abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
včera 19:33 | Nová verze

Bylo vydáno OpenBSD 6.5. Opět bez oficiální písně. Nejnovější OpenBSD přináší například OpenSMTPD 6.5.0, LibreSSL 2.9.1 nebo OpenSSH 8.0.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
včera 11:33 | Zajímavý článek

Na oficiálním blogu Raspberry Pi byla představena kniha An Introduction to C & GUI Programming. Kniha je ke stažení zdarma (pdf). Papírovou verzi lze koupit za 10 liber.

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
včera 10:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 4.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 3 100 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 10:00 | Nová verze

Google Chrome 74 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 74.0.3729.108 tohoto webového prohlížeče přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 39 bezpečnostních chyb.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
23.4. 21:44 | Nová verze

Po roce vývoje od vydání verze 1.14.0 byla vydána nová stabilní verze 1.16.0 dle Netcraftu aktuálně nejpoužívanějšího webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.16.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
23.4. 13:44 | Zajímavý software

Termshark je Wireshark běžící v terminálu. Jedná se o nadstavbu nad tshark naprogramovanou v programovacím jazyce Go. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 1
23.4. 13:22 | Nová verze

Měsíc po vydání verze 1.16.0 byla vydána nová verze 1.18.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Přehled novinek v souboru NEWS na GitLabu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 3
23.4. 11:22 | Komunita

Linuxová distribuce Scientific Linux vycházející z Red Hat Enterprise Linuxu končí, verze 8 nebude vydána. Laboratoř Fermi (Fermi National Accelerator Laboratory), hlavní vývojáři Scientific Linuxu, přejde na CentOS 8. Scientific Linux ve verzích 6 a 7 bude nadále podporován.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
23.4. 11:11 | Pozvánky

Dubnový sraz spolku OpenAlt se koná ve čtvrtek 25. 4. 2019 v Pivovarském klubu od 18:00. Najdete jej kousek od metra Florenc na adrese Křižíkova 17°, Praha 8. Sejdeme se zase u dobrého piva a popovídáme si o tématech jako umění a technologie, IoT, CNC, svobodný software, hardware a další hračky.

xkucf03 | Komentářů: 0
21.4. 22:33 | Komunita

Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL). Dnešním dnem je novým vedoucím Sam Hartman.

Ladislav Hagara | Komentářů: 11
Používáte headset pro virtuální realitu?
 (1%)
 (3%)
 (2%)
 (19%)
 (0%)
 (74%)
Celkem 230 hlasů
 Komentářů: 12, poslední 18.4. 01:19
Rozcestník

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

25. 10. 2011 | Max Devaine | Návody | 20434×

Thunderbird je většinou lidí vnímán jako plnohodnotná konkurence Outlooku, ovšem jen za předpokladu komunikace s klasickými službami jako POP3/IMAP/SMTP. Jak je na tom ale s podporou Exchange, na to se nyní podíváme.

Propojení s Exchange bývalo velmi žalostné, nebo spíše nemožné. Nyní je situace trochu jiná a hned máme několik možností. Nejdříve si ovšem musíme uvědomit, že Exchange je synonymum pro balíček služeb „mail, kalendář, úkoly, kontakty, veřejné složky“, s možností sdílení a různých propojení. S tím vším umí Outlook pracovat a ke komunikaci se serverem využívá MAPI (Messaging Application Program Interface). Podpora MAPI v Thunderbirdu je na nic moc úrovni a podpora MAPI pro komunikaci s Exchange není (více vizte na MAPI Support), stejně tak v něm není ani kalendář nebo úkoly. Na druhou stranu, Thunderbird podporuje různá rozšíření, která mohou téměř vždy nějakou funkcionalitu doplnit.

Obsah

Vzorový server

link

Standardně by měl být Exchange na samostatném stroji (nejlépe každá jeho role na zvláštním serveru) a doménový server by měl být také oddělen. Ovšem, lze vše i provozovat na jednom serveru, buď znásilněním Standard edice serveru (Exchange 2010 a server 2008R2 už možná oficiálně podporují vše v jednom), nebo použitím Small Business serveru.

Exchange (všechny role a služby): 192.168.1.4
Active Directory (LDAP): 192.168.1.4
Doména: firma.local
Jméno serveru: mail.firma.local
Účet uživatele: devaine
Email uživatele: devaine@firma.local

Veškeré postupy v článku provádím s Exchange 2007 + Thunderbird 7.0.1.

Emaily

link

To nejjednodušší je přenos emailů. Nejlepším řešením je mít na Exchange zapnutou službu IMAP a povolenou pro příslušné uživatele. Pomocí protokolu IMAP pak Thunderbird umí přijímat emaily. Odesílání emailů přes SMTP také není problém. Jak u IMAP, tak SMTP. Ověřování uživatelů standardně bývá pomocí NTLM.

GAL (Global Address List)

link

GAL je vlastně adresář/seznam všech uživatelů na serveru. Klient v něm tedy může bez problémů procházet a vybírat kolegy, kterým bude psát. Uživatelé Exchange jsou uloženi v AD (Active Directory), což je vlastně LDAP server. Thunderbird umožňuje mít adresář kontaktů na LDAP serveru, takže toto není takový problém. Propojení docílíme následujícím způsobem.

Nástroje -> Adresář -> Soubor -> Nový -> LDAP Adresář

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Zde vyplníme pole následujícím způsobem:

Záložka „Obecné“:

Jméno serveru: FiremniServer
Adresa serveru: 192.168.1.4
Základní rozlišovací jméno: dc=firma,dc=local
Číslo portu: 389
Přesné rozlišovací jméno: firma\devaine

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Záložka „Rozšířené“:

Nevracet více než: 150
Rozsah: podstrom
Prohledávací filtr: (objectclass=person)
Způsob přihlášení: jednoduchý

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Definice prohledávacího filtru je velmi důležitá, protože jinak by se vám v seznamu kontaktů zobrazovaly všemožné nesmysly, jež jsou v AD uloženy, tedy ne jen uživatelé, ale i různé jiné objekty.

Nyní můžeme nastavení uložit. Pokud klikneme na náš nový adresář, tak se nám nic nezobrazí. Není třeba se plašit, v okně se zobrazí jen vyhledávané kontakty, tzn., že po označení našeho LDAP adresáře je potřeba ťuknout vpravo nahoru do vyhledávacího pole a zadat třeba „a“. V ten okamžik vyskočí přihlašovací okno na náš LDAP server (doporučuji zaškrnout položku pro uložení hesla). Tím si ověříme, že spojení s LDAP serverem funguje a kontakty nám Thunderbird správně načítá.

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Vyhledávání adresáta při psaní emailu

link

Ještě lze docílit jedné velmi dobré funkce. Když vytvoříme zprávu a začneme psát adresu adresáta, tak při psaní je možné prohledávat onen LDAP server. Chová se to tedy jako takové hodně dobré našeptávání. Toho docílíme následujícím způsobem.

Úpravy -> Předvolby -> Vytváření -> Adresování ->

Zde zaškrtneme volbu „Adresářový server:“ a vybereme si náš LDAP adresář „FiremniServer“. Potvrdíme nastavení a hotovo, nyní nám při psaní zprávy funguje online procházení seznamu adresátů.

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Kalendář a úkoly

link

Funkcionalitu kalednáře a úkolů přidáme do Thunderbirdu pomocí rozšíření Lightning. Kdo si chce hrát, tak noční buildy zde: http://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/calendar/lightning/nightly/.
Dříve byl s tímto rozšířením problém v 64bitovém Thunderbirdu, jelikož se těžko dalo sehnat kompatibilní verzi Lightningu s konkrétní verzí Thunderbirdu (jedinou možností asi byla kompilace).

Z výše uvedené stránky si stáhneme doplněk, aktuálně „lightning-1.0b7-tb+sm-linux.xpi“ a nainstalujeme:

Nástroje -> Správce doplňků -> Nástroje doplňků -> Instalovat doplněk ze souboru...

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Po nainstalování a restartu Thunderbirdu vidíme v pravé části kalendář a úkoly. Taktéž nám přibyly dvě ikonky (kalendář + úkoly) do právé části nad prostřední panel a taktéž nám přibyla nabídka „Události a úkoly“.

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Seznam kalendářů je vidět zde:

Události a úkoly -> Kalendář

Přidání dalšího kalendáře můžeme udělat třeba takto:

Soubor -> Nový objekt -> Kalendář -> V síti

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Zde ale nevidíme žádnou možnost pro kalendář Exchange. Ano, Lightning nepodporuje Exchange. Ovšem není nic ztraceno, máme teď na výběr následující dvě možnosti.

Provider for Microsoft Exchange

link

Tento celkem mladý projekt přidává do Lightningu podporu komunikace s Exchange (jen pro verze 2007/2010, verze 2003 není podporována). Toto rozšíření je dostupné zde: „Provider for Microsoft Exchange“, v současné verzi 0.17. Stáhneme si ho a nainstalujeme stejně jako v předchozím případě Lightning. Po nainstalování doplňku a restartu Thunderbirdu opět vjedeme do nabídky pro přidání kalendáře:

Soubor -> Nový objekt -> Kalendář -> V síti

A nyní vidíme, že nám zde přibyla položka „Microsoft Exchange“.

Přidání kalednáře můžeme provést dvěma způsoby. Buď se spolehneme na autodiscovery, nebo ručně vypíšeme adresu. V každém případě mějte na paměti, že pokud něco zadáte špatně, tak nevyskočí žádná chyba, žádná hláška, nic. Jedinou šancí, jak ověřit správnost nastavení, je, že se vám zobrazí v kalendáři upomínky (kdo nemá, měl by si vytvořit aspoň nějakou zkušební). Pokud někdo máte pocit, že jste nastavení provedli správně, a přesto se v kalendáři nic nezobrazuje (zobrazení by mělo být okamžité, žádné dlouhé načítání), tak zkuste Thunderbird vypnout a znovu spustit, již se mi něco podobného několikrát stalo.

Autodiscovery

link

Do pole s adresou zadáme:

https://firma\devaine@auto

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

O zbytek by se mělo postarat autodiscovery a měla by se najít správná adresa.

Ruční zadání adresy serveru

link
https://firma\devaine@mail.firma.local/EWS/Exchange.asmx

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Kdo nemá na serveru nastaveno šifrování, tak zadá:

http://firma\devaine@mail.firma.local/EWS/Exchange.asmx

Dále vyplníme jméno kalendáře a přihlašovací údaje na server.

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Nyní by měl tedy kalendář fungovat včetně upozornění. S úkoly to nebude zatím úplně velká sláva.

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

DavMail

link

Další možností je opustit experimentální rozšíření „Provider for Microsoft Exchange“ a nainstalovat si DavMail. DavMail je brána do světa Exchange. Jedná se o aplikaci, která běží na daném PC a zprostředkovává spojení s Exchange. Umí dělat bránu jak pro klasické služby POP3/IMAP/SMTP, tak i pro kalendář, který dál distribuuje přes CalDav a s ním už si nativně poradí i Thunderbird. DavMail je napsán v Javě, takže je potřeba mít na daném pc nainstalovaou i Javu. V Arch GNU/Linuxu je k dispozici balíček v AURu, takže instalace takto:

yaourt -S jre davmail

Nastavení DavMail

link

Po spuštění na nás vybafne okno s nastavením a do systray vpadne ikonka DavMailu. Vyplníme tedy následující pole:
Záložka „Main“:

OWA (Exchange) URL: https://192.168.1.4/exchange

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Záložka „Network“:

Bind address: 127.0.0.1

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Záložka „Logging“:

Log file path: /home/uzivatel/

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

A uložíme nastavení volbou „Save“. Nyní by nám tedy měl DavMail běžet na pozadí s indikátorem v hlavní liště a logováním do domovského adresáře do souboru „davmail.log“. Poslouchat bude jen na localhostu (lze se tedy na něj připojit jen z počítače, kde je spuštěn). Přihlašovací jméno a heslo je voláno z klienta, takže to se pak vyplní v Thunderbirdu.

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Nastavení Thunderbirdu

link

Pokud jste si hráli v předchozích krocích s nastavením, tak je nejlepší ukončit a znovu spustit Thunderbird, aby zapomněl přihlašovací údaje k serverům. Jde nám tedy o kalendář, takže si přidáme „CalDav“ kalendář:

Soubor -> Nový objekt -> Kalendář -> V síti ->

Vyplníme adresu na kalendář:

http://localhost:1080/users/devaine@firma.local/calendar

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Poté jméno kalendáře a následně nám vyskočí žádost o přihlášení. Login je ve formě: „firma\devaine“.

Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange

Načtení kalendáře je okamžité, kdo čeká, asi má něco špatně a měl by zkontrolovat log davmailu.

Lze načíst i veřejný kalendář. Stačí si přidat další kalendář a adresu zadat ve formátu:

http://localhost:1080/public/Dovolena/IT-Dovolena

DavMail je na tom s podporou (umí i Exchange 2003) a možnostmi mnohem lépe než mladší projekt „Provider for Microsoft Exchange“, ale za cenu toho, že nám musí běžet na počítači a někomu i zošklivovat oznamovací oblast. Kdo chce, může si hrát samozřejmě i s dalšími funkcemi, které DavMail umí, např. s EWS (Exchange Web Services). Více vizte v FAQ.

Thunderbird a rozšíření

link

Do základní výbavy Thunderbirdu bych doporučil následující doplňky:

Závěr

link

Thunderbird 7.0.1 je už na hodně dobré úrovni, pomalu z něj mizí staré nešvary a implementují se do něj funkce z různých doplňků. Rychlost a odezvy rozhraní doznaly v poslední době mnohých vylepšení. Cloud je sice blízko a na každé straně, nicméně klasický emailový klient si zatím místo u uživatelů najde. Vývojáři Thunderbirdu chystají mnoho dalších novinek a v poslední době se Thunderbird např. dostal i do Ubuntu jako výchozí emailový klient.

V poslední řadě bych chtěl vzpomenout na groupwarová (mail+kalendář+úkoly+kontakty+sdílení atd.) firemní řešení. Microsoft Exchange není jediné groupwarové řešení pro firmy. O Lotus Domino od IBM ví asi každý, ovšem ten jde ještě dál a jeho řešení je stavebním kamenem, na který se píšou i různé intranetové aplikace (jendoduše řečeno, v klientu se mohou spustit různé programy, např. na vedení skladu apod.). Konkurenceschopným produktem v open source světě je Zimbra, kterou nyní vlastní společnost VMware. Mezi další open source projekty patří EGroupware, Group-Office, Open-Exchange a mnoho dalších.

       

Hodnocení: 100 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

25.10.2011 03:23 jiri
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Nikdy jsem exchange server nepoužíval a nikterak ho neznám, ale k čemu je to vlastně dobrý? Proč nepoužívat kombinaci IMAP/SMTP/Submission a kalendář neřešit třeba jen ve webmailu, když dnes z mé zkušenosti většinou lidé moc často standardního mail klienta nepoužívají? A sdílené složky snad IMAP také implementuje (konkrétně Dovecot například, a velmi dobře).
Max avatar 25.10.2011 07:16 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Ve firmě je klient docela velké slovo. Doma použiješ webmail apod., ale ve firmě moc ne, jednoduše proto, že webmail nedostačuje. Problém webmailu je přecijen pomalosti oproti klasickému klientu (teď nemyslím ajax user friendliy rozhraní), nemožnost cachovat (stahovat maily s přílohami do pc pro rychlejší práci), ač toto by už třeba gmail měl umět, ale s gmailem jsme zase někde jinde.
Dále tu máme indexování emailů a jejich rozšířené vyhledávání, v případě Exchange + Outlooku se bavíme o Windows Desktop Search.
další problém webmailu jsou notifikace o příchozím emailu. Standardně nejsi nijak upozorněn o příchozím emailu. Dá se to řešit externí aplikací do systray, která kontroluje schránku přes imap/pop3.
Spíš než sdílení složek je rozšířenější sdílení kalendářů - direktorium ví, kde kdo je, na kdy má jakou schůzku, kdy a kde koho může zastihnout, sekretářka může naplánovat schůzky, aniž by někoho obtěžovala atd. Kalendář a plánování, to je neocenitelná věc pro vedení.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
25.10.2011 07:19 davadu | blog: davadu | Uherské Hradiště
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Ono je to dobré např. na to, že existují naprogramovaná propojení na informační systémy. Např. v IS se naplánují schůzky, porady a to se převede jednoduše do Exchange do sdíleného kalendáře nebo přímo do osobních kalendářů účastníků. Díky ActiveSync se jim to zobrazí na mobilních zařízeních nebo v Outlook/Evolution nebo ve OWA (Outlook Web Access).

Pokud používáte vyšší verzi Exchange, tak je možné přímé propojení s pobočkovou ústřednou, kde Exchange může dělat "plechovou hubu". Umí předat záznam volání do mailu, poslat SMS o přijatém hovoru a podobné ptákoviny.

Jiná píseň je, že v snad v 90% se Exchange používá stylem SMTP/MAPI/IMAP/Webmail. Což je tak asi 10% z jeho funkčnosti.
Max avatar 25.10.2011 07:31 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Jinak proč se používá, je to klikací, člověk to rozjede relativně rychle a v pohodičce, všude ve firmách jsou Office, takže emailový klient je dostupný a nemusí se nijak řešit, maily uložené v databázi (oproti Maildiru je třeba backup takových emailů opravdu rychlá věc), což umožňuje různé optimalizace IO operací apod. věcí. Těch výhod je samozřejmě více, ale toto je takový základ. Apropo, neřešil někdo ukládání emailů třeba do Postgresql db, a pokud ano, co jste použili?
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
25.10.2011 13:24 Ivan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Zrovna zalovani a restore mailu na exchange je porod. Je hezky, ze to uklada maily do databaze, ale proc to musi byt zrovna Access. Proc nepouziji SQL server? Treba Veritas Netbackup pro exchange spousti nejakou Exchange binarku, ktera exportuje jednotlive ucty do binarniho souboru do TEMPu a tyhle soubory jsou pak kopirovany na pasky. Ve vysledku je to cele neuveritelne pomale. Exch. samozrejme umi zazalohovat i celou DB najednou, tak je ale jedina moznost obnova cele DB, coz vetsinou ale nikdo nepozaduje.

Do databaze daval maily "Oracle Mail" - melo to binarky pro MDA, POP3, IMAP - binarky byly spousteny z inetd. Pred deseti lety to vice-mene v pohode zvladalo ulozt desitky GB mailu do DB. Tehle produkt uz ale neexistuje.

Pokud na zalohovani maildiru pouzijes TSM, tak neni problem. TSM si pres neco jako inotify nechava od kernelu posilat infomace o tom, ktere soubory byly zmeneny. Tyhle informace pak udzuje v zurnalu. Samotna inkrementalni zaloha je pak velice rychla.

Max avatar 25.10.2011 20:56 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
My používáme Ca ArcBackup server a je to zajímavé. Někdy trvá záloha 7 hodin, jindy 18 hodin. Ovšem umožňuje obnovit i mailbox.
Pokud jde o ten Veritas Netbackup, tk jestli pak nepracuje s mailboxexport cmdletem. To by vysvětlovalo všechno :).
TSM? To jsem nevěděl, že až takto. Hmm, tím pádem jeden důvod, proč použít db padá a druhý už není tak podstatný.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
30.10.2011 22:12 platYpus
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Ta stara verze (viz. nize muj predchozi prispevek) pracuje na bazi MAPI. V podstate emuluje MAPI-klienta (obnobne ako je EXMERGE) a vytahne jednotlive maily do souboru a ty potom TARem na pasky ci na disk.

Dneska se to uz takhle nedela, nicmene z duvodu zpetne kompatibility je tato moznost stale k dispozici.

30.10.2011 10:01 platYpus
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Pouzivas starou verzi NetBackupu (resp. stare postupy v nove verzi a pak se divis :-)).

Toto se pouzivalo driv, kvuli per-mailbox zaloham. Presneji receno, tato metoda se kombinovala s klasickou databazovou zalohou ktera je ryhchla dostatecne (u nas v podniku dokaze bez problemu saturovat LTO3 mechaniku na plny vykon).

Tato doplnkova metoda spocivala v tom, ze se pomoci MAPI vytahly jednotnotlive objekty a pak bylo mozne (narozdil od klasicke databazove zalohy) obnovovat jednotlive mailboxy ci maily. A to velmi rychle. Dalo se to delat jak pres disk, tak i primo proti paskam.

Dneska uz se to takhle nedela, protoze je tu s nama NetBackup GRT. To pracuje na bazi klasicke databazove zalohy, s tim rozdilem, ze k ni pridava jeste index. Obnova je pak mozna rovnez na urovni jednotlivych mailboxu ci mailu, ale neplati se za to onou vyse zminovanou pomalosti zalohy.

NetBackup je jeden z nejlepsich nastroju na zalohovani Exchange. Staci ho umet pouzivat.

25.10.2011 19:34 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Přímo z webu Dovecotu je odkazovaný dbmail, ale zároveň vývojáři Dovecotu říkají, že SQL for IMAP back-end sucks.
Max avatar 25.10.2011 20:39 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Ajaj, o dbmailu vlastně vím, jen jsem o něm slyšel hodně dávno a nevzpomněl jsem si.
Zajímavé počtení a zajímavý názor (SQL just sucks).
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
pavlix avatar 25.10.2011 19:48 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Ukládání dokumentů do SQL je technicky možné, ale je otázka, jestli to má vůbec nějakou výhodu.
Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
Max avatar 25.10.2011 20:28 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Kromě několika nevýhod si myslím, že výhoda je právě třeba v optimalizacích zápisu/čtení, které by měly být u db zákonitě mnohem lepší, než u klasického Maildiru.
Dalším bonusem by mohla být jednoduchá konzistentní záloha, což u Maildiru asi nehrozí (pokud člověk nepoužívá nějaký snapshotovací FS).
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
25.10.2011 20:54 Honza Jaroš | skóre: 6 | blog: moje_strana_plotu | Bohnice
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Aha, pořád jsem tuhle výtku nechápal a až teď mi došlo, že všude používám LVM a zálohuji přes rdiff-backup. Ty snapshoty se zaryjou pod kůži. :-)

Přiznám se, taky dávám přednost maildiru před databází. Je fakt, že nikde neprovozuju mailserver pro tisíce uživatelů a na stávající počty maildir bohatě stačí, navíc Dovecot si udržuje nějaké svoje vlastní indexy pro zrychlení přístupu...
Heron avatar 26.10.2011 14:19 Heron | skóre: 51 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Tak jistě že ano. Na rozdíl od většiny systémů souborů jsou databázové systémy přímo optimalizovány na velký počet záznamů a umí s nimi dobře zacházet. Ještě mi to nikdo nevyvrátil, naposledy jsem testoval (všemi doporučovaný fs pro velký počet souborů) Reiser a už při pouhých 100mil. souborů to šlo do kolen. Zatímco v DB jich bylo připraveno ještě dvakrát tolik. S tím FS nešlo pracovat, jediné co se dalo dělat bylo lvremove, zatímco ta DB byla stále svižná a rychlá.

Pokud k tomu přičteme i to, že email je potřeba "adresovat" pomocí daleko více klíčů, než je název souboru (ten vlastně potřeba vůbec není a je zaveden uměle), tak je použití DB ještě více jasné a souborový systém tady už nemá co nabídnout.

Dále, a to zminuje i v tom emailu, tam píše, že mají napsané vlastní indexy nad maildirem. Já jim to neberu, dovecot je v tomto dobrý, ale přijde mi to jako tříštění sil. Síla Unixu je ve využívání již hotového. Nevím proč by každý projekt zabývající se emaily musel stále dokola řešit způsob uložení, způsob indexování, zpracování apod, když už je to dávno napsané a optimalizované experty na tato témata.
Heron avatar 26.10.2011 14:41 Heron | skóre: 51 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Dále DB má pochopitelně i vyšší rychlost. Nevím, zda vůbec existuje FS, kterému lze předat seznam souborů k přečtení a ten by potom optimalizoval jejich čtění pro app -- čtení v pořadí, jakém jsou na disku, dopředné čtení dalšího souboru apod. Myslím, že neexistuje.

Zatímco DB, pokud jsou její data uložena na systému souborů, může využít hned několika fint. Jednak je to readahead samotných pevných disků a potom i přednačítání ze strany OS. Takže se snadno stane, že bloky jsou již dávno v IO cache paměti.

Dále, opět na rozdíl od FS, DB může uložit záznamy v pořadí nějakého klíče. Takže čtení různých záznamů proběhne sekvenčně. Na disku by se muselo seekovat, opět neznám fs (nebo spíše volání kernel api), které by vynutilo zapsání souborů přesně na daný blok.

Dále, na jednu datovou stránku DB se vleze těch záznamů (emailů) hned několik. Může to být komprimované. Opět, přečtení jedné datové stránky znamená přečtení hned několika záznamů.

Je samozřejmně otázka, zda a jak by se toto všechno využilo v praxi, každopádně už z principu to nemůže být o moc pomalejší, než na systému souborů.
26.10.2011 17:54 Ivan
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
JJ, napriklad Linux kernel neumi drzet v buffer cache kus inody s aresarem. Bud ma v pameti vsechno nebo nic. Pokud mate adresare, ktere obsahuji stovky tisic souboru, tak potrebujete spoustu pameti. Zatimco DB muze drzet v buffer cache bloky podle priority indexy, data, bloby(prilohy).
25.10.2011 10:14 Martin
Rozbalit Rozbalit vše Global Catalog Search pro adresář
Pokud máte na Exchange více Referrals, je lepší použít Global Catalog Search na portu 3268. Je rychlejší, a spolehlivější, protože klient se nedoptává jiných LDAP serverů (které třeba z VPN nemá routované).
25.10.2011 14:42 JoHnY2
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Kdyz je tu zminka o mailu obecne. Mate nekdo zkusenost s nejakou predpripravenou jednoucelovou distribuci, ktera by resila IMAP/SMTP/WebMail?
Max avatar 25.10.2011 15:11 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Ahoj, zkušenosti s tím nemám, ale slyšel jsem např. o "iRedMail", což je postfix+dovecot+mysql+ldap+roundcube+spam+antivir+atd.
Možnost placené verze se supportem atd.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
25.10.2011 19:09 lm
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
vdaka za upozornenie na davmail :)
25.10.2011 19:10 Kaacz
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
lol, tohle mne rozesmalo :
To nejjednodušší je přenos emailů. Nejlepším řešením je mít na Exchange zapnutou službu IMAP a povolenou pro příslušné uživatele.
Reseni mozna nejlepsi, ale ve velkych firmach je to utopie. Zkouseli jsme to nekolik roku, aby to nasi IT odbornici povolili. Proste jediny spravny klient je Otlak na jedinych spravnych Widlows a basta.

Mno ale dozvedel jsem se o DavMail gw, tak treba se povede te konzervy evolution zbavit.
Max avatar 25.10.2011 20:43 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Mno, já znám zase IT odborníky, co mají Exchange a používají pop3, až teď pomalu začínají přecházet na mapi.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
25.10.2011 21:59 ludvik
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
a já mám pro změnu outlook na imapu a je to děsné.
brk avatar 26.10.2011 06:15 brk | skóre: 29 | blog: broukoviny
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Tak to je kapitola sama pro sebe. Osobně mám pocit, že si Ms uvědomuje, že spousta lidí nepotřebuje kalendář a další věci kromě pošty, na jejichž synchronizaci by IMAP stačil a tak záměrně maximálně zprasil jeho implementaci, aby bylo vidět, že pokud má Outlook pracovat opravdu dobře, tak potřebuje Exchange.
USE="-qt -kde"
Heron avatar 26.10.2011 14:21 Heron | skóre: 51 | blog: root_at_heron | Olomouc
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
+1

Outlook je skvělý klient, ale pro IMAP nepoužitelný. Přitom MS to umí, Outlook Expres (dneska asi jen Mail z balíku Live) nemá s IMAPem problém. Ale zase se nedá používat.
brk avatar 25.10.2011 21:45 brk | skóre: 29 | blog: broukoviny
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Tak to je "kvalita". Windows v doméně, spustím Outlook, kliknu 3x na next a mám funkční poštu a vše okolo bez toho, aniž bych musel něco napsat.

Evolution relativně v pohodě. Starší verze mi fungovala celkem OK, i když hodit něco do kalendáře a přizvat i ostatní mi už nějak nešlo. Nějaká novější verze už na GTK+ 3 mi dělá psi kusy.

Tohle je ovšem masakr. Věřím, že to nějak fungovat bude, ale kdo má čas si v práci "hodinu" ladit Thunderbird?
USE="-qt -kde"
26.10.2011 00:35 JoHnY2
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
A presne to co popisujes je duvod proc jeste Linux neznicil instalacni zakladnu Windows serveru ve small bussinessu. Ac dokaze bejt Exchange pekna mrcha, obzvlast pri integraci s domenou do Win SB Serveru, tak je to hodne schopnej kus SW.
Bedňa avatar 26.10.2011 11:17 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Ty každý deň nanovo inštaluješ systém? A čo to je za prácu, keď si tam každý robí čo chce, nieje tam voľné miesto :-)
KERNEL ULTRAS video channel >>>
27.10.2011 10:32 LuděkS | skóre: 30 | blog: publish | Liberec
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Souhlasím. Nedávno jsem se snažil Thunderbird použít jako náhradu plnohodnotného Outlooku a přinutit ho ke smysluplné spolupráci s mailovým serverem ve všech funkcích, které Outlook dobře zvládá a použít ho jako aplikaci pro spolupráci, ale moje zkušenosti jsou přinejmenším hodně rozpačité. Zbytečně komplikované nastavení, nejrůznější bugy v Thunderbirdu i v doplňcích (a také v lightingu :-()
Podotýkám, že to pro mne nebylo nové prostředí, protože jsem používal ještě Netscape / Mozillu / Seamonkey.
Ale stav, v jakém Thunderbird je (včetně jeho doplňků) mne dost nemile překvapil.

Z toho důvodu také nerozumím tomu, proč Ubuntu zařadilo Thunderbird jako defaultní aplikaci místo Evolutionu. Jediné co mne napadá (ale to se jen tak utěšuju), že by to mohlo Thunderbirdu třeba pomoct. Jestli je to tedy vůbec možné...
26.10.2011 15:35 SyncKolab
Rozbalit Rozbalit vše SyncKolab
ahoj, nezkousel jste nekdo s Exchange rozsireni SyncKolab? http://addons.mozilla.org/addon/sync-kolab/ Nepovedlo se mi ho zcela rozchodit, tvari se ze stahuje, ale nic nedela...funguje to nekomu? diky za odpoved
23.11.2011 14:04 jakub
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Dobry den, umi nekdo dostat do Thunderbirdu vsechny slozky, ktere jsem si v Outlooku vytvoril?
Nejenom "Inbox"?
Diky
Max avatar 23.11.2011 14:21 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Pokud se složky nacházejí na serveru, v mailboxu uživatele, tak není problém a natáhnou se do thunderbirdu úplně normálně (jako složky imap). Pokud si složky vytvoříš u sebe v outlooku a jsou uloženy na disku, tak export / import, popř. jiný druh migrace.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
Max avatar 16.1.2012 10:25 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Tak se objevil další doplněk, který je alternativou, nebo náhradníkem doplňku "Provider for Microsoft Exchange"
Je jím : Exchange 2007/2010 Kalender en Taken Provider, který je konfiguračně skoro stejný jako předešlý doplněk, ale umí toho daleko víc a možná bude i lépe fungovat. Zatím jsem nezkoušel, ale vypadá to, že má větší budoucnost. Zatím ho testuje jeden známý.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
Max avatar 15.12.2014 07:45 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Nejlepší aktuální verze viz : exchangecalendar-3.3.0.xpi na githubu.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
8.4.2015 22:37 Peter
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Zdravím, chci se zeptat, v práci jsme začali používat exchange. Každý má Outlook, já osobně používám Thunderbird portable verzi protože mi vyhovuje více. Mám problém v tom, abych viděl kalendáře kolegů a hlavně abych viděl jejich úkoly a mohl je spravovat. Máme rozběhlou i OWU, kde úkoly a kalendář kolegům spravuji, respektive přidávám jim práci, je možné toto dělat i v thunderbirdu? Lightening či jak se doplněk jmenuje už mám nainstalovaný, protože díky jemu běží můj kalendář s mými úkoly. Na exchangi máme nastavená veškerá práva, jde mi spíše o to, jak dostat kolegů kalendáře a úkoly ke mě do TB. Díky s pozdravem Peter
Max avatar 8.4.2015 23:02 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Nezkoušel jsem, ale sdílený kalendář by měl jít přidat jako tvůj vlastní kalendář (pokud používáš mnou popsaný plugin výše "exchangecalendar-3.3.0.xpi", který umí i fci mimo kancelář), jen s tím rozdílem, že url bude na jiný mailbox (prostě toho, kdo to sdílí) a login a pass budou tvé údaje. V kroku, kde se tě bude průvodce ptát, k jakému účtu kalendář přiřadit, bych zvolil "none".
Vyzkošej a dej vědět.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
8.4.2015 23:16 Peter
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Díky za radu, dáš mi pls link, kde bych to našel?

Díky Peter
Max avatar 8.4.2015 23:25 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Dám ti jen radu, aby jsi si pořídil lepší brýle, viz můj komentář, co je těsně před tvým prvním komentářem ;-)
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
8.4.2015 23:40 Peter
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
:D Díky, přeci jen 6 dioptrií v tuhle dobu s čočkama už se dá pochopit, když se mží :D
8.4.2015 23:58 Peter
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Super, kalendáře jsem si natáhl. Půjde to i s úkoly vyřešit, abych je viděl?

Díky Peter
Max avatar 10.4.2015 07:40 Max | skóre: 67 | blog: Max_Devaine
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Netuším, úkoly jsem nikdy nepotřeboval.
Zdar Max
Měl jsem sen ... :(
12.4.2015 22:18 Peter
Rozbalit Rozbalit vše Re: Thunderbird a propojení s Microsoft Exchange
Ahoj, tak to nakonec funguje i s úkoly kolegů, vidím jak své, tak jejich a mohu jim je i přidávat. Díky Peter

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.