Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jínak moje tipy:
1.) 1.Fedora 2.Debian 3.Mandriva
2.) Debian Debian a jenom Debian
jeste ted mam zkazenej den z toho, ze jsem musel vyinstalit apache1.3 do suse 9.2 a neustale jsem neco musel nekde stahovat, hledat a resit naprosto sklicujici zavislosti!!!
Nešlo by to, prosím, bez těch pomluv? Nic takového potřeba není - to vím moc dobře z vlastní zkušenosti.
Jako nejvetsi wopruz se mi jevi vse co visi na rpm... cas od casu jsem s tim konfrontovan (nase firma furt neco se suse paktuje :-( ) a pak se mi obcas nepodari se tomu vyhnout... hruza!! jeste ted mam zkazenej den z toho, ze jsem musel vyinstalit apache1.3 do suse 9.2 a neustale jsem neco musel nekde stahovat, hledat a resit naprosto sklicujici zavislosti!!!Opravdu vám to ani trochu nepřipadá jako (velmi negativní) hodnocení SuSE? Navíc polovina z toho jsou subjektivní výlevy a druhá polovina nepravdivá tvrzení. Tak se nedivte, že jsem to označil za pomluvu.
Aby nedošlo k omylu: rozhodně si nemyslím, že SuSE je dokonalá distribuce (to není žádná). Můžeme si sednout u piva a budu vám dlouze vyprávět, co všechno mi na ní vadí. Ale nesnáším ty emocemi nabité výkřiky, které nejsou buď podloženy vůbec ničím, nebo se opírají o tvrzení, která nejsou pravdivá. To se prostě musím ozvat.
Jinak souhlasim s tim, ze Gentoo je do znacne miry moda.Ale že nám ta módní vlna docela trvá, co? Já tedy poslouchám řeči o tom, jak je gentoo móda a jak ti, co ho vychvalují budou za půl roku vychvalovat zase něco jiného, už čtvrtým rokem. Dokážete vůbec Vy a Vám podobní alespoň na vteřinu připustit myšlenku, že gentoo lidi používají proto, že jako distribuce opravdu funguje?
Napr. v prostredi firem je tato distribuce k realnemu nasazeni IMHO zcela nevhodna. Je to typicka distribuce pro stoury s furou casu (nic proti, kdyz mam cas, taky se v leccem porad vrtam) - bez sebemensi sance na vetsi rozsireni.Nejste náhodu člen ČSSD? Ti mají taky rétoriku založenou na tom, že když budou hodně často a důrazně opakovat nějaký nesmysl, tak se stane pravdou.
Na mista, kde je zbytecne porizovat placene enterprise distribuce a kde ma sanci to u zakaznika projit IMHO idealni.Používám raději CentOS, počítám s tím, že případný přechod na RHEL, by byl prakticky bezbolestný.
Osobnost Martin Pícek tvrdí, že:
To budeš mít bohužel pravdu. Nejhorší je, že i amd64kaři kolikrát jedou na 32bitu.
- ... a že nejoblíbenější platforma bude x86
Ja pouzivam Ubuntu (no mozna jsem Ubuntu trochu nadhodnotil, mozna jeste nebude prvni, ale skokanem roku bude a mozna bude trochu vyse Susenka, ale u Mandrivy bych rekl, ze se propadak bude konat, mozna ne tak hluboky, ale urcite).
Fakt nevím, proč by se Mandriva měla propadat. Zrovna Mandriva 2006 je dobře fungující distribuce. Pro lidi přecházejíci z Win je to ideál. Stejně tak jako Ubuntu.
Já tipuju: 1. Mandriva, 2. Ubuntu/Debian, 3. Fedora
Tiskni
Sdílej: