Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
HW novinky: s TSMC všechno špatněKončí sezóna podkuřování akcionářům a začíná sezóna vystřízlivění. TSMC, která uvedla opožděně 40nm i 28nm výrobní proces, nenápadně ignoruje své dřívější přísliby nejen ohledně 20nm a 16nm procesu FinFET, ale odsouvá i 10nm technologii. Ale aby to nebyla jen křemíková deprese, podíváme se i na další témata.
HW novinky: střihla si Nvidia ostudu, nebo přímo podváděla?Po uvedení GeForce GTX 970 na trh začaly postupně vyplouvat na světlo informace, které této kartě dávají dosti odpornou pachuť. Nvidia tentokrát přestřelila až příliš a na popularitě jí to rozhodně nepřidá. Ale aby to nebylo jen depresivní, podíváme se na jiná zajímavá témata.
Článek na Opensource.com představuje Biicode, multiplatformní balíčkovací systém pro programovací jazyky C a C++ inspirovaný balíčkovacími systémy jako Pip pro Python, Gem pro Ruby nebo Pub pro Dart. [LWN.net]
Byl vydán Fossil 1.30. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Byl vydán Cool-Retro-Term ve verzi 1.0.0. Jedná se o emulátor terminálu, který napodobuje vzhled a chování starých CRT terminálů. Původně byl emulátor vyvíjen pod názvem Cool-Old-Term. V září loňského roku byl přejmenován na Cool-Retro-Term (CRT). Ukázka vlastností a nastavení na YouTube.
Rich Geldreich, bývalý vývojář Valve, vydal první stabilní verzi 1.0 bezeztrátového kompresního algoritmu a knihovny LZHAM (GitHub). Komprese s LZHAM je srovnatelná s LZMA, dekomprese je ale 1,5 až 8 krát rychlejší. Rich Geldreich pracuje na LZHAM již více než 3 roky. Předchozí vývoj probíhal na Google Code. [Phoronix]
Ve středu 28. ledna se od 18.00 v místnosti A318 v prostorách Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně bude konat pravidelné setkání Czech JBoss User Group. Tentokrát budou na programu hned dvě přednášky o aplikačním serveru WildFly. Stuart Douglas a Michael Musgrove napřed ukáží novinky v chystané nové verzi WildFly 9 a poté představí transakční subsystém Narayana. Podrobné informace naleznete na stránce akce.
LinuxGizmos.com představuje výškově nastavitelný pracovní stůl Stir Kinetic Desk M1. Stůl poháněný Linuxem je dodáván s WiFi, Bluetooth a dotykovým displejem o velikosti 5 palců. Jedná se o novější a levnější model stolu od společnosti Stir. Cena modelu M1 je 2990 dolarů a lze si vybrat mezi bílým a černým provedením. Model F1 je k dispozici za 4190 dolarů. Představení vlastností stolu na YouTube.
Až do pátku 30. ledna můžete hlasovat o programu konference InstallFest 2015. Témata jsou různorodá, od embedded po servery, a na výběr je též z několika workshopů. Program konference je ve vašich rukou.
Bylo oznámeno vydání verze 5.2 prostředí KDE Plasma. Nejnovější Plasma přináší nové komponenty (BlueDevil, KSSHAskPass, Muon, ...), funkce a samozřejmě řeší řadu chyb obsažených ve verzi 5.1 (zprávička). Podrobnosti v úplném seznamu změn. Videoukázka prostředí na YouTube.
Jon von Tetzchner, jenž v roce 1994 založil společnost Opera, do roku 2010 byl jejím CEO a v roce 2011 ji zcela opustil, představil se svým týmem nový webový prohlížeč Vivaldi. Technologické demo je k dispozici také pro Linux. Diskuse na Vivaldi.net.
V knihovně glibc byla nalezena kritická zranitelnost CVE-2015-0235, jež dostala jméno GHOST. Jedná se o přetečení zásobníku ve funkci __nss_hostname_digits_dots(). Útočník může v nejhorším případě vzdáleně spustit libovolný kód. [CSIRT.CZ]
Laboratoře CZ.NIC vydaly další verzi (4.1.0) desktopové aplikace Datovka 4. Tato verze zahrnuje kromě oprav chyb i některé novinky a vylepšení. Mezi ně patří dokonalejší mechanizmus odesílání zpráv více příjemcům, lepší způsob označovaní nově přijatých zpráv, rychlejší stahování zpráv a ukládání do databáze či vylepšená nabídka kontaktů. Z novinek stojí za zmínku možnost importovat ZFO soubory zpět do lokální databáze, podpora nativního menu v OS X nebo podpora některých klávesových zkratek. Podrobnější informace o změnách a vylepšeních jsou k dispozici na stránkách projektu.
The Document Foundation oznámila vydání verze 4.4 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Z novinek je v oznámení zdůrazněno vylepšené uživatelské rozhraní, lepší podpora OOXML a kvalita zdrojových kódů (Coverity Scan). Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání.
Mozilla na svém blogu oznámila, že u příležitosti mezinárodního Dne ochrany osobních údajů (Data Privacy Day) mimo jiné připojila do sítě Tor 14 uzlů. V oznámení je zmíněna také stránka s tipy na chytřejší ochranu soukromí. [Mozilla.cz]
Nadace pro svobodný software (FSF) udělila certifikát RYF (Respects Your Freedom, Respektuje vaši svobodu) notebooku Libreboot X200, což je repasovaný Lenovo ThinkPad X200. Proprietární BIOS byl nahrazen Librebootem (zprávička). Podpora Intel AMT (Active Management Technology) byla odstraněna. Certifikace RYF byla představena v říjnu 2012 (zprávička). V prosinci 2013 získal certifikaci RYF notebook LibreBoot X60 (původně Gluglug X60) (zprávička).
Vyšla verze 0.91 multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání.
| Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
| DC napajanie ASRock Q1900DC-ITX | 10 | 25.1. 17:30 |
| ESP8266 wifi jako seriovy modem | 4 | 27.1. 01:56 |
| Hot swap SATA backplanes | 1 | 27.1. 16:44 |
| hladam ADSL router s moznostou logovania komunikacie | 7 | 29.1. 16:35 |
| tepelný "výkon" procesoru | 35 | včera 23:44 |
| je mozne,ze USB 3 flashka je rychlejsi,nez 6 let stary HDD ? | 13 | včera 23:58 |
| Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
| Používání AWK místo C? | 21 | 28.1. 17:05 |
| Vypsání textu mezi dvěma výrazy - jakým příkazem ? | 2 | 29.1. 10:37 |
| CKeditor - dotaz | 5 | včera 11:25 |
| PHP - Návrh funkce pro kontrolu řetězců | 2 | včera 15:20 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: