Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Jaderné noviny – 31. 8. 2017: Statistiky vývojového cyklu 4.13Stav vydání jádra. Statistiky vývojového cyklu 4.13.
Týden na ScienceMag.cz: Kvantový počítač pro chemické simulaceMethan na Marsu jen stěží souvisí s životem. Počítání z hlavy. Jak od sebe neuronová síť pozná jednotlivá auta. Vývoj chatbotů i kontaktních čoček, internet věcí, referenční jaderné reaktory…
Jaderné noviny – 8. 9. 2017Stav vydání jádra. Cook: Bezpečnostní záležitosti v Linuxu 4.13. Citát týdne: lguest nám bude chybět. Přehledově: Omezovače rychlosti CPU a vzdálená zpětná volání a Změna notifikátoru MMU na poslední chvíli.
Jaderné noviny – 14. 9. 2017: První polovina začleňovacího okna 4.14Stav vydání jádra. První polovina začleňovacího okna 4.14.
Zpověď VSHostingu: Jak vypadalo zákulisí českého hostingu a internetu před 11 letyV říjnu VSHosting oslaví 11. narozeniny. Podívejte se, jak jsme začínali a co se od té doby změnilo.
V Praze v Dejvicích v prostorách FIT ČVUT probíhá o víkendu linuxová konference LinuxDays 2017. Na programu je řada zajímavých přednášek a workshopů. Přednášky lze sledovat online na YouTube. Aktuální dění lze sledovat na Twitteru.
Mozilla oznámila, že v Německu spouští testování Cliqzu ve Firefoxu. Méně než 1 % uživatelů, kteří si stáhnou Firefox z oficiálních stránek, dostanou Firefox s předinstalovaným doplňkem Cliqz, který bude veškerou jejich aktivitu, tj. také adresy navštívených webových stránek, posílat na servery Cliqzu. Mozilla investovala do společnosti Cliqz sídlící v Mnichově v srpnu loňského roku. Cliqz vyvíjí webový prohlížeč Cliqz, fork Firefoxu, jenž dle vývojářů vylepšuje vyhledávání a současně chrání soukromí uživatelů. Cliqz vyvíjí také stejnojmenný doplněk Cliqz Firefoxu a experiment Cliqz Firefox Test Pilotu. Z popisu experimentu: "Cliqz GmbH sbírá data ohledně vašeho vyhledávání a prohlížení, včetně textů, které píšete do adresního řádku, dotazů zaslaných na určité vyhledávače a dat ohledně interakce s webovou stránkou, včetně pohybů myší, rolování a stráveného času". Společnost Cliqz mimo jiné koupila v únoru letošního roku rozšíření webových prohlížečů Ghostery zabraňující sledování uživatelů.
I přes komunitou včas nahlášený nedostatek v poslední RC verzi byla do světa vypuštěna aktualizace 3.8.2, která však velkému množství uživatelů Turris 1.x rázem udělala ze zařízení nefunkční cihlu. Pro obnovení je nutný fyzický zásah šroubovákem do zařízení a dodatečná SD karta (bude kompletně přemazána) a postupování dle návodu.
Jakub Jirutka předváděl na LinuxDays 2017 instalaci minimalistické linuxové distribuce Alpine Linux pomocí vlastního skriptu. Záznam běhu skriptu byl zveřejněn na asciinema.
Byla vydána verze 2.2.0 lehkého multiplatformního webového prohlížeče QupZilla (Wikipedie). Jedná se o jednu z posledních verzí QupZilly. Řešeno je pouze několik chyb. V srpnu se webový prohlížeč QupZilla stal oficiálním projektem KDE a následně byl přejmenován na Falkon.
Byl vydán Debian 9.2, tj. druhá opravná verze Debianu 9 s kódovým názvem Stretch. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Předchozí instalační média Debianu 9 Stretch lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Bylo vydáno OpenBSD 6.2. Z novinek lze zmínit například lepší podporu hardwaru, vylepšené síťování nebo novou funkci freezero(3). Oficiální píseň bude vydána až v prosinci.
Richard Hughes oznámil na svém blogu vydání verze 1.0.0 nástroje fwupd (GitHub) umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Služba LVFS (Linux Vendor Firmware Service) nabízí nejnovější firmware pro 72 zařízení.
V kampani na podporu chytrého telefonu Librem 5, jenž by měl respektovat bezpečnost, svobodu a soukromí uživatelů, bylo vybráno více než 1 500 000 dolarů, tj. cíl kampaně byl splněn již na více než 100 %. Kampaň poběží ještě dva týdny.
Které doplňky pro Firefox jsou portovány na Firefox 57 a které ne? Existují alternativy? Na Dokumenty Google je k dispozici tabulka s aktuálním přehledem.
Bylo oznámeno vydání verze 5.11 prostředí KDE Plasma. Nová verze vylepšuje například systémová nastavení, notifikace nebo správce úloh a přináší například možnost šifrování souborů (plasma-vault). Vylepšena byla podpora Waylandu. Podrobnosti v úplném seznamu změn. Ukázka nejnovější Plasmy na YouTube. Verze Plasmy 5.12 plánovaná na leden bude LTS.
Po Plasmě 5.11 byla vydána také verze 5.11 projektu KDE neon (FAQ) přinášejícího nejnovější verze KDE softwaru nad Ubuntu LTS.
Byly zveřejněny The r/unixporn 2017 Survey Results, tj. výsledky průzkumu mezi čtenáři podredditu unixporn. Ankety se zúčastnilo přes 2 400 čtenářů. Mezi respondenty používajícími Linux je nejpoužívanější linuxovou distribucí Arch Linux, nejpoužívanějším DE/WM GNOME 3, webovým prohlížečem Firefox, …
V pražské pobočce SUSE proběhne ve středu 18. října 2017 od 17:30 den otevřených dveří. Akce bude začínat přednáškou o technologii Open Build Service aneb reprodukovatelné buildy pro cely svět. Ze dne otevřených dveří v SUSE si lze také odnést propagační materiály distribuce openSUSE. Akce se koná na adrese Křižíkova 148/34, 186 00 Praha 8-Karlín.
Uživatel linuxové distribuce Gentoo s přezdívkou Sakaki rozšířil svou instalační příručku o obsáhlý návod na zakázání Intel Management Engine (ME). Návod je plný fotografií, obrázků a zajímavých odkazů [reddit].
V Římě probíhá konference vývojářů a uživatelů svobodného kancelářského balíku LibreOffice LibreOffice Conference 2017. Dění lze sledovat na Twitteru.
V San José probíhá konference Oculus Connect 4 (OC4). Společnost Oculus VR vlastněná Facebookem představila se sloganem "Vstupte snadno do světa virtuální reality, aniž byste museli mít připojený počítač nebo jakékoli kabely" své nové brýle pro virtuální realitu Oculus Go (YouTube). V prodeji budou počátkem příštího roku v ceně od 199 dolarů. Vývojový model Rift DK2 (Oculus Rift Development Kit 2), stejně jako předchozí Rift DK1, byl uvolněn jako open source.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny, překonala hranici 5 000 dolarů [reddit].
Byla vydána verze 1.0.0 webového prohlížeče qutebrowser (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vývojáři qutebrowseru kladou důraz na ovladatelnost pomocí klávesnice a minimální GUI. Inspirovali se prohlížečem dwb a rozšířeními pro Firefox Vimperator a Pentadactyl. Prohlížeč qutebrowser je naprogramován v Pythonu a využívá PyQt5. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GNU GPL 3.
Byl zveřejněn program konference OpenAlt 2017 konané o víkendu 4. a 5. listopadu 2017 na FIT VUT v Brně. Konference s mottem "Otevřeným přístupem k otevřené společnosti" navazuje na konference LinuxAlt a Openmobility. Spuštěna byla registrace účastníků.
GamingOnLinux představuje multiplatformní open source karetní hru Argentum Age. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ukázka na YouTube.
Společnost Olimex vylepšila (2GB DDR3 RAM a 16GB eMMC flash úložiště) svůj open source DIY notebook Teres I představený v únoru (zprávička). Notebook je dodáván jako stavebnice s návodem (pdf) s předinstalovaným Ubuntu Mate 16.04 LTS. Koupit lze celý kit za 240 eur nebo později také jednotlivé díly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Po 18 měsících vývoje od vydání verze 2.3 byla oficiálně vydána nová verze 2.4 firewallové distribuce pfSense, fork již nevyvíjeného m0n0wall, která je postavená na základech FreeBSD 11.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze ukončení podpory dvaatřicetibitové i386 architektury.
Autoři stránky Open Source Game Clones se snaží na jednom místě shromažďovat informace o open source klonech proprietárních počítačových her. Přidat další hry nebo návrhy na zlepšení lze na GitHubu. Na stránce Open Source Text Games jsou shromažďovány informace o open source textových hrách. Opět lze k vylepšení nebo doplnění stránky použít GitHub.
Společnost SUSE natočila a na YouTube zveřejnila dva nové videoklipy: 25 Years - SUSE Music Video (7 Years parody) a Linus Said - Music Parody (Momma Said).
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
SSD => server | 5 | 10.10. 16:49 |
Jaky notebook na dalsich 6 let | 10 | včera 16:10 |
VDSL karta | 2 | včera 15:17 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Serióznost MySQL? | 39 | včera 13:48 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
Debian - dodatečné přidání firmware | 7 | 7.10. 20:21 |
Stazeni videa | 4 | 7.10. 19:56 |
Digikam: ikony v náhledech | 1 | 9.10. 10:01 |
Skript spustí jen něco | 47 | 10.10. 08:56 |
Pomoc s Plasma 5 | 7 | 9.10. 20:04 |
Jak zadat vzdáleně heslo | 40 | včera 13:48 |
LAMP změna v chování PHP | 7 | 10.10. 19:05 |
SSH tunel zustava viset - pri vypadku konektivity | 4 | 10.10. 18:42 |
multicast cez wifi, igmp snooping | 8 | 12.10. 16:23 |
Vyčkávání v rc.local | 9 | 11.10. 15:58 |
VLC a Leap 42.2 neprehrava | 4 | včera 15:05 |
Linuxove balicky | 3 | včera 23:55 |
Postfix+dovecot+SOGo - zakáz přeposílání mailů | 11 | včera 16:45 |
Nastavení NTP pomocí ipmitool | 1 | včera 12:31 |
Sdílený tisk po síti | 1 | včera 19:12 |
databáze | 0 | včera 12:20 |
substituce ve vi | 1 | včera 16:54 |
ClamAV - realtime ochrana | 1 | včera 22:59 |
Unixová poradna | Reakcí | Poslední |
Propojení postfixadminu s dovecotem | 10 | 11.10. 15:57 |
jazyk freebsd 11.1+MATE | 1 | včera 14:59 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: