Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
To už by bylo jako když u Mozilly "vyřešili" kolizi jména Phoenix s už existujícícm projektem přejmenováním na Firebird…
Pak by ještě mohli zkusit LIMP, WIMP, … nebo třeba The IMP. :-)
Tak ten argument docela dava smysl - dokazu si predstavit, ze treba ve skolstvi je tezke takto pojmenovany program prosazovat (skolstvi by IMHO melo byt politicky korektni).
Slova jako „coke“ nebo „Charlie“ používají někteří jako označení kokainu. Má se kvůli tomu přejmenovat Coca-Cola a všichni Karlové ve školách?
Má se kvůli tomu přejmenovat Coca-ColaA podle čeho si myslíš že se ta Coca-Cola jmenuje jak se jmenuje? Jinak co je zas závadného na „kokeši“?
A mimochodem je to velmi podobné tomu GIMPu (až na ten Pulp Fiction). Do dnešního dne jsem ani nevěděl, že tohle slovo má negativní konotaci. V životě jsem ho nikoho neslyšel použít. Nechápu nač se zas řeší kraviny.
Což je věc naprosto neškodná, ba naopak hojně využívaná v lokání tradiční medicíně (léčí se tím myslím vysokohorská nemoc). Tu špatnou pověst si koka získala právě až s extrakcí vlastní účinné látky a vlastně drogovým obchodem samotným. Jinak v Jižní Americe se koka tradičně do dnešního dne třeba žvýká tak jak u nás tabák.
Naprosto neškodné není nic. Což pochopitelně neospravedlňuje „war on drugs“.
Pokud jde o tabák, ten se žvýká leckde a je to jed. Mimochodem, čistý nikotinem v „bezpečné“ koncentraci jsem se už taky přiotrávil.
Nechápu nač se zas řeší kraviny.
Proč ostatní lidé nejsou já!
A ty máš problém s čím? Tohle mi připadá zase jako jeden z tvých nesnášenlivých komentářů, kdy se do něčeho navážíš (v tomhle případě „war on drugs“ – jindy třeba „copyright“), ale nic lepšího nemáš a ostatní přístupy taky odmítáš – když jsem tuhle psal, že by drogy měly být legální1, tak jsi IIRC byl taky proti.
[1] za předpokladu, že ostatním neškodíš (např. nekradeš – což je ale trestné tak jako tak a není potřeba na to mít speciální proti-drogový zákon)
z tvých nesnášenlivých komentářů, kdy se do něčeho navážíš (v tomhle případě „war on drugs“ – jindy třeba „copyright“)
Oh, jak jsem si mohl dovolit vyjádřit nesouhlas s rasově motivovaným terrorem!
lepšího nemáš a ostatní přístupy taky odmítáš – když jsem tuhle psal, že by drogy měly být legální, tak jsi IIRC byl taky proti
Existuje empiricky ověřená praxe – typicky v Portugalsku – dekriminalizace a poskytování sociálních služeb.
Ve svobodné společnosti by ale výchova měla být primárně v rukou rodičů. Škola jim s tím sice může pomáhat, ale rozhodně by neměla manipulovat s dětmi proti jejich vůli a vnucovat jim nějaké konkrétní politické názory – každý by měl mít možnost si udělat vlastní názor a rodiče by měli mít možnost vychovávat děti podle svého. Ve škole by se z těch politických/hodnotových témat měly učit1 jen ty nejzákladnější principy jako svoboda a rovnost občanů před zákonem, které by měly být i v ústavě.
[1] v tom smyslu, že škola dětem předává ty hodnoty (zatímco v objektivním/popisném smyslu se má samozřejmě učit všechno včetně různých fašismů a komunismů)
Ve svobodné společnosti by ale výchova měla být primárně v rukou rodičů. ... každý by měl mít možnost si udělat vlastní názor a rodiče by měli mít možnost vychovávat děti podle svého.Přesňe toto mi říkal Laco aj s Eržiků. Že ta gadžovská škola úplně ty jejich děcka kazí. Nějaká příprava na budoucí povolaní (nebo snad rodičvoství). Co to je za nesmysly? Oni se bez toho taky přece dodnes obešli.
Tiskni
Sdílej: