Byla vydána verze 12.0 s kódovým jménem Ecne linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude do roku 2029. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.
Vývojář Alexandre Gomes Gaigalas na GitHubu zveřejnil c89cc.sh, parser a kompilátor jazyka C89 napsaný v pouhém jediném skriptu o přibližně 8000 řádcích čistého bashe (bez dalších externích závislostí), který generuje ELF64 binárky pro x86-64. Jedná se o velmi jednoduchý kompilátor, který nepodporuje direktivy #include a dokonce ani funkci printf (lze použít puts), všechny dostupné deklarace lze nalézt v proměnné _BUILTIN_LIBC na konci skriptu. Skript je volně dostupný pod ISC licencí.
Francouzská vláda oznámila, že v rámci strategie 'digitální suverenity' zahájí 'přechod od systému Windows k počítačům s operačním systémem Linux' (sa sortie de Windows au profit de postes sous système d'exploitation Linux). DINUM (meziresortní ředitelství pro digitální technologie) požádalo ministerstva, aby do podzimu 2026 vypracovaly konkrétní plány nasazení Linuxu. Francie již dříve migrovala části státní správy na otevřená řešení.
Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.
Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.
Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.
Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.
Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.
Je to už drahno let, co jsem psal článek o Firefoxu. Ach, tehdy ještě ve verzi 1.0... ale nechme patetického vzpomínání, mezitím vyšla nová verze 1.0.3 - doufám, že jste upgradovali, hlavně z bezpečnostních důvodů. A vynořila se další skvělá rozšíření, či se ta starší dostala do použitelného stádia. O těch prvních i druhých bych rád přinesl malý přehled, nebudu se opakovat a radši váš odkážu na předchozí článek, kde je popsáno pár základních rozšíření a postup jejich instalace.
Hned na úvod bych vyzdvihl práci, kterou odvádí tým lidí kolem CZilla.cz - mimo jiné se teď pustili do počešťování rozšíření. I když mi osobně angličtina nevadí, mnoho lidí to ocení. Pokud existuje počeštěná verze, uvádím odkaz na stažení právě na ni.
A začneme hned jednou z největších "machrovinek" - kdo by nechtěl ovládat svůj oblíbený přehrávač hudby z prohlížeče. "Já ne, já ne!" Už slyším ty temné hlasy nedůvěry, i já jsem byl takový, než jsem okusil. FoxyTunes je opravdu šikovné rozšíření, po instalaci vám umožní ovládat všechny podstatné funkce přehrávání přímo z pohodlí vašeho prohlížeče (je-li váš přehrávač podporován, můžete jednoduše zkontrolovat.)
Já používám xmms a vše funguje bez problémů. A o co se tedy jedná? Nejlépe to jde vidět na screenshotech - FoxyTunes je maličký proužek tlačítek se symboly pro přehávání, pauzu, další skladbu apod. Zobrazuje se i název skladby... lze si samozřejmě navolit, co chcete vidět a co ne. Nejlepší je ho umístit vedle hlavní nabídky - tj. mezi menu "Soubor" nalevo a točícím se kolečkem napravo, nemáte-li tam už nějaké jiné rozšíření. Můžete samozřejmě měnit hlasitost pomocí kolečka myši. Máte pod plnou kontrolou klávesové zkratky pro ovládání hudby. Pod názvem skladby jste si možná na obrázcích všimli podivného oranžového podtržítka - tím lze posunovat sem a tam, a tím přetáčet skladbu - ukazuje se vám čas skladby a procenta. Oranžová vám nesedí? Nevadí, pro FoxyTunes existují i témata. Ještě bych zmínil, že si hravě poradí s různými znakovými sadami, či nabízí možnost otevřít skladbu i bez vyvolání vašeho přehrávače. K dispozici je budík a časované vypnutí - přehrávání se po zvoleném počtu minut vypne - už žádná vyvařená voda na čaj.
Stáhnout CZ | Stáhnout ENG | Domovská stránka
Už podle jména můžeme vytušit, že toto rozšíření bude provádět nějakou destruktivní činnost - a je tomu tak. Ale určitě méně destruktivní, než různá poblikávající grafika a barevné otravné nesmysly způsobují našim smyslům újmu. Těchto rušivých prvků na stránce se zbavíme snadno - po instalaci rozšíření přibyde do kontextové nabídky u každého prvku na stránce (ať už se jedná o obrázek, pozadí nebo dokonce text) položka Odstranit tento prvek a přesně to se bez zbytečného otálení okamžitě stane. NukeAnything nám tedy umožní odstranit jakýkoli viditelný prvek ze stránky (na flash je nutné použít např. Flashblock.) Velmi užitečné i při tisku stránek. Mně, jakožto laikovi, to přijde jako dobrá ukázka šikovnosti Gecka.
Stáhnout CZ | Stáhnout ENG | Domovská stránka
Klasický Google před použitím NukeAnything
Už se nevzpomínám, jaké psychické rozpoležení mi zabránilo nezařadit toto rozšíření už v předchozím článku mezi naprosto nutné. Je totiž naprosto nutné, a to i v případě, že prohlížeč nezavíráte. Přece jenom jsme čas od času nuceni Firefox vypnout - ať už z důvodů instalace nového rozšíření, nebo nám holt odstaví elektrický proud. A tomu smutnému stavu, kdy se zhrouceni na židli a navzdory pokročilé skleróze si snažíte vzpomenout, jaké že jste to měli otevřené taby, vám pomůže Sessionsaver navždy učinit přítrž. Možná jsou jiná, komplexnější, multiuživatelská, schopná exportu sezení do XML či databáze apod. Ale tohle funguje a dělá přesně to, co se po něm chce. Když zavřete prohlížeč s několika otevřenými taby, po opětovném zapnutí se taby znovu obnoví. Samozřejmě si Sessionsaver pamatuje i poslední zaměřený tab a pozici posuvníku na všech stránkách. Je možné si sezení uložit pod několika různými jmény a ovlivnit chování v nastavení.
Stáhnout CZ | Stáhnout ENG | Domovská stránka
Nastavení
Výchozí stahovač souborů ve Firefoxu není nic moc. A i přesto, že jde
všemožně vylepšit,
tak se klidně přiznám, že když stahuju například 600MB ISO soubory s
distribucí Linuxu (rozuměj Slackware jednou za čas), tak to stejně svěřím wgetu. A k tomu je DownloadWith stvořen -
abychom mohli z Firefoxu jednoduše používat externí stahovače. Další věcí,
kterou pro mě DownloadWith řeší, je ukládání souborů, jež chci stáhnout v
noci z fronty - v domovském adresáři mám soubor fronta.txt a o
půlnoci (když už většinou moc lidí u nás doma na Internetu nesurfuje) se z
cronu spustí příkaz wget -c -i fronta.txt a soubory se začnou
stahovat. Dosud jsem vždy ve Firefoxu zkopíroval jméno souboru, otevřel si
ve vimu fronta.txt, vložil adresu, uložil, přepnul se na Firefox... složité. Teď
je tomu konec. Do konfigurace rozšíření DownloadWith jsem přidal položku
fronta_pridej podle následujícího obrázku a někde do cesty
(tak, aby tam ukazovala proměná PATH) jsem přidal soubor
fronta_pridej s tímto obsahem:
#!/bin/sh echo $1 >> ~/fronta.txt
Nevím, jestli je to nejčistější a nejdokonalejší - ale funguje to. Samozřejmě rád přivítám připomínky v diskuzi.
Stáhnout CZ | Stáhnout ENG | Domovská stránka
ForecastFox (dříve WeatherFox), jak je již z názvu patrno, zaručeně uchvátí tu část přátel, kteří nacházejí zalíbení v meteorologii, webových prohlížečích a šikovných malých věcech (0,5 MB). ForecastFox vám, opět zabírajíc jen malinko místa z vašeho prohlížeče, zobrazí aktuální počasí a několikadenní předpověd z vámi zvoleného místa. Na Czilla stránkách tohoto rozšíření je odkaz na seznam míst, jež můžete ForecastFoxu zadat. Našinec si ještě nejspíše přepne zobrazované jednotky na metrické. Nějak mi ten přepočet z fahrenheitů nepřirostl k srdci;) Neuvádím odkaz na počeštění, protože je k dispozici pouze verze starší 0.5.1 a aktuální 0.7.1 má češtinu (samozřejmě mezi jinými jazyky) už v sobě.
Na konec jsem zařadil rozšíření, jež slouží čistě pro vylepšení vzhledu prohlížeče - CuteMenus. Jistě jste si všimli, že ve výchozím stavu jsou nabídky ve Firefoxu bez ikonek, smutné. Nudí-li vás to, CuteMenus to vyřeší jejich přidáním, nejenže bude menu hezčí, ale trochu to (alespoň pro někoho) zrychlí orientaci. Ještě by bylo pěkné, kdyby to podporovalo rozličná témata. Přikládám obrázky před a po.
Stáhnout CZ | Stáhnout ENG | Domovská stránka
Ale abych jen nechválil. Bohužel se Firefox nezbavil stále jedné dětské
nemoci, a tou je nestabilita způsobená některými rozšířeními či jejich
kombinacemi. Tím nevyčítám nic jednotlivým rozšířením, každý udělá chybu a
holt by se to řešilo odinstalací rozšíření. Ale nemělo by to dopadat tak, že
to prohlížeč totálně zdevastuje a budete muset vymazat profil, což mi přijde
jako něco odporného.
To je jako kdybych musel vymazat .vimrc po každém neukázněném
pluginu pro vim. Dle mého skromného mínění by pomohlo pročistit konfiguraci
Firefoxu, zbavit se pravěkých pozůstatků, jako jsou profily a zpřehlednit konfiguraci -
vím, je to velký projekt a nebojte, četl jsem článek
vysvětlující magická jména souborů. Ale je tohle jediná cesta? Jsme přece v
unixu...
Zatím vám jen mohu doporučit zazálohovávat profily. Rád napíšu do bugzilly, až naleznu nějakou determinovatelnou chybu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
-P <profile>
?
Profily nenávidět, protože brání možnosti spustit víc instancí firefoxu najednou (kdyby aspoň bylo v Xkách možné stěhovat aplikace z jednoho serveru na druhý…).Aha, a kdyby se to místo "profil" jmenovalo "alternativní cesta k nastavení", tak si bez problému pustíš dva browsery používající stejnou cache, cookie databázi, etc? Tohle mimochodem jde i teď, když ručně smažeš ten zámek, jenom se pak nediv, až se něco pos...
tak si bez problému pustíš dva browsery používající stejnou cache, cookie databázi, etc? Tohle mimochodem jde i teď, když ručně smažeš ten zámek, jenom se pak nediv, až se něco pos...Hmm, sorry, ale i ten prisernej IE si muzu pustit tolikrat, kolikrat uznam za vhodne, pricemz pouziva tu stejnou cache, tu stejnou databazi cookies, stejne bookmarky... Mozna by se mohli vyvojari FF priucit u MS, kdyz takovou samozrejmost sami nezvladnou!
)
Typicky priklad - internetova kavarna, KDE, Firefox. Vecer se komp korektne vypne, rano zapne, nabehne Kinux a prvni, co vidim misto spusteneho prohlizece, je ona stupidni hlaska a okno s vyberem profilu... @#$%&!
.
) a stáhnu novou ZIP verzi. Rozšíření jsem vzdal kromě "Web developer". Začínám schánět cokoliv jednoduchého, co budu moct používat k prohlížení webu jak na Linuxu tak na Woknech.
cokoliv jednoduchého, co budu moct používat k prohlížení webu jak na Linuxu tak na Woknech.pokud mozno soucasne :P
pokud mozno soucasne :P
No vzhledem k tomu že u mého pracovního stolu je jedem comp s WinXP a druhý se Slackware tak by i to bylo proveditelné. Chtěl jsem ještě třetí s FreBSD ale zatím nemám monitor tak třetí bedna zatím slouží jako podložka pod nohy.
Začínám schánět cokoliv jednoduchého, co budu moct používat k prohlížení webu jak na Linuxu tak na Woknech.jo tak az neco najdes, tak mi dej vedet. Jediny co po tom chci je aby to melo adblock, bylo to ovladatelny z klavesnice a dalo se tomu dat menu a ta radka na url vedle sebe a zbytek schovat (taby jsou samozrejmost).
co mam robit?Popsat srozumitelne problem? Ja teda vubec nechapu, o co vam jde.