Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
alias
pro nastavování a vypisování tzv. aliasů, type pro výpis typu daného příkazu a expr k vyhodnocení zadaného matematického výrazu.alias
je příkaz sloužící k nastavování aliasů. Alias slouží primárně ke zkrácení delšího příkazu, například po spuštění:
alias l="ls -lF"
bude možné zavolat příkaz ls -lF
spuštěním samotného l
v dané instanci shellu.
Chcete-li vypsat všechny nastavené aliasy, spusťte alias
bez argumentů:
$ alias alias _update='yaourt -Syu --aur' alias grep='grep --color=auto' alias l='ll' alias ll='ls -l' alias ls='ls --color --group-directories-first -hF' alias pacman='pacman-color' alias su='sux -' alias unp='aunpack' alias vi='vim' alias xterm='xterm -u8'
Chcete-li vypsat konkrétní alias, zadejte jeho název:
$ alias grep alias grep='grep --color=auto'
A jak jste si již všimli v první ukázce, nastavování probíhá uvedením názvu aliasu, potom následuje rovnítko a v uvozovkách (dle potřeby) potom hodnota aliasu:
# chcete-li aby se proměnná v aliasu nahrazovala ihned, # použijte pro hodnotu aliasu uvozovky: alias _home="echo $HOME" # chcete-li aby se proměnná nahrazovala teprve při spuštění # aliasu, použijte apostrofy: alias _home='echo $HOME' # nebo v uvozovkách escapujte znak $ alias _home="echo \$HOME"
Ještě se sluší podotknout, že v aliasu můžete použít i jiný alias:
alias ls="ls --color=auto" # "ll" bude ve skutečnosti "ls --color=auto -l" alias ll="ls -l" # "l" bude totéž jako "ll" alias l=ll
Pro zrušení daného aliasu spusťte:
unalias nazev_aliasu
Pro zrušení všech aliasů spusťte:
unalias -a
Chcete-li, aby vámi nastavené aliasy byly dostupné pořád a ve všech instancích shellu, potom použijte konfigurační soubor shellu. Používáte-li Bash, potom to je ~/.bashrc
pro daného uživatele a zpravidla /etc/bash.bashrc
nebo /etc/bash/bashrc
pro celý systém.
Malý tip ze specifikace na závěr: Chcete-li spustit alias přes nohup
, nepůjde vám to, protože příkaz nebude interpretován jako alias. Ovšem lze to obejít pomocí:
alias nohup="nohup "
Potom už vás nic nezastaví.
type
je příkaz sloužící k výpisu typu daného příkazu. Přesněji řečeno vypíše, jak by byl daný příkaz interpretován, kdyby byl spuštěn z daného shellu.
Existuje několik možností, ukážeme si je na příkladech:
$ type type type je součást shellu $ type function function je klíčové slovo shellu $ type amarok amarok je /usr/bin/amarok $ type ls ls je alias na „ls --color --group-directories-first -hF“ $ type hello_world hello_world je funkce hello_world () { printf 'Hello World!\n' }
Lze vypsat i více příkazů najednou:
$ type grep _update grep je alias na „grep --color=auto“ _update je alias na „yaourt -Syu --aur“
To je asi tak vše, co lze napsat o standardní implementaci tohoto příkazu. Implementace type
v Bashi a Z shellu (zsh) toho umí víc, díky dalším přepínačům.
S přepínačem -t
umí vypsat pouze „alias“, „keyword“, „function“, „builtin“, „file“ nebo „“ podle toho, zda je příkaz alias, klíčové slovo shellu, funkce, vestavěný příkaz (součást shellu), soubor nebo neexistující příkaz. Toto se může hodit například při neinteraktivním použití v shellových skriptech.
$ type -t type function amarok ls hello_world builtin keyword file alias function
Přepínač -a
zajistí výpis všech možných interpretací příkazu.
$ type -a echo echo je součást shellu echo je /bin/echo $ type -a nohup nohup je alias na „nohup “ nohup je /usr/bin/nohup
Přepínač -f
potlačí vyhledávání příkazu mezi funkcemi shellu. S přepínačem -p
je buď vypsán patřičný soubor, který by byl spuštěn (pokud existuje), nebo nic.
expr
slouží k vyhodnocení zadaného matematického výrazu (expr je zkratkou expression, tj. anglicky výraz).
Každý operand a operátor musí být uveden jako oddělený argument.
$ expr 5 + 10 15
Mezi podporované operátory patří |, &, =, >, >=, <, <=, !=, +, -, * (krát), / (děleno), % (modulo, zbytek po dělení) a : (viz níže). Mnohé ze jmenovaných operátorů jsou zároveň ovládací znaky shellu, proto je třeba tyto znaky escapovat (uvést je do uvozovek nebo bezprostředně za zpětné lomítko). Prioritu vyhodnocení lze ovlivnit jednoduchými závorkami.
# zbytek po dělení 1024 / 86 expr 1024 % 86 # 1024 krát 1024 expr 1024 \* 1024 # (3+6) krát 8 expr "(" 3 + 6 ")" "*" 8
Operátory, jejichž návratová hodnota je typu boolean (pravda či nepravda), vracejí hodnotu 0 pro nepravda a 1 pro pravda. Mezi tyto operátory patří <, >, =, atp.
# je 5 menší než 10? expr 5 "<" 10
Speciální operátor „:“ slouží k porovnání řetězce s jednoduchým regulárním výrazem. Hodnota, kterou tato operace vrátí, je rovna počtu znaků, které regulární výraz označil, přičemž 0 značí chybu.
$ a=1 $ expr "$a" : "[0-9]" 1
Pro čistou aritmetiku je zpravidla lepší použít příkaz bc
, který zmíním v některém z příštích dílů:
echo "3*4+14/2" | bc
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Ještě se sluší podotknout, že v aliasu můžete použít i jiný alias:
alias ls="ls --color=auto"
# "ls" bude ve skutečnosti "ls --color=auto -l"
type alias
, ale chtel jsem jen upozornit, ze zsh nezna argument -t pro type. Proto ty priklady nebudou vzdy fungovat. Ale jinak rad tento serial ctu a moc za nej dekuju.
type
v zsh taky schopné jako to v Bashi a vyzkoušel jsem jen některé přepínače a zrovna tenhle mi utekl.