Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ona se v té diskuzi taky může vést debata o tom, co a proč je správně, která může být zajímavější, než samotný „správný“ fakt.Pochopitelne, debata o (ne)dokonavosti sloves uzasne interesuje spoustu ctenaru distribucnich novinek...
Jenomže tady jde také o fakta: buď je tam správně "soustředí se" a a pak jde o čas budoucí a tedy záměr. Anebo tam patří "soustřeďuje se" - v tom případě jde o stav přítomný. Zrovna v tomhle případě tedy dokonavost či nedokonavost slovesa dost podstatně mění význam výpovědiOna se v té diskuzi taky může vést debata o tom, co a proč je správně, která může být zajímavější, než samotný „správný“ fakt.Pochopitelne, debata o (ne)dokonavosti sloves uzasne interesuje spoustu ctenaru distribucnich novinek...
Jezkovy zraky... zaloz si jazykovou poradnu, fakt uz na ty plky nejsem zvedavej.zatímco na ty tvoje spamerský plky o tom, na co nejsi zvědavej, je určitě zvědavej každej, co... ty "jedničko" :-/
x² = 4 x = 2tak zase vy poznáte, že je na tom něco špatně, ale dotyčný vám bude tvrdit, že je to tak správně, a že pro dvojku to přece platí, a -2 že je takový nepodstatný detail. Ten dotyčný, kdo tohle bude tvrdit, vnímá sdělení, které je vyjádřené tou matematickou rovnicí, jen povrchně, protože mu některé „detaily“ unikají. A vy jste na tom stejně se sdělením, které je psáno česky. Taky vám některé „nepodstatné“ detaily unikají. Pak ale nechtějte, aby se ostatní přizpůsobili vaší snížené schopnosti vnímat text, ale snažte se naopak vy tuto schopnost vylepšit.
To, že mezi těmi slovy nevidíte vy žádný rozdílTo ale nikde nenapsal a ani to z ničeho neplyne.
Pak ale nechtějte, aby se ostatní přizpůsobili vaší snížené schopnosti vnímat text, ale snažte se naopak vy tuto schopnost vylepšit.Tento způsob diskuze považuji za neslušný. A taky nemám rád "češtinářské komentáře".
Plyne. Z toho, že odlišuje „češtinářské“ a „faktické“ chyby – ačkoli obě dvě znamenají, že se čtenář dozví něco jiného, než autor zamýšlel, nebo než je pravda.To, že mezi těmi slovy nevidíte vy žádný rozdílTo ale nikde nenapsal a ani to z ničeho neplyne.
Co je na tom neslušného? Někdo je hůře než je obvyklé vybaven schopností chápat text, takže ho chápe pomaleji nebo povrchněji. Jiný je zase méně než je obvyklé vybaven schopností běhat, takže třeba neuběhne 3 kilometry za 5 minut, ani za patnáct, ale půjde je třeba hodinu. To není nic odsouzeníhodného, prostě to tak je. Když se někdo chlubí tím, že nezná matematiku, považuji to za hloupé. A stejně hloupé je chlubit se i tím, že neznám jazyk, kterým chci komunikovat s ostatními. Spíš je to ještě horší, protože mateřský jazyk je s člověkem, s jeho myšlením a s jeho „společenskostí“, svázán ještě daleko víc.Pak ale nechtějte, aby se ostatní přizpůsobili vaší snížené schopnosti vnímat text, ale snažte se naopak vy tuto schopnost vylepšit.Tento způsob diskuze považuji za neslušný.
Plyne. Z toho, že odlišuje „češtinářské“ a „faktické“ chyby – ačkoli obě dvě znamenají, že se čtenář dozví něco jiného, než autor zamýšlel, nebo než je pravda.Pak se ale musím ptát, proč sem ten první komentář xkesh vlastně posílal? Proč to jenom špatně nepochopil? Evidentně dokázal rozpoznat, že něco je v nepořádku. V každém případě musím trvat na tom, že to z toho neplyne. Rozhodně ne z toho, že odlišuje „češtinářské“ a „faktické“ chyby, protože o žádných faktický vůbec nemluví, to lze snadno zkontrolovat. Krom toho hned v prvím komentáři píše "Nejlepsi by bylo prenechat clanky psane hotentotstinou korektorovi" nebo "res si tyhle cestinarsky koutky nekde nejlepe v /dev/null nebo privatnim emailem autorovi", z toho při nejlepší snaze nedokážu vykoukat, že by onu chybu nepovažoval za chybu, kterou není třeba opravovat. Neslušné je podstrkávat v diskuzi něco, co netvrdí, a pak ho na základě toho roznést na kopytech.
"res si tyhle cestinarsky koutky nekde nejlepe v /dev/null nebo privatnim emailem autorovi", z toho při nejlepší snaze nedokážu vykoukat, že by onu chybu nepovažoval za chybu, kterou není třeba opravovat.Pak asi nevíte, co je
/dev/null
Pak asi nevíte, co je /dev/null"Si nech nejlépe pro sebe nebo to řeš s autorem." Zdá se mi, že jádrem jeho sdělení je: "neotravuj nás tím tady"
Jiný je zase méně než je obvyklé vybaven schopností běhat, takže třeba neuběhne 3 kilometry za 5 minut
Sakra. Vždy jsem patřil k nejlepším běžcům ve svém okolí, i na přebory jsem chodil, ale teď zjišťuji, že má schopnost běhat je menší, než obvyklá
Prosím, nevykej mi
Na 300metrové dráze by to asi v zatáčkách opravdu mohlo být „o ústa“
To, že mezi těmi slovy nevidíte vy žádný rozdíl je problém pouze a jen váš. Taky vám některé „nepodstatné“ detaily unikají. Pak ale nechtějte, aby se ostatní přizpůsobili vaší snížené schopnosti vnímat text, ale snažte se naopak vy tuto schopnost vylepšit.Ja nepotrebuju vylepsovat svoji schopnost vnimat text, zato moji schopnost vnimat debatu k clanku neuveritelne snizuji tyhle rejpave OT komentare o naprosto podruznych hyperteoretickych lingvistickych blbostech. Kolik lidi rekne "Nerus, soustreduji se" ve srovnani s poctem lidi, kteri reknou "Nerus, soustredim se"? Pet ze sta? Mozna by si panove jazykovedci meli mene cist Travnicka a venovat se necemu rozumnejsimu.
tyhle rejpave OT komentare o naprosto podruznych hyperteoretickych lingvistickych blbostechMyslím, že je spousta lidí, kteří považují za podružnou hyperteoretickou matematickou blbost to, že řešením rovnice
x² = 4
není jen x = 2
, ale také x = -2
. Vy se chováte úplně stejně.
x²
nemůže být nikdy v žádném tělese 3, nejspíš bych mu to zbaštil. Zatímco vy byste byl oprávněně zřejmě po celý zbytek textu jako na trní, co tím tedy vlastně autor myslel, jestli to nevysvětlí, a pořád byste se k tomu vracel. I kdyby se pak v diskuzi ukázalo, že autor myslel třeba pouze tělesa s nekonečným počtem prvků, a bylo by tedy sporné, zda o chybu vůbec jde – já bych mohl celý ten spor považovat za nepodstatný (tím spíš, byl-li by to článek třeba o kryptografii a matematika tam byla „pouze“ vyjadřovacím jazykem). Ale nikdy bych si nedovolil tvrdit, že je ten rozdíl nepodstatný pro každého, a že se nemá řešit v diskuzi, ale třeba soukromě s autorem. Že je ten rozdíl nepodstatný bych si troufal tvrdit (a podpořit nějakým argumentem) pouze v případě, že bych se v algebře cítil kovaný a dokázal bych posoudit, zda rozdíl je skutečně minimální, nebo zda pouze nemám dostatečně rozvinutou schopnost ten rozdíl zaznamenat. A i kdybych zastával názor, že rozdíl je nepodstatný, rozhodně bych jej nedoplnil dovětkem, že připomínka k matematickému aparátu nemá v diskuzi co dělat, protože je mimo téma textu.
sloveso "soustředit se" lze použít i jako nedokonavé. např. věta "neruš, nemohu se soustředit". nikdo prřeci neřekne "neruš, nemohu se soustřeďovat"Jenomže v "nemohu se soustředit" je sloveso dokonavé stejně jako ve větě "nemohu se zaměřit" - znamená totiž něco jako nemohu dosáhnout stavu soustředění. "Nemohu se soustřeďovat" (tj. nedok.) znamená v tomhle případě opakování, podobně jako "zaměřovat". Že se to nepoužívá, je logické, protože proč by někdo oznamoval, že (opakovaně) nemůže dosahovat stavu soustředění (zaměření). "Soustředí se" (v článku) je čas budoucí, protože dokonavá slovesa čas přítomný nevyjadřují a tvar přítomný má význam času budoucího (proto je taky špatně tvar "budu se soustředit"). Buď do věty patří čas budoucí "soustředí se", a pak ovšem vyznívá jako důvod odchodu vývojáře poněkud nepravděpodobně, anebo je tam chyba a patří tam čas přítomný, tj. tvar "soustřeďuje se". Být tam "zaměří se" (vs. "zaměřuje se"), taky byste to jen tak přešli? Stejně tak není důvod chytat se téhle hovadiny, která se šíří přes televizi z blábolů politiků (všiml jsem si, že to používá s oblibou např. bývalý ministr financí Sobotka) do psaných textů.
proto je taky špatně tvar "budu se soustředit""budu se soustředit" zni imho mnohem lip nez "budu se soustřeďovat"
To co říkáte je teorie z učebnice, ale jazyk nežije v učebnicích, jazyk žije mezi lidmi tím, že jím lidé mluví, a podle toho se vyvíjí.Ale noviny, alespoň ty slušné, se zásadně řídí podle toho, co se píše v těch učebnicích.
Opravdu si myslíte, že je Gentoo vhodnou distribucí pro mou mámu, pro moje spolužačky ...pokud jim to budeš udržovat, tak proč ne - pokud je necháš systému napospas, pak pro ně nejsou vhodné ani superhyperWOV Visty (za předpokladu, že zmíněné osoby nejsou kategorie "IT geek") volba distribuce by měla být otázkou správce systému, ne jeho uživatele (pokud není zároveň správcem
BTW, neví někdo důvod, proč bylo xmms vyhozeno z Gentoo?Vim. Protoze uz nikdo nebyl ochoten donekonecna plytvat casem na nekonecne opravovani chyb, ktere upstream vyvojari naprosto ignoruji uz leta, nota bene kdyz dana aplikace pouziva nepodporovane GTK+-1 (ktere je nacase taky vyhodit).
Jako neprogramátor a neíťák mám občas problém vzpomenout si, jak a kde se co nastavuje - časově drahá daň poznání...
Právě zmíněný Arch vyniká tím, že není potřeba si pamatovat, kde se co nastavuje, protože je to buď v /etc/rc.conf, nebo se to dá rychle intuitivně najít
Tiskni
Sdílej: