nasliboval. Mozna to muze znit jedovate, ale jsem krapet znechucen z nasilim vybudovaneho centra IT v Brne (Prahu sem netahejte) zatimco ve zbytku republiky se delaj akorat manufaktury. Pak nema byt z D1 nejvetsi parkoviste v Evrope..

Tak to byl jen takovy povzdech, jinak dik za snahu o zajimave rozhovory.
1.2.2007 20:39 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
levna pracovni sila je motivace, ktere malokdo odola.
Jo, to je asi významný faktor. Ale na druhou stranu je pravda, že v současnosti už nejsme ti úplně nejlevnější, takže snaha o získání kvality tam bude také :-).
1.2.2007 21:53 Karel Zak
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
levna pracovni sila je motivace, ktere malokdo odola

Penize prestavaji byt zajimave pokud za ne neni na danem trhu co nakoupit. Pokud by slo jen o cenu pracovnich sil tak Matthew osamocene sedi nekde v USA a v Indii koduje za dolar na hodinu N tisic lidi.

Pokud chcete videt proc CR tak se podivejte po do changelogu opensource projektu a pochopite. Tech zemi jako je CR na svete zase tak moc neni.

krapet znechucen z nasilim vybudovaneho centra IT

nasilim? Nechapu.
2.2.2007 09:31 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Dolar na hodinu? Jezis, vy mate o Indii takove predstavy jako nekteri Amici o nas. Nevim, jak to vypada v jinych IT firmach v Indii, ale nekteri kolegove z indickeho Sunu by v pohode strcili do kapsy naprostou vetsinu ceskych ITiku. To jen k tomu opovrzeni ohledne Indie.
2.2.2007 14:23 Karel Zak
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Ten dolar za hodinu byl obrazne -- cekal jsem vetsi nadhled a ne ze se toho nekdo chytne... a nevim kde jste v mem prispevku nasel neco o opovrhovani jinymi lidmi. Je jen proste realitou, ze predstava, ze se cele IT stehuje do indie je nesmysl.
2.2.2007 14:41 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Sorry, ale ja si vas prispevek tak vysvetlil. Nebyl-li tak zamyslen, beru zpet a omlouvam se.

A ani jsem tak nenarazel na cenu prace, ktera se uz oproti Cecham v oboru az tak nelisi, jako znalosti, kdy rozdil zacina byt videt a to v neprospech nasi republiky.
1.2.2007 23:01 Leoš Literák | skóre: 74 | blog: LL | Praha
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Muzu vam rici, ze z hlediska nakladu na programatory Cesko dohani USA a rozhodne neni poskytovatelem levne pracovni sily. Platy rostou, dolar klesa, spousta benefitu je skoro povinnosti, lidi je ale malo. A presto sem spousta velkych firem investuje. Zrejme se ukazuje, ze jihovychodni asie neni to prave orechove.

Ve firme to vidime, mame jedno oddeleni ve Vietnamu a vicemene skoncilo jako QA ci dodavatel neduleziteho kodu. Ten rozdil v kvalite kodu oproti Cechum je zasadni. Dale pouzivam open source projekt BIRT, ktery taky vyvijeji v Cine. Ma spoustu nedodelku a chyb, ale to je normalni, je to mlady projekt. Nicmene opet kvalita kodu je nic moc. Samozrejme pausalizovat na zaklade dvou pripadu nedava smysl. Ale proc velke firmy presouvaji vyvoj do Evropy, kdyz si za jejich platy mohou najmout nekolikrat vice Indu ci Cinanu?

Nas sef pred par lety tvrdil, ze jiz brzy se platy programatoru na celem svete vyrovnaji. Moznost svobodneho cestovani a globalizace proste neumozni drzet platy na lokalni urovni, protoze kvalitni zamestnanci se mohou sbalit a odejit tam, kde dostanou lepe zaplaceno. A budou-li si chtit firmy je udrzet, musi zvednout platy. V Cesku uz to dramaticky probiha.
Zakladatel tohoto portálu. Twitter, LinkedIn, blog, StackOverflow
1.2.2007 23:16 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Mozna to muze znit jedovate, ale jsem krapet znechucen z nasilim vybudovaneho centra IT v Brne (Prahu sem netahejte) zatimco ve zbytku republiky se delaj akorat manufaktury.
Brno je poměrně levné město, má 3 IT fakulty, dobré spojení do světa, prostor pro případnou expanzi firmy a magistrát se snaží přitáhnout investory. Ty "manufaktury" budou všude, kde nejsou předpoklady pro investory nebo se radnice dostatečně nesnaží...
Pak nema byt z D1 nejvetsi parkoviste v Evrope..
Největší parkoviště Evropy jsou na německých dálnicích. Nejdelší souvislá kolona tam měla okolo 200 km, my se i přes snahu některých skupin řidičů stále pohybujeme o řád až dva níž. ;-)
2.2.2007 11:50 Adam Pribyl
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Problem s Asii vyvstava predevsim na kulturni urovni. Muze se to zda malichernost, ale to proc je vychodni evropa zajimava je, ze cenou je mezi asii a zapadni evropou resp. USA, ovsem kulturne je daleko blize prave na zapad.

Co se Brna tyce, myslim si tez, ze to neni spatna lokalita, faktem zustava, ze pred nekolika lety tam nebylo z IT temer nic, pak na zaklade jiste vyhodnych statnich (pochybuju, ze je to na urovni mesta) pobidek tam vyrostlo centrum IBM atd. S kazdym dalsim takovymto zajimavym nadnarodnim subjektem z IT cekam, zda se mu nebude zdat vyhodnejsi take nejaka jina lokalita. Do te doby bude pro znacnou cast lidi vyhodnejsi jezdit pracovat smerem na zapad nez na vychod. :)

Ceskych jmen v OS projektech jsem si dobre vsiml jiz 23.5.2005.:)
2.2.2007 15:27 Pavel Suk
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
FYI: Investicni pobidky nejdou od statu, ale z fondu EU pres CzechInvest:

Podpora vyzkumu, Centra a sluzby, Udelene podpory.

Investice na pracovni mista v Brne a okoli podle tohoto programu byly dotovane 48%, v Praze 20% z nakladu, ted je to 40% resp. 0-10%.

Viz prehled.
3.2.2007 13:41 Adam Pribyl
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Diky, zajimave odkazy, i kdyz Red Hat jsem tam nenasel, ze by to zvladly bez CzechInvestu? To potom cerveny klobouk dolu.
3.2.2007 14:24 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
http://www.czechinvest.org/red-hat-bude-vyvijet-svuj-software-v-brne
2.2.2007 09:52 Milan Jurik | skóre: 21 | blog: Komentare | Ova
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Diky za ten rozhovor, musi se nechat, ze Szulik je opravdu schopny obchodnik :-)
4.2.2007 00:17 abr | skóre: 24 | blog: ab
Rozbalit Rozbalit vše Re: Interview: Matthew Szulik, Red Hat
Nebyla to takova bomba, jak jsem si myslel, ale stalo to za precteni a poslech. Velky dik patri prekladateli a "tazateli" (rk?).

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.