Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Evropský Parlament dnes na plenárním hlasování znovu přijal dodatek 138/46 k telekomunikačnímu balíčku. Dodatek 138/46 zajišťuje, že nikdo nemůže být odpojen od Internetu bez soudu. Evropský Parlament tak nepřistoupil na kompromisní okleštěnou verzi dodatku, protlačovanou národními vládami (především Francií) v rámci Rady EU. Úspěch byl zaznamenán i ve věci nucené kooperace mezi ISP a držiteli autorských práv, která nebude požadována (jak chtěla Rada EU). Nebyl však bohužel přijat dodatek mající zajistit síťovou neutralitu, toto téma zůstane tedy na libovůli národních vlád. Otázka je, co bude dále s celým telekomunikačním balíčkem (viz článek od ČTK).
Tiskni
Sdílej:
Veru tak. Ten ČTK-autor je fakt borec. Bezmyšlienkovité používanie pojmu "internetový pirát"... tfuj. Alebo toto:
...protože podobné opatření [najprv súd a až potom odstrihnutie od internetu] by vyvolávalo dojem, že přístup na internet může být definován jako základní lidské právo...
Ja som teda toho názoru, že to je základné ľudské právo! Tak ako právo kúpiť si noviny, či ísť do knižnice.
Tfujtajbl.
tady je dokument, jak se hlasovalo
jestli jsem to spravne spocital (kdyztak mne opravte), tak:
PRO prijeti dodatku: Flasarová, Ransdorf, Remek, Rouček, Strož, Vlasák, Zahradil, Železný
PROTI prijeti dodatku byl pouze Březina
ZDRŽELI SE: Bobošíková, Fajmon, Roithová, Škottová, Zatloukal, Zieleniec, Zvěřina
NENAŠEL jsem (zrejme nehlasovali/nepritomni): Cabrnoch, Duchoň, Falbr, Hybášková, Kohlíček, Maštálka, Ouzký, Strejček
takze nasi hosi a devcata se moc nevytahli, zachranovali to paradoxne komunisti
tak koho mam do haje zelenyho volit ??
Stranu svobodných občanů.
To je jiná strana.
SSO jsou tady: www.svobodni.cz.
Pokud bude letos do EP kandidovat Pirátská strana ta ji volím, jinak volím svobodné.
Já myslím, by bylo velmi dobře, kdyby se tam dostali - sice s pár křesli nic neovlivní, ale alespoň by mohli informovat veřejnost přímo od zdroje (rozhodně z k těm zdrojům budou blíže než my ostatní) a mohli by pro takového "kompromisní dodatky" zajistit včasnou publicitu.
Ano, presne tak.
Pozmenujuci navh, o ktorom bolo hlasovanie, o ktorom pises bol nasledovny:
Smernica 2002/21/ES
"8. článok 8 sa mení a dopĺňa takto:
fa) v odseku 4 sa dopĺňajú sa písmená g) a h):"
"h) uplatňujú zásadu, že základné práva a slobody koncových užívateľov nemožno nijako obmedzovať bez predchádzajúceho rozhodnutia súdnych orgánov, najmä v súlade s článkom 11 Charty základných práv Európskej únie o slobode prejavu a práve na informácie, okrem prípadu, ak je ohrozená verejná bezpečnosť a rozhodnutie môže byť vtedy prijaté až následne.“; [PDN 1, 2, 5, 6 a 9]"
Schvaleny material - P6_TA(2009)0361 :
nene, na tom linku je pdf dokument s rozpisem hlasovani o kazdem dodatku zvlast
akorat ty dodatky jsou tam uvedeny pouze nejakymi jejich obskurnimi jednacimi cisly a pak je treba zvlast dohledavat o ktery dodatek se jedna
najit to na webu europarlamentu je ale skoro nadlidsky ukol, dalo mi to nejmin dve hodiny prace nez jsem tyhle dokumenty nasel a nakonec jsem to stejne nejlip poznal az podle pomeru hlasu pro/proti/zdrzel
předně díky za dohledání. Docela mě překvapuje ta Roithová, když je spoluautorka dodatku..
BTW - je-li skutečně tak šíleně pracné vydolovat, jak kdo hlasoval, nestálo by za to se ozvat? Tento web mi přijde inspirativní, škoda, že už nejspíš nefunguje.
zachranovali to paradoxne komunistito o necem svedci
Došla mi odpověď od pana Železného, kterému jsem posílal šablonu dopisu, kterou zde někdo před pár dny vystavil:
Vážený pane, mluvíte mi z duše - naprosto souhlasím s Vašimi námitkami Tak, jak byl návrh zformulován k dnešnímu hlasování o telekomunikačním balíčku, by to znamenalo útok na jedno z posledních demokratických médií, které umožňuje svobodnou komunikaci. Je možné zvážit excesy, které se občas vyskytují, ne však již útoky na svobodu a zvláště na záruky základních práv uživatelů internetu. Telekomunikační balíček nakonec nebyl schválen a to díky přijetí původního článku 138 (tzv. "Citizen's rights amendment") ve zprávě paní Trautmannové, který předložila naše politická skupina IND/DEM (společně s GUE-NGL a Greens) a který říká, že: " v souladu s článkem 11 Listiny základních práv Evropské unie, který se týká svobody projevu a informací, nesmí být základní práva a svobody koncových uživatelů bez předchozího rozhodnutí soudního orgánu omezena s výjimkou případu, kdy je ohrožena veřejná bezpečnost a kdy rozhodnutí soudního orgánu může být následné." Vzhledem k tomu, že dnešním hlasováním došlo ke změně dohody s Radou, bude se balíček dále projednávat v dohodovacím řízení. EP nicméně souhlasí s Radou v otázce investic do nových infrastruktur, reformy využívání radiového spektra, ochrany soukromí a jasných práv uživatelů. Děkuji za Váš zájem, Vladimír Železný Místopředseda politické skupiny Nezávislost a demokracie
Jistě, asi by bylo celkem neúčelné vymýšlet na každý (navíc šablonovitý) dopis unikátní odpověď :)
Ono specialni pravidla pro sitovou neutralitu by nebyla treba, kdyby se dusledne vymahala pravidla pro duvernost prenasenych dat. Proste pokud se poskytovatel zkouma tela IP paketu (treba aby zjistil cisla portu) a nejak podle nich rozhodoval, tak by mel byt zejmena potrestan za poruseni duvernosti prenasenych zprav.
ono pokud se nepletu tak zrovna cislo portu je v hlavicce IP paketu, takze tam bych to jeste jako porusovani duvernosti dat nevidel, ovsem dnesni metody filtrovani provozu pracuji jiz na aplikacni vrstve, takze jim je jedno ze treba bittorent posilate na jinem portu, poznaji to i tak a prave to by mohlo byt problematicke.... ovsem vetsina poskytovatelu pripojeni ma ve svych podminkach ze muze omezovat provoz od jednotlivych uyivatelu v ramci zachovani kvality sluzeb site, nebo podobne veticky a uz nemaji specifikovane jak to mohou pripadne nemohou delat......
> ono pokud se nepletu tak zrovna cislo portu je v hlavicce IP paketu,
Ne, cislo portu je v hlavicce TCP nebo UDP paketu, ta je v datove casti IP paketu. Hlavicka IP paketu je urcena k precteni pro kazdeho po ceste, hlavicka TCP/UDP az pro koncoveho prijemce.
> a uz nemaji specifikovane jak to mohou pripadne nemohou delat......
Jedine prijatelne reseni je na zaklade kvantitativnich charakteristik jako mnozstvi prenesenych dat.