Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
+1 a to je i hlavním poselstvím té zprávy o MS Windows 10 – bez ohledu na to, jaké tam jsou ikonky a dlažidice, ten systém (resp. jeho uživatelé) má stále stejný problém: uzavřený software → počítač/výrobce ovládající uživatele (místo aby uživatel ovládal svůj počítač).
jen mají priority jinde
Obávám se, že to je právě ten problém – v době, kdy je téměř všechna elektronika řízená univerzálními počítači, které čím dál tím častěji navíc komunikují po síti.
A?
Zajímavé to začíná být, když nejde o grafickou kartu, nýbrž rádiové vysílače, ovládání třeba topení v domácnosti, řídící jednotku auta, ba dokonce kardiostimulátor.
že největší problém na světě je sw
Hodně štěstí při učení se číst v tomhle věku.
+1, ja premýšľam, že by som si kúpil aj domov. Zatiaľ rekordná teplota ktorú som tu tento rok mal bola 25°C a to som už umieral. Inak celoročne to držím na nejakých 16-18°C (podľa toho či je deň alebo noc).
Myslím, že človek nejakú tú termoreguláciu má. Keby som bol plaz tak by som mohol súhlasiť.
No ja som tak túto zimu bol vonku v tričku pri výchrici s príjemnou teplotou -5°C a ľudia na mňa pozerali nejako divne. Hlavne tí ktorých ťahali psy (tu kde bývam sú snežné psy / snežné skútre celkom bežný dopravný prostriedok v zime, v lete zase na koni).
Nebyl jsi to ty?Určitě.
Tak zpět k tématu Co běží uvnitř? A má to aspoň otevřené API?
tak holt nějaká čtečka
Se svobodným hardwarem a softwarem? Protože pokud ne, tak tebou bude výrobce manipulovat – bude určovat, co si smíš a nesmíš přečíst, může ti smazat některé knihy a naopak ti tam natlačit jiné nebo reklamy, může ti změnit text…
Já bych se opravdu nedivil, kdyby se už za deset let v domácnostech používala varná konvice, která bude POTŘEBOVAT připojení k síti nejen elektrické, ale i k té internetové.
Jako že by hlásila do EU nebo Babišovi, každý ohřátý litr vody a centrálně by se to vyhodnocovalo a platily se z toho daně? Raději to nepřivolávej…
+1 Taky mi přijde vtipné shazovat význam IT a zároveň hlásat, jak se bez konkrétních proprietárních programů neobejdeme.
Zajímavé to jisté je. Ale nevím, proč by to mělo být zajímavější, než lék na rakovinu, biodiverzita a vůbec stav prostředí, jídlo, víry, biologická oprava srdce nebo třeba antiagatika.
Léky a pokroky v medicíně znamenají, že se lidé dožívají v průměru déle. Pokud to nebude, budou se dožívat stejně (případně o něco méně, vlivem nezdravého životního stylu atd.).
Ale informační systémy mají potenciál ovládat masy lidí a zásadně měnit životy všech. Když ovládáš takový systém, víš všechno o svých konkurentech (ekonomických, politických i jiných), můžeš zmanipulovat veřejné mínění, vyhrát příští volby nebo třeba zničit život konkrétnímu člověku.
Když na to přijde, rozdělam si místo topení oheň nebo půjdu pěšky. Počítače jsou fajn nástroje, ale netoci se kolem nich můj život. A tak to má asi většina lidí.
Východiskem z téhle situace není nějaké naivní topení ohněm nebo chození pěšky – technika tu kolem nás je a ostatní ji budou používat (i tvoji nepřátelé), i když ty sám se ji budeš snažit ignorovat. I když budeš žít jako Amiš, tak tomu stejně neutečeš. Východiskem jsou otevřené systémy – svobodný software a hardware – které jsou pod veřejnou kontrolou.
Já nemám nic proti foss, jen je to jaksi asi padesátá věc na memzebricku priorit.
Podobně někteří nepovažují za prioritní kvalitu jídla nebo svého životního prostředí – sice proti tomu nic nemají, ale na prvním místě pro ně je cena (asi jako pro tebe „funkčnost“) a rádi nakupují „výhodně“. Ale špatně dopadnou.
Ne, jen si myslím, že svobodný software je stejně morální otázka, jako třeba nekrást nebo bezdůvodně nezabíjet. Problém je jen v tom, že škody způsobené proprietárním softwarem nejsou na první pohled tak vidět, jako okradený nebo zabitý. Nebo třeba jako kouřící továrna nebo znečištěná řeka. Ale proprietární software je toxický a zamořuje naši společnost.
Bohužel to není mimo. Je totiž daleko reálnější, že nás poškodí někdo skrze počítačové systémy, než že lidi bude obíhat nějaký šílený biolog se stříkačkou a píchat jim drogy.
Aby přeprogramoval mozek konkrétním lidem.
Lol, já myslím, že toxický je evince apod, které neumí otevřít některá PDF :)
Otázka není, proč to evince neumí. Ale otázka je, proč někdo vytváří dokumenty, které lze otevřít jen v proprietárním softwaru jedné konkrétní firmy. Je to asi jako kdybys na úřad mohl chodit jen v botách od konkrétního výrobce nebo tam jezdit jen v autě určité značky. Nebo kdybys k soudu směl přijít jen v obleku od státem vybraného krejčovského salonu.
Fakt nebudu pro tvé potěšení měsíc hledat články.
To na konci té bakalářky není bibliografie?
vzhledem k tomu že velká část neni open access
Však tady má spousta lidí přístup do databází.
některe se musely shánět po všech certech
I satanisti se tu najdou.
jisté také víš, že se tam píší jen skutečně citované práce
A shodou okolností jsou právě také ty, které v Evince fungují normálně, že?
V době, kdy má vše skutečně podstatně biologickou podstatu
Jenže tyhle systémy fungují autonomně, bez nějakého centrálního řízení a změny se v nich dějí dost pomalu. Kdežto u informačních systémů je mocenská centralizace buď aktuální hrozba nebo přímo současná realita. A kdo ovládá ten informační systém, ovládá společnost…
A ve skutečnosti společnost spíš ovládá ten, kdo je schopnej ji dat najist
To mi připomíná, že jsi v tom svém výčtu1 zapomněl na ekonomiku. Dnešní hospodářství je silně závislé na IT2 – bez technologií by nefungoval obchod, výměna informací, výroba, distribuce energií, nefungovalo by nic. Být bez techniky by znamenalo skok o takových sto let zpátky. To by mělo ekonomický dopad na všechny lidi – nedostali by najíst. Tzn. jsme zase u toho: společnost ovládá ten, kdo ovládá informační systémy. A nemusí je hned vypínat a uvrhovat lidi do století páry – stačí vytěžit jejich data, sem tam ukrást nějakou důvěrnou informaci o konkurentech, někoho pošpinit, něco zamlčet, zcenzurovat, něco naopak zveličit a dát tomu větší prostor v médiích…
[1] Zajímavé to jisté je. Ale nevím, proč by to mělo být zajímavější, než lék na rakovinu, biodiverzita a vůbec stav prostředí, jídlo, víry, biologická oprava srdce nebo třeba antiagatika.
[2] ne v tom smyslu že by IT tvořilo velký podíl HDP
Vtip je právě v tom, že ke kolapsu IT v tomto smyslu nedojde – nikdo není takový magor, aby všem vypnul počítače (co by z toho měl?) a i kdyby, ostatní půjdou a dají mu přes hubu. Ten možný útok je méně viditelný a daleko zákeřnější – můžeš manipulovat s toky informací, můžeš ukrást nebo změnit data konkrétních lidí atd. už jsem to tu popisoval.
Kdežto ani ten nejlepší biolog nedokáže zařídit, aby o úrodu přišli příznivci konkrétní politické strany nebo směru, nebo aby gayům či židům chcípla koza, zatímco ostatním ne. Natož aby zjistil, co konkrétní lidé chystají a jaké informace si vyměňují. Nedokáže zcenzurovat uniklé informace o svých šílených plánech nebo lidem podstrčit pozitivní informace o sobě.
A pokud ti jde o víru, nějaké geny k takovým sklonum asi budou, spolehlive by to ale určite nebylo.
S kanónem na vrabce. Přitom by stačilo zaměřit se na stravu, když jsou to zrovna židi.
Ale ono to funguje – a mnohdy líp než proprietární software. A když tam něco nefunguje nebo chybí, může to dopsat/opravit kdokoli, ne jen původní autor, který by u proprietárního softwaru držel monopol na zdrojáky.
Ja nevim, pro me shodit nekoho jen pro zabavu pred plnou prednaskovkou jen pro to, ze nemel uplne perfektni anglictinu.Nejsi náhodou z Kyjova?
a ze lidi z byvalych komunistickych zemi maji jen jedno kratkodobou blbou zkusenostJako s čím?
Proste jeho prednasky uz bohuzel nemaji obsah a je to spis tragikomicka show.Jeho prednasky maji uz 20 nebo kolik let prakticky stejny obsah, aktualizuje hlavne prakticke priklady ze soucasnosti. A rekl bych ze zprava, kterou se snazi predat, je porad stejne dulezita, mozna dokonce dulezitejsi, protoze spolecnost je na technologiich cim dal vice zavisla.
K tomu si pochvaluje cinsky komunismus, ze to dela dobre...Docela rad bych k tomu videl nejakou konkretni citaci. Naopak jsem videl, jak jako odpoved na nejakou otazku kritizoval Cinu za poslapavani lidskych prav. Jedine, v cem se mi zda RMS vylozene levicovy je to, ze podporuje dane. Taky je problem, ze rozdeleni pravice a levice je idiotska simplifikace. Ano, videl jsem ho kritizovat pravici, ale to co kritizoval, bych nazval spis autoritarstvim a konzervatismem.
A rekl bych ze zprava, kterou se snazi predat, je porad stejne dulezita, mozna dokonce dulezitejsi, protoze spolecnost je na technologiich cim dal vice zavisla.
+1
Bezny uzivatel to bude nepochopi
Helmut, co kdyby šprechtila po český?
Nevydávají taková prohlášení při vydání každé verze Windows?
A dokud se na závadné podstatě Windows/Microsoftu nic nezmění, bude FSF tato varování vydávat dál.
V Microsoftu se sice nějaké změny dějí, ale nesouvisí se skutečnými problémy – co se týče svobody uživatelů, nemění se vůbec nic (nebo leda k horšímu, protože čím dál víc věcí se přesouvá na servery Microsoftu místo aby to běželo na počítačích uživatelů, takže jsou uživatelé ještě víc závislí na dodavateli a ještě víc pod kontrolou).
by mohly jejich sluzby v EU omezit treba az na uroven "zadne", coz by byl velky problemProč by to byl problém?
mnoho uzivatelu v EU se neobejde bez lokalizaceZákladní programy jsou v distribucích lokalizovány, ne?
mnoho firem nema vlastni IT infrastrukturu a spoleha se na sluzby prave takovych spolecnosti a prisly by o vsechny zarukyNemohly by tyto služby zajistit společnosti v EU?
a stalo by to nemale prostredky, nevim jestli na to mame, sotva ufinancujeme zdravotnictvi a skolstvi...Neušetřilo by se na tom v delším časovém horizontu? Např., proč by státy nemohly přejít na svobodný SW? Nebo proč by se programy, jenž si státy objednají, neměly stát svobodným SW?
jak by to asi vypadalo, kdyby se najednou vsichni snazili stahovat jen postu a aktualizace pouze ze statu mimo EU?Nemohla by většina lidí a firem v EU přejít na svobodný SW? Proč by poštu nemohli mít (u společnosti) přímo v EU?
a kdo by garantoval spolehlivost? vetsina IT firem si zvykla nasazovat proprietalni technologie a maji jistou zaruku od jejich dodavatelu
U proprietárního softwaru nemáš obvykle žádné záruky. Většina zákazníků nemá žádná SLA – jen vypláznou balík peněz za licenci a výrobce jim milostivě dovolí svoje dílo používat, nic víc. Pokud SLA mají, je to většinou stavěné tak, že do nějaké doby dostaneš odpověď – ne že vyřeší tvůj problém.
To už máš lepší se zeptat na IRC nebo ve fóru nějakého svobodného softwaru – pokud ho používá dost lidí, máš vysokou šanci na úspěch – vyšší než u toho proprietárního softwaru.
Když chceš mít garantované řešení v SLA, je to hodně drahé a tyhle služby stejně neposkytuje MS.
najednou by stahovali opensource programy a doufaly, ze se nevyskytne chyba
Otevřený/svobodný software != nekomerční/zdarma. Záruka a služby něco stojí – a to si můžeš zaplatit i u svobodného softwaru.
male firmy jsou mene odolne vuci uplaceni za ucelem prumyslove spionaze,
Vždycky může někdo selhat, podlehnout. Ale výhoda malých firem je v tom, že data jsou decentralizovaná, tudíž aby někdo ovládl společnost, musí obejít hodně firem – a tím roste pravděpodobnost, že se to provalí, že na sebe upoutá pozornost.
zkus zajit do googlu s milionem za e-maily konkurence...
Když tam zajdou lidi z NSA a řeknou, že jde o terorismus nebo pedofily, tak data dostanou (resp. oni tam mají spíš trvalý přímý přístup), a můžou tak např. snadno vysát disky evropských nebo asijských firem, které konkurují těm americkým.
nejak si zrovna nedokazu vybavit zadny otevreny/svobodny = komercni/placeny. nejaky priklad placene zaruky u svobodneho software by nebyl?Například RHEL, databázové systémy (PostgreSQL, MongoDB, Cassandra, …), LibreOffice …
on katastr nemovitosti neco spapne, kdyz se zohledni to mnozstvi map...
Zrovna na mapy a obecně GIS se hodně používá PostGIS (nad PostgreSQL) koukni na GRASS (tam máš taky komerční podporu), pgRouting a portál FreeGIS. PostgreSQL používá i OpenStreetMap, což je mapa celého světa… jako reference myslím dostačující
tak databaze by byly, uz jen dodelat nejake frontendy a vsechno to tam presypat pres nejaky jednoduchy konektorStát by si měl objednávat pouze svobodný SW. To bohužel momentálně nedělá (podle toho to také vypadá – něco si objedná a po pár letech, kdy chce vyměnit provozovatele, zjistí, že dodané řešení patří nějakému jinému subjektu a nově zvolená firma ho nemůže provozovat).
kancelarsky balik v pohode, na dokumenty by mohlo stacit hromadne zpracovani do otevreneho formatu a vytvorit znovu jejich databaze a umoznit v nich vyhledavat...Británie přechází na ODF.
nejak si zrovna nedokazu vybavit zadny otevreny/svobodny = komercni/placeny. nejaky priklad placene zaruky u svobodneho software by nebyl?:o a kdo asi všechen ten software píše? Nějací hipízáci, kteří to dělají ve volném čase? Takoví taky jsou, ale velké věci je takhle problém dělat – je úplně normální nechat si za práci zaplatit. Je toho všude plno, tak jen pár příkladů softwaru, se kterým zrovna dělám: SOGo, Vaadin, Nginx, Debian, PostgreSQL.
na nektere cinnosti nestaci e-mailovy klient a internetovy prohlizec, co treba databaze obcanu, firem, majetku, nemovitosti, movitosti, pozemku, pamatek, organizaci atd. mariadb je dobra, ale na tohle jednak nejspis nestaci a druhak by se to tam muselo preladovat pokud mozno za behu...Tuhle tu skvostnou agendu jsem na vlastni oci videl a pracoval s ni a neni to nic, co by za beznych okolnosti neutahl PostgreSQL. Vsechno to ale casto bezi na predrazenem a predimenzovanem Oraclu, protoze: (1) Je to politicke rozhodnuti. (2) Oficialne musime mit misto kam zavolat, kdyz se neco pokazi. (3) Je to od Oraclu, dokaze nekdo udelat lepsi DB? Kdyby se to pokazi, muzeme rict, ze nikdo lepsi nebyl. (4) Jenom licence stala pul mega, tak drahy software prece nemuze mit chyby.
Adobe myslíš co? Tu sračku Flash, která měla dávno skončit v pekle? To asi ne. Tak Photoshop? Illustrator? Tohle používají lidi ve státní správě? Vážně? Možná si to nějaký ajťák vydupe, aby měl hračku pro sebe, ale uplatnění pro to nevidím. Dobrého grafika/sazeče na tabulkové platy asi nenalákáš – a pro ty ostatní je takový drahý software jen plýtvání. Na takové zakázky si má stát udělat výběrové řízení, poptat služby za normální tržní ceny (ne žádné uplacené šmejďárny) a najmout si nějaké grafické studio.
Pokud myslíš, že nějaký úřad by uživil vlastní grafické studio, tak já si zase myslím, že v tom případě by mohl zaplatit pár programátorů, aby vylepšovali Inkscape, Gimp, Scribus, Kritu… Je to smysluplnější než vyhazovat peníze za licence.
+1 +1 +1
Zato grafický se nepochybně potřebují, od tvorby tiskovinOpravdu statni sprava vytvari vlastni silou tiskoviny, nota bene v produktech Adobe?
přes zpracování fotekOpravdu se ve statni sprave zpracovavaji fotky tak narocnymi technikami, ze je umi jen produkty Adobe?
vědecká či technická dataJaka vedecka ci technicka data zpracovava stat pomoci produktu Adobe?
Opravdu si myslis, že na zpracování dat třeba z elfo nebo leteckého či satelitního snímkování se najímá grafické studio?AFAIK na to se najimaji firmy se zamerenim na snimkovani, atp. A vazne se na neco takoveho pouzivaji produkty Adobe?
Nejsou, a i ti potřebují ten acroread, případně i acrobatK čemu potřebují Acrobat?
Sazbu knížky v HTML si fakt představit neumím.Vím o nástroji Prince, který se o to pokouší (nicméně to není svobodný SW).
Ne, úředníci nepotřebují Acrobat. Úředníci potřebují (když už) vytvářet formuláře a sbírat a vyhodnocovat data. A pro tento účel je daleko vhodnější XHTML + HTTPS + SQL databáze (např.) než nějaké PDF dokumenty a proprietární software.
A co se týče týmové spolupráce nad společnými daty – existují daleko efektivnější a modernější nástroje a metody, než počítačová analogie papírového dokumentu, ke kterému každý přilepí nějakou svoji poznámku nebo načmárá něco do textu a pošle dokument po sekretářce do vedlejší kanceláře. Automatizace není (jak se někteří mylně domnívají), že vezmeš staré postupy a budeš dělat to samé jen pomocí počítače
Svět ale používá PDF jako standard, úředníci se nemůžou odříznout
Kdo umí pracovat s PDF a zároveň neumí pracovat s webem?
Nehledě na to, že možnosti a kvalita PDF jsou někde jinde než html
No a? Mě ale v takových případech nezajímá, jak je to vysázené – mě zajímá, co po mě stát chce, nebo co od něj dostanu, jestli ta služba dobře funguje. Ne na jakém papíře je natištěná zpráva o tom.
A co se týče třeba soudních rozhodnutí – tam taky záleží v první řadě na obsahu – nicméně souhlasím, že by to mělo mít i nějakou formu. Ale tam stačí zaplatit studentům/učitelům na VŠ, aby udělali šablonu v TeXu a pak se pomocí toho budou sázet krásné dokumenty. Případně přibereš do týmu nějaké programátory a bude i WYSIWYM editor.
Přečti si znovu kontext tohoto vlákna – psal jsi o tom, že úředníci potřebují Acrobat. A když se ukázalo, že nepotřebují, tak do toho taháš zase nějaké obecné publikace.
Takže tohle téma můžeme uzavřít s tím, že úředníci opravdu Acrobat nepotřebují a na formuláře jsou vhodnější technologie (třeba ten web).
Co se týče druhého tématu, kam jsi odbočil, souhlasím s:
A všude sazba přispívá k čitelnosti a také k tomu, zda to někdo vůbec bude cist
Viděl jsem krásné a dobře čitelné dokumenty/knihy sázené i úplně bez počítačů. A viděl jsem obludné dokumenty/knihy sázené s počítači (typicky s proprietárním softwarem). Takže tohle je irelevantní a nepovažuji to za argument, který by dokazoval nezbytnost proprietárního softwaru.
Např. i na naší škole jsme měli učebnici matematiky (a dalších podobných předmětů) vysázené v TeXu
Zato grafický se nepochybně potřebují, od tvorby tiskovin
Většinu lidí stát nezajímá a je to pro ně jen nutné zlo – ty výstupy jsou na hovno po obsahové stránce, takže je celkem jedno, jak to vypadá.
Trochu to zlehčuji… věřím, že někdo i ve státní správě dělá užitečné výstupy, ale stejně si nemyslím, že by bylo nutné mu k tomu kupovat proprietární software.
a) Pokud to má mít nějakou estetickou/uměleckou hodnotu – krásné věci se dělaly i před desítkami nebo stovkami let bez dnešní techniky a mělo to estetickou hodnotu vyšší než mnohá dnešní díla.
Když to jsou ad-hoc akce, tak je dodávka externí firmou jasná volba – nemá cenu si kvůli tomu vydržovat grafiky/sazeče jako státní zaměstnance. A když jsou to opakované činnosti (např. časopis), tak bych to řešil svobodným softwarem a spoluprací např. se školami případně externími programátory, kteří můžou ten program vylepšovat, pokud mu nějaké funkce chybí.
Schválně sem hoď odkaz na výstup nějakých státních zaměstnanců, o kterém si myslíš, že by bez proprietárního softwaru nešel vytvořit.
až po vědecká či technická data.
b) a pokud jde o technická data – tady je primární obsah. A typicky jsou to opakované úkoly, takže tam je důležitější automatizace a ne klikání v nějakém proprietárním softwaru pro „kreativce“. A líp si zautomatizuješ ten TeX, naskriptuješ Gimp nebo nějaké příkazy a knihovny.
přes zpracování fotek
Státní správa potřebuje retušovat modelky?
Ty mne zase prostřednictvím státu beres peníze aby sis nechal stavet ty své silniceSve vyuziti silnic si zaplatim. Veskere dane platim vyssi nez vetsina ostatnich a to radeji nemluvim o danich odvadene nasi spolecnosti. Ale jinak mas pravdu v tom, ze nekdo, kdo dane neplati, ti v podstate bere penize. Proto bych byl nejradeji, aby i silnice byly u nas v soukromem vlastnictvi.
po kterých navíc jezdis autem, které by bez základního výzkumu vůbec neexistovaloHistorii vzniku vozidla neznam, ale jak vis, ze pokud by se na potrebne objevy neprislo v ramci zakladniho vyzkumu, ze by se nenasla firma, ktera by podobny vyzkum financovala? Tim, ze by dany objev nebyl, by vznikla poptavka po necem obdobnem. Trh si vzdy najde cestu. Treba se ale mylim a dneska bych misto s autem jezdil na kolobezce.
které by bez základního výzkumu vůbec neexistovaloSkutečně to dříve nebylo, jak píše Odin1918? Pokud si vzpomenu na nějakou historii matematiky, tak je řada matematiků, kteří si na sebe vydělávali samostatně bez nějakých dotací. A i různí vynálezci si na sebe vydělávali sami – například naši známí průmyslníci.
Pokud si vzpomenu na nějakou historii matematiky, tak je řada matematiků, kteří si na sebe vydělávali samostatně bez nějakých dotací. A i různí vynálezci si na sebe vydělávali sami – například naši známí průmyslníci.Presne tak. Spousta vynalezcu i velmi komplexnich veci se uzivila sama. Take byl dan prostor i dobrovolnemu mecenasstvi. Drive se, svete div se, zivili i umelci bez statnich dotaci (nekteri normalne, nekteri diky mecenasovi).
které by nikdo komerčně nezaplatil, protože se nejevily komerčně zajímavéMyslíte, že velké firmy to neplatí? Například, že Microsoft nebo IBM neinvestují do základního výzkumu? Pokud chápu uživatele Odin1918, tak on by chtěl, aby se peníze nechaly firmám a lidem a ať si oni rozhodnou, do čeho je investují – tj., pokud si někdo například myslí, že je vhodné zkoumat teorii kategorí, tak na to může dát peníze.
No a to právě rozumný člověk nemůže chtít, aby se výzkum osekal.Třeba by se osekal jen základní výzkum a naopak by ty peníze přešly do aplikovaného výzkumu.
Ostatně zajímalo by mě, která firma by třeba platila výzkum v historii, výzkum pluta, nebo v entomologii nějakých amazonských brouku.Pokud se majitel firmy zajímá o historii, proč by na ni nepřispěl? Pak je tu také otázka, proč by se měli zkoumat zrovna brouci a ne třeba něco z fyziky?
Pokud tam ta návratnost bude, budou firmy investovat do náhodného výzkumu čehokoli kolem nás, protože se jim to ve výsledku vyplatí.
To je naprostý nesmysl, firma nebude investovat do něčeho, kde může být návratnost v době, kdy už sama nebude existovat.Tak se ta investice pozdrží – počká se na dobu, kdy návratnost bude pravděpodobnější.
Navíc by pak těžko výsledky zveřejňovala a věda by přestala fungovat, každý by si hrabal na svém pisecku a nikam se nedostal.Výsledky svého výzkumu může prodávat. Koneckonců, dřív například matematici rovněž tajili metody pro hledání kořenů některých typů rovnic a matematika se i přesto rozvíjela dál.
Navíc by pak těžko výsledky zveřejňovalaNaopak to může vědě pomoci – místo toho, abyste si řešení vygooglil, tak budete nucen hledat řešení a třeba najdete lepší.
Stabilní1 firma funguje desítky nebo i stovky let, takže dlouhodobé cíle sledovat může.
Ovšem firma si to platí ze svého a na vlastní riziko. Ale chtít po voličích, aby si utáhli opasky, platili vyšší daně nebo dostávali méně služeb od státu (případně jim rostl dluh) a slibovat jim za to nějaké vědecké úspěchy, kterých se snad jednou dožijí nebo z toho budou mít jejich děti lepší život, to už je na hranici šarlatánství a moc si to nezadá s manipulací, kterou provádějí různé sekty.
Bohužel mi přijde, že i když má věda úspěchy, ty zisky nakonec shrábne někdo jiný. Dá se někde dohledat, kolik peněz se státu2 podařilo z vědy vytěžit zpět – jaká je návratnost těchto investic?
Ještě beru investice do vzdělávání – tam jsou výstupem vzdělanější lidé, kteří pak nastoupí někam do práce a můžou ji dělat líp, inovovat. Ale sypat peníze občanů do „vědeckých“ projektů, které nemají prokazatelné užitečné výstupy, to je opravdu morálně pochybné a nezodpovědné politické rozhodnutí.
Samozřejmě taky záleží, o kolik peněz jde – pokud je to pár drobných, ještě se nad tím dá mávnout rukou a říct si, že to zkusíme a buď z toho něco bude nebo ne. On je taky rozdíl si občas koupit stírací los nebo vsadit sportku vs. nasypat pravidelně podstatnou část výplaty do forbesa.
Jako politik bych měl opravdu problém nutit lidi k placení daní, které bych pak cpal do projektů, ze kterých dost možná nic nebude nebo se toho ti lidé nedožijí.
[1] u firem, které mají problémy samy se sebou a sotva se udrží nad vodou, se asi nemá cenu o nějakých investicích do vědy ani bavit
[2] potažmo daňovým poplatníkům, jejichž peníze na to padly
Věda se ale nedělá pro peníze a právě pro to ji nelze postavit na komerční bázi
Nechci se tu teď hádat a moc do toho rýpat… ale jednu otázku bych měl:
Musí být vše „nekomerční“1 řízené státem a nedobrovolně povinné pro všechny obyvatele?
[1] to právě teď nechci řešit, jestli je to komerční nebo ne a co to vůbec komerce je…
Tohle nedává smysl. Předpoklad: žijeme v demokracii a rozhoduje lid. Pokud dokážeš přesvědčit lidi, že mají platit daně na základní výzkum a po delší době z toho něco bude, proč by měl být problém, aby si lidé založili akciovku a do výzkumu investovali za účelem zisku (když z toho nakonec něco bude a vyplatí se to, jak se tvrdí voličům)?
urednici by brali 2x tolik, udelai 2x tolik prace a celkove vydaje by byli i tak polovicni...Pane, perpetuum mobile bohuzel neexistuje. Rozhodne ne v pripade darmozroutskeho uradu!
Outsourcing je nesmysl - ať už na úřadě nebo ve firměJiste. Jsem zvedav, co mi povite za deset-dvacet let, jestli tedy jeste budu mezi zivymi. Kvuli jednomu negativnimu pripadu, ktery jste zazil, prosim neodsuzujte cely outsourcing.
Někdy mám pocit, že základní kvalifikaci pro management je oligofrenie.Nejdriv mi reknete, ze jsem blb. Nasledne silna slova o oligofrenii a hazeni vsech manageru do jednoho pytle. Silna slova slabeho muze?
Zadne pridavani penez urednikum, to ani omylem
Jenže ti, kteří tam zůstanou (kteří jsou skutečně pro chod státu potřeba), by měli pracovat za tržní ceny – jinak tam kvalitní lidi dlouhodobě neudržíš – což znamená: zvýšit jim platy. Zároveň to ale znamená i stejné nároky na ty lidi jako v soukromých firmách.
Tohle si bohužel většina lidí neuvědomuje – všichni mluví o tom, že by se mělo přidat těm a tamtěm… ale představují si, že za ten vyšší plat tam budou sedět ti samí lidé a budou dělat tu samou práci a že to bude dárek pro tyto zaměstnance. Takhle to ale být nemůže: zvýšit platy znamená, že se část lidí propustí a částečně se naberou noví lidé, kteří by za dřívější platy neměli vůbec zájem ve státním sektoru pracovat, stát by je nezaplatil. Díky tomu by stát měl lépe fungovat, protože pro něj budou pracovat lépe kvalifikovaní/schopnější lidé.
rgb(0, 0, 0) == cmyk(0, 0, 0, 1)
Prevod z RGB do CMYK je jednoduchá záležitosť, stačí sa pozrieť na gamut Adobe RGB / CMYK. Konkrétne hodnoty sa počítajú vzhľadom ku konkrétnej tlačiarni (u kalibrovanej tlačiarne je to len o vynásobení každej farby príslušnou maticou). U čiernobielej grafiky CMY nepotrebujem, u farebnej zase použijem prevod pre konkrétnu tlačiareň. Nevidím dôvod prečo by obrázky pred tlačou nemohli byť v RGB a pred tlačou by sa skriptom previedli podľa toho či sú čiernobiele alebo farebné.
zkousel sem tam nasadit pokusne GIMP/Inkscape a reakce "vypada to dobre, neco se tam dela lepe, neco hure, ale nemame bohuzel cas", hlavne vsechny knihy jsou jiz v produktech od Adobe
Tohle jsou věci, na které se nemůžeš ptát zaměstnanců resp. nemůžeš je nechat rozhodovat. Zaměstnanec typicky nechce nic měnit, každou změnu bude odmítat (to vlastně neplatí jen pro zaměstnance) a je líný – chce si odkroutit to svoje a jít domu. Čest výjimkám. Zaměstnanec typicky nevidí za hranice svého úkolu/procesu nebo úřadu či firmy, není kompetentní posoudit věci v širším hledisku. Ne že by na to mentálně neměl, ale i když má, nikdo mu nedal čas, aby se tím tak široce zabýval; a ve volném čase to dělají opravdu jen výjimeční jedinci a na ty jsi asi nenarazil.
Zbavit se závislosti na proprietárním softwaru a používat a rozvíjet ten svobodný je zásadní strategické rozhodnutí. Do toho tito lidé nemůžou mluvit – můžou ale přispět k formování požadavků, na to, co by ten svobodný software měl umět a co by se případně mělo vyvinout.
Tak jim neříkej, že je to zadarmo a domluv nějakou smlouvu o podpoře s autory programu. Manažer najednou uvidí, že zaplatí stejně (resp. ještě méně), ale dostane za to lepší služby a záruky (kdežto proprietární software funguje stylem: zaplať za licence a už nás neotravuj).
Kolik plati na danich Microsoft, Google? co nejmene to jde... http://www.itbiz.cz/zpravicky/google-s-microsoftem-se-pry-vyhybaji-zaplaceni-evropskych-dani-za-miliardy
Přesně tak, stát by si na daních mohl dost polepšit, protože u svobodného softwaru je ten obchodní model postavený dost jinak – zatímco u proprietárního softwaru odcházejí peníze za licence typicky do zahraničí a podporu poskytují často velké firmy, které daňově optimalizují. Tak u svobodného softwaru se za licence neplatí vůbec – peníze tečou jinudy – platí se za podporu, kterou poskytují typicky menší firmy a v daném místě. Opravit chybu nebo naprogramovat novou funkcionalitu ti může klidně někdo z tvé země[protože přístup ke zdrojovému kódu mají všichni – na rozdíl od proprietárního softwaru], s kým se snadno domluvíš a klidně i osobně sejdeš, a výsledek se pak začlení do programu, který je primárně vyvíjen někde jinde. Distribuované/mezinárodní týmy jsou tu běžné.
myslim ze pravidelne vysoke pokuty Microsoftu, Googlu a podobne by mohly jejich sluzby v EU omezit treba az na uroven "zadne"
To je sice lákavá představa, jenže tyhle státní zásahy jsou zlo a můžou se kdykoli obrátit proti tobě. Sice by ses zbavil MS, ale za chvíli by se stalo, že by EU vyjebala stejně s tvojí firmou nebo třeba s tvým zaměstnavetelem nebo s tvým dodavatelem. Jak si úředníci/politici zvyknou tohle dělat, tak už s tím nepřestanou a budou ničit další a další firmy nebo odvětví – důvod se vždycky najde.
Řešením je přestat utrácet veřejné peníze za proprietární software a přestat tyhle firmy podporovat (zejména ve školství, ale i jinde).
btw: myslis ze kdyz s kritikou MS v EU pridame ze konecne Microsoft vypadne?
Vykopat Microsoft ze země se jim podaří spíš v Rusku, Číně, nebo možná ještě tak někde v Jižní Americe, než v EU nebo v Kleptokratické republice Česko. Ta špína je tady dost zažraná.
jistěže běží
(ne, že bych to považoval za nějak moc důležité)
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Tiskni
Sdílej: