Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ale no jo, taky jsem měl tu čest bejt u Dastycha na přednášce, na FAVce asi v r. 1997?
§ 247 Krádežvěc = konkrétní předmět, jev vnímaný smysly (dle SSČ) Nevím jak vy, ale já smysl, kterým bych dokázal vnímat software nemám, ani nepovažuju software za konkrétní předmět – těžko tedy software označím za věc. Software nemůžete mít, nemůžete ho vlastnit, nemůžete ho ukrást. Můžete ho používat, a to oprávněně (máte k užití licenci), nebo neoprávněně. Krást software je pouze zjednodušené zkrácené pojmenování – stejné, jako když někdo řekne, že půjde na houby: také tím nemyslí, že se bude chůzí dostávat na houbu, ale myslí tím, že bude procházet les křížem krážem a cestou bude sbírat houby.
(1) Kdo si přisvojí cizí věc…
Konečně se dostávám k důvodům, které mě vedli ke smazání partišny s Windama. K ničemu Windows nepotřebuju. Většiná rebootů do W (nebylo jich ani 20) byla k vuli hrám, a také k vůli tomu, že různí lidé chtěli vyzkoušet něco na lepším stroji (a to nemám žádně dělo, jen podprůměrné PC) než mají doma (ne Radku, opravdu nemám na mysli tebe i když to tak může vypadat). Windows byly posledním kusem nelegálního SW nainstalovaném na mém PC. Až je budu potřebovat, tak si je koupím. To je další důvod. Od chvíle, co jsem začal programovat trochu profesionálněji, mě problém nelegálního SW trápil čím dál tím víc. Dnes jsem ho vyřešil.A potom tu byl ten zápisek o ceně softwaru. Po tom všem jsem získal dojem, který je možná mylný, že se vám nelíbí neplatit za programy, které jejich tvůrci neposkytují zdarma. (A je to nelegální.) Přitom trochu stahujete zdarma filmy a hudbu, kterou tvůrci rovněž neposkytují zdarma. (A to je legální.)
Pokud ho někdo potřebuje ke studiu, má trvat na tom, že a) mu škola poskytne licenci, b) mu škola umožní přístup ke školnímu PC, kde je to nainstalované. Ve škole pracuju na softwaru, jehož základní licence stojí 100 000kč + image processing tools za dalších 200 000kč. Přípočítám-li HW, škola mi poskytuje bezproblémový přístup k počítači, jehož celková cena (HW+SW) je bezmála půl milionu -- upozorňuju, že je to PC, a jede to na Windows Me.
Hehe. Já zákony neberu vůbec vážně. Kašlu na ně. Ale to co píšu, za tím si stojím. Protože vím, jak težkou práci dá vytvořit cokoliv (program, který aspoň trochu funguje; měřící přístroj, který se dá použít; navrhnout síť, tak aby fungovala; nastavit složitější HW; zkrátka, dělám toho dost). Štve mě, že si lidé neváží kvalitní práce (resp váží, ale nechtějí za ni platit - klidně i protislužbou). Štve mě, že si nemůžu koupit kvalitní potraviny, protože drtivá většina lidí bůh ví proč preferuje nízkou cenu a to, že se to nedá jíst je jim jedno. Vadí mi, že nejsledovanější TV denně vysílá lži, a lidem je to jedno (a ještě těm lžím věří). Takhle se dá pokračovat. Já to chci změnit. Nesedím jen doma na nenadávám. Pár věcí, které jsem šéfovi katedry navrhnul, už jsou v provozu. Totéž se mi podařilo přímo u některých vyučujících. Dávám k disposici svoje vypracované studijní materiály ostatním studentům (některé jsou na webkách). A co na to spolužáci? Ti jsou na mě nasraní, protože ve škole budou muset něco dělat .
Sorry, vím, že to sem nepatří, ale muselo to ven.
Můžeš, prosím, napsat jaký je rozdíl mezi zabitím a vraždou? Rozumím, že zabití je asi neumyslné a vražda umyslné připravení člověka o život, ale máš to někde "officiálně"? Stejně je ten člověk mrtvý...
Tiskni
Sdílej: