Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Taky mi chyběl, než jsem objevil Krusader. Nyní se mi TotalCommander (používám jej na Win v práci) zdá jako chudší bráška, ale chtělo to věnovat chvilku času nastavení kláves a chování.
ó proboha jen ne dalsi opensource pokus o cad!Mimochodem, a jak to dopadlo s tím zkoušením BRL-CADu?
Střižna v Linuxu by byla výborná. A nemusí to být ani free SW, klidně proprietární a za peníze. Ale hlavně musí fungovat ...já nevím ... onehdy jsem četl, jak prakticky celý Hollywood jede na Linuxu ... a tam si asi nemůžou dovolit nefunkční software ... takže něco existovat musí, a pokud ti nejsou proti srsti placené proprietární aplikace, tak teda asi pláčeš na špatným hrobě, že by se jako nějaká střižna měla udělat :-p
Jinak jsem narazil na open-source program Jahshaka, který sice vypadá hodně "omalovánkově", ale kdyby aspoň fungoval, bylo by to hodně zajímavé.o tom tu nedávno byla zprávička a v diskusi zaznělo, že to není zrovna soft na střih ...
grep
? gzip
, gcc
, gs
, groff
…
g
a ne na G
gqview
taky…
SSH protokol je zjavne navrhnuty triezvou a svojpravnou osobou, na rozdiel os FTP. Takze SSH si neotvara hado dalsich spojeni vsetkymi moznymi smermi.
Snažte se, prosím, nejdřív zjistit nějaké informace, o tom, jak a proč FTP funguje, než začnete vynášet podobně unáhlené soudy.
2David: Musim si spustat kwallet na to, aby si kio_ftp udrzalo heslo dlhsie, nez do 1. timeoutu riadiaceho spojenia? Neviem, co je lepsim dokazom toho, ze je to blbo napisane.Ne, to nemusíš. KDE wallet nepoužívám a heslo mi drží pořád... ale dříve AFAIK bylo třeba kwallet použít, jinak to skutečně dělal. To už je ale celkem dlouho...
Ze si nepamata heslo, ani ked mu zskrtnem aby si ho pamatal (naposledy skusane asi v 3.5.2).S tím kio slaves ale nemají nic společného. Raději by sis měl spustit KDE wallet.
Tiskni
Sdílej: