Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz.cz – Jak jsou na tom redakční systémy s bezpečností? Telefonování a makroekonomické předpovědi, Google vyhrál spor nad Oraclem o software pro Android, Axis koupí českého výrobce interkomů 2NBezpečnostní přehled: Jak si stojí redakční systémy, KLDR možná stojí za útoky na asijské banky, nositelná elektronika napájená indukcí, provozovatelé sociálních médií se s EK dohodly na postupu proti nenávisti na internetu, Fed prý zachytil desítky narušení kybernetické bezpečnosti, OKI představuje tiskárny s fluorescenčními tonery, Uber získal od saudskoarabského fondu 3,5 miliardy USD...
Jaderné noviny - 26. 5. 2016: Začleňovací okno 4.7, 2. částStav vydání jádra. Malá změna ve waitid(). Začleňovací okno 4.7, 2. část
HW novinky: Apple integruje GPU do monitorůVedle nového neortodoxního nápadu Applu, kterým bude firma řešit problém s nevýkonnými čipy v produktech typu Macbooku Air, se dále podíváme na chystané grafiky Nvidia generace Pascal, nejnovější APU řady AMD Bristol Bridge a dvě zajímavé drobnosti. A slibuji, že dnes je to zcela bez foťáků.
Týden na ScienceMag.cz: Temná hmota, drony a superpočípačeNositelná elektronika by mohla sdílet nejen data, ale i energii. Biotechnologie a beton. Lidské orgány pěstované v prasatech. Pití piva a vína ze skla vs neprůhledné keramiky. Kovová pěna a jak čeští vědci získali přístup k druhému nejvýkonnějšímu počítači světa.
Byla vydána verze 3.0.0 open-source knihovny pro vývoj počítačových her (nejenom) v Javě LWJGL (Lightweight Java Game Library, Wikipedie). Z novinek stojí za zmínku např. podpora Vulkanu nebo NanoVG.
Byl vydán Debian 8.5, tj. pátá opravná verze Debianu 8 s kódovým názvem Jessie a Debian 7.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 7 s kódovým názvem Wheezy. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. CD a DVD Debianu 8 a Debianu 7 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána verze 2.1 softwaru pro malování 3D modelů a jejich konečnou úpravu Substance Painter od společnosti Allegorithmic. Jednou z novinek je podpora Linuxu. Ukázka možností Substance Painteru na YouTube. Jedná se o proprietární komerční software. K vyzkoušení je na 30 dnů zdarma. Licence k dalšímu používání stojí 149 $. Při ročních příjmech nad 100 000 $ je cena licence 590 $. Základní licenci lze koupit také na Steamu za 139,99 €.
Sdružení CESNET dnes od 9:30, při příležitosti magického data 6. 6. 2016, pořádá v Praze jednodenní seminář o protokolu IPv6. Seminář lze sledovat online na YouTube.
Na MojeFedora.cz byla publikována druhá část článku o použití assembleru v Linuxu. Pavel Tišnovský zde uvádí další jednoduché příklady, v nichž se využívají pouze služby jádra operačního systému, což znamená, že k vytvářeným programům není nutno připojovat (linkovat) žádné další knihovny.
Kai Nacke, člen LDC teamu, oznámil vydání verze 1.0.0 kompilátoru jazyka D postaveného na LLVM. Kompilátor používá oficiální DMD frontend a tak podporuje poslední revizi jazyka D2. Více podrobností v poznámkách k vydání.
Byl vydán Mozilla Firefox 47.0. Podrobné informace v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Z nástrojů pro webové vývojáře byl například odstraněn 3D pohled. Řešeny jsou také bezpečnostní problémy.
Byla vydána verze 2.4 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Řešeno je několik bezpečnostních problémů, aktualizován byl Tor Browser, ...
Byla vydána nová verze emulátoru PCem v11 umožňující spouštět staré hry, aplikace a OS, včetně archaických distribucí Linuxu. Mezi nově emulované modely patří IBM PS/1 model 2121, Tandy 1000HX, kde byl MS-DOS 2.11 uložený v ROM a system bootoval v několika sekundách, grafická karta Hercules InColor nebo procesor Cyrix 6x86. Více v podrobných poznámkách k vydání či v seznamu emulovaného HW.
Opera 38, verze 38.0.2220.29, byla prohlášena za stabilní. Hlavní novinkou je úsporný režim. Ten může, dle oznámení a videa na YouTube, prodloužit výdrž notebooků až o 50 %.
OCS-Mag přinesl tři rozhovory se třemi umělci pracujícími se svobodnými softwarovými nástroji: David Revoy & Krita, Evelyne Schulz & GIMP a Tom Carlos & Inkscape.
Byla vydána verze 1.0 webového rozhraní ke gitovým repozitářům CGit. Nová verze, navzdory zvýšení čísla na 1.0, přináší jen opravy a drobná vylepšení, např. opravu bezpečnostní chyby CVE-2016-2315. Více informací v oznámení v e-mailové konferenci.
Asa Dotzler v příspěvku na svém blogu oznámil, že multiprocesová architektura Firefoxu Electrolysis (zkráceně e10s) je již dostatečně stabilní na to, aby byla ve stabilním Firefoxu 48 postupně povolována. Stabilní verze Firefoxu 48 by dle plánu měla vyjít 1. srpna a Electrolysis bude povolen u 1 % uživatelů. Po deseti dnech se tato změna vyhodnotí a pokud nebudou problémy, tak proběhnou další kola povolování. Aktuálně je problém s celou řadou doplňků, viz web Are we e10s yet?. Projekt Electrolysis byl představen již v roce 2009 (zprávička).
V lednu byl představen projekt KDE neon, jehož cílem je nabídnout uživatelům i vývojářům nejnovější verze KDE softwaru nad Ubuntu LTS. Dnes bylo oznámeno vydání KDE neon User Edition 5.6 postaveného nad KDE Plasma 5.6, KDE Frameworks 5.22 a Ubuntu 16.04 LTS. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 18 s kódovým jménem Sarah. Na blogu Linux Mintu jsou hned dvě oznámení. První o vydání Linux Mintu s prostředím MATE a druhé o vydání Linux Mintu s prostředím Cinnamon. Stejným způsobem jsou rozděleny také poznámky k vydání (MATE, Cinnamon) a přehled novinek s náhledy (MATE, Cinnamon). Linux Mint 18 bude podporován až do roku 2021.
Mozilla představila fond Secure Open Source (SOS). Do fondu bylo vloženo 500 000 dolarů a čerpat je lze na bezpečnostní audit open source softwarů. Z fondu byl již financován bezpečností audit PCRE, libjpeg-turbo a phpMyAdmin a nalezeno bylo 43 bezpečnostních chyb. Secure Open Source (SOS) je součásti programu Mozilla Open Source Support (MOSS) (zprávička).
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Python - jak číst v řádku jed. slova | 2 | 5.6. 10:06 |
Python - convert listu do stringu | 3 | 5.6. 17:37 |
Generator nahodnych cisel so (skoro) gausovym rozdelenim pravedepodobnosti | 1 | 9.6. 12:14 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
mocp: nastavení equalizeru pro písničky (nejen) D. Landy | 4 | 7.6. 16:20 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: