Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Včera měl vyjít Gran Paradiso Alpha 5, budoucí Mozilla Firefox 3. Má nový systém nahlašování pádů, nového správce hesel, aktualizaci javascriptové knihovny FUEL a opravy v Gecko 1.9.
Tiskni
Sdílej:
about:config
hodnotu ui.allow_platform_file_picker
na false
.
čtebářůKdyž neumíte psát, tak to nedělejte...?
Pokud to nezvládají, tak ať to nedělají.To by bylo, aby se Péťa neozval...
Obávám se, že žádný zprávičkář není zaměstnán na plný úvazek. To co vy říkáte aby zprávičkáři dělali by to vyžadovalo.
Jinak já si radši přečtu občas špatnou zprávičku, než aby tady nebyly žádné.
To, že "šílení anebo nedočkaví anebo neseriozní" "novináři" obnovují stránku o vydání tak dlouho, dokud neexistujeTak takhle to nedělám. Kouknu se, kdy to má vyjít, a datum tam stále je stejné - včerejší. Kouknu na web, kde by měly být informace o verzi, a jsou tam - tak co si mám myslet, pane dokonalý?
Argument o nVidii neberu, protože je to něco jiného a zde máma Firefox, který těch oznamovací způsobů má mnoho.S vámi nemá cenu se dohadovat. Ovladače nVidia jsou software jako každý jiný, není to "něco jiného". Mají verze klasické i vývojové, navíc ještě verze neveřejné. Když by někdo chybně napsal vydání ovl. nVidia, tak ho také nebudu sjíždět za to, že udělal chybu a nebudu na autora házet špínu.
Prostě váš postup vedl k tomu, že jste psal drby, bláboly, nesmysly, své domněnky nebo jak tomu chcete říkat. Z toho se nevykroutíte.Pokud je na oficiálním webu stránka, která informuje o datu vydání nějakého produktu, přičemž ono datum je v minulosti, tak je úplně normální si myslet, že daný produkt skutečně vyšel. Pokud je někde chyba, tak na straně správců těch stránek, které obsahují zavádějící informace. Na adresu pisatele zprávičky by šlo říci, že naletěl, ale obviňovat ho z publikace drbů nebo domněnek je hloupé. Pokud má Firefox na svých stránkách nějaké informace, tak je _jejich_ chyba, že jsou chybné. Zprávičkář se může poučit a příště již oficiálnímu webu Firefoxu nedůvěřovat, ale to je tak asi vše. Tvoje urážlivé komentáře o blábolech v takové situaci naprosto nejsou na místě.
Na oficiální webu je plánovací stránka ve wiki formátu s předpokládaným datem vydání. Stráka byla editována dokonce o několik dní dříve, než mělo být předpokládané datum vydání, takže informace jednoznačně nejsou aktuální a nemohou být relevantní pro tuto zprávičku a obhajobu tak, jak se snažíte. Navíc na té stránce mají hned v úvodu zřetelně uvedeny následující věty: "This is draft milestone schedule for Gecko 1.9 and the Gran Paradiso release. We are currently in early-planning stages for Firefox 3, so these dates should not be considered fixed, but rather as a reflection of our current estimates. E.g. these are *draft* dates." Vypíchli slovíčko draft, které je tam dvakrát, včetně "erarly-planning stages" a "so these dates should not be considered fixed, but rather as a reflection of our current estimates". Pokud pan Doležel nechápe význam ani jednoho toho výrazu v uvozovkách a vy také ne, je to ostuda jako hrom a prostě svým čtenářům evidentně lžete. Ve zprávičkách i ve vykrucující se obhajobě. Necítíte se aspoň trapně? Drtivá většina FS/OSS projektů má stránky s plánem vývoje (roadmap) a odhady dat vydání, které se většinou nenaplní. To byste moli vědět. Tady jste prostě šlápli vedle, tak to aspoň uznejte a nepokračujte ve vykrucovací agonii. Je to vaše (osobní i serverová) ostuda, a nesete zodpovědnost za klamání čtenářů.Prostě váš postup vedl k tomu, že jste psal drby, bláboly, nesmysly, své domněnky nebo jak tomu chcete říkat. Z toho se nevykroutíte.Pokud je na oficiálním webu stránka, která informuje o datu vydání nějakého produktu, přičemž ono datum je v minulosti, tak je úplně normální si myslet, že daný produkt skutečně vyšel. Pokud je někde chyba, tak na straně správců těch stránek, které obsahují zavádějící informace. Na adresu pisatele zprávičky by šlo říci, že naletěl, ale obviňovat ho z publikace drbů nebo domněnek je hloupé. Pokud má Firefox na svých stránkách nějaké informace, tak je _jejich_ chyba, že jsou chybné. Zprávičkář se může poučit a příště již oficiálnímu webu Firefoxu nedůvěřovat, ale to je tak asi vše. Tvoje urážlivé komentáře o blábolech v takové situaci naprosto nejsou na místě.
1. Poznámky k verzi jsou poznámky k verzi, nic jiného - nelze je brát jako oznámení o nové verzi.Jeden by si myslel, že když vyjdou Release Notes, tak už také existuje nějaký ten release. Zvláště když se to zdá být potvrzeno předpokládaným datem vydání uvedeným na jiné stránce. Bohužel to tak není a Firefox vydal Release Notes ještě před vlastním releasnutím releasu, že? Smůla, naletěli jsme, protože někdo na mozilla.org byl tak pečlivý, že vydal Release Notes k neexistující verzi. A pak si toho, že jsme naletěli, všimne Petr Tomeš, který prohlásí, že jsme šílení/nedočkaví/neseriózní, evidentně lžeme, vydáváme drby (ale mozillí drby :-), bludy, bláboly, nesmysly a domněnky, naše obhajoba je nečestná, což je patrně proto, že je to vykrucovací agónie, a proto bychom se měli cítit trapně, případně by nám zodpovědné osoby měli zakázat publikovat. Doufám, že jsem nic nevynechal...
Ten den byl označen jako jeden možný pravděpodobný termín, a nebyl nide slíben a zaručen, že si to ale nedokážete přebrat, je váš problém.Opět se vám omlouvám, že nejsem tak dokonalý jako vy. Já vážně nemám přehled o tom, jak Mozilla dodržuje své termíny a jaké má oznamovací návyky.
Nejsou tam, protože žádný Gran Paradiso Alpha 5 nejenže nevyšel, ale podle žádného oficiálního zdroje NEMĚL vyjít.
Teď ovšem lžete sám, a to zcela nehorázně. Naplánované datum vydání 31.5. vidělo v oficiální roadmapě dost různých lidí na to, aby to nebyl jen něčí výmysl (teď už tam možná není, těžko říct). Osobně jsem přesvědčen, že jsem tam původně viděl dokonce 29.5., ale i kdyby to bylo od začátku 31.5., usvědčuje vás to ze lži. Ano, lži, ne nepravdy, protože ten dokument jste musel vidět i vy sám. Škoda jen, že weby Mozilly jsou už dlouho tak chaotické, že je extrémně těžké na nich něco (kromě downloadu aktuální verze pro preferované platformy) najít. Jinak bych vám v tom vymáchal nos, protože už mne štve to vaše neustálé vyskakování na každého, kdo si dovolí najít smítko na vašem oblíbeném produktu.
http://www.mozilla.org/projects/firefox/roadmap.html
Release Dateshttp://wiki.mozilla.org/Firefox3/ScheduleDates shown above are tentative and serve only to give you an idea of the relative position of one release from another. They represent our current state of thinking as to the release dates at the time this document was last updated, and may have changed since then.
Gecko 1.9 / Firefox3 Milestone ScheduleThis is draft milestone schedule for Gecko 1.9 and the Gran Paradiso release. We are currently in early-planning stages for Firefox 3, so these dates should not be considered fixed, but rather as a reflection of our current estimates. E.g. these are *draft* dates.
Pane, nedělejte ze sebe kašpara a úplnýho blbce a vymáchejte se ve své hlouposti a neschopnosti až po hubu.
Nemám v úmyslu ze sebe něco takového dělat, jeden kašpar* a blbec* v této diskusi bohatě stačí a vy to umíte mnohem lépe, takže vám tuto roli rád přenechám.
Víte, bojím se jen jedné věci: že tím svým neustálým vyšilováním a (často - jako třeba zde) neoprávněným obviňováním docílíte toho, že lidé radši nebudou o Firefoxu psát vůbec, aby od vás měli pokoj. Jestli tohle je váš cíl, pokračujte dál stejným způsobem.
* - nemám ve zvyku lidem v diskusi nadávat, ale když už s tím pan Tomeš začal, na hrubý pytel patří hrubá záplata. Nejsa křesťanem, nejsem povinen nastavovat druhou tvář.
A na jaké argumenty bych měl reagovat? Vy těm nadávkám ze svého příspěvku říkáte argumenty? Stalo se to, že jeden projekt nestihl plánovaný termín vydání alpha verze; to je naprosto běžné a nikdo by se nad tím nepozastavoval. Bohužel se také stalo, že se podařilo vydat Release Notes, i když verze nebyla ještě venku. To už je méně obvyklé, ale stalo se, je to chyba, ale nic hrozného a nikdo by z toho nedělal aféru.Jaktože je to chyba? Kdo kde tvrdí a stanoví, že správně je vydávat poznámky k vydání pouze jakožto oznámení vyšlého produktu. Snad ne vy, pche. Pokud jste si ještě nevšiml, poznámky k vydání jsou spíše jakýsi "changelog", přehled hlavních změn oproti minulé verzi a popis známých chyb a podobně. Pokud si myslíte opak, tak si laskavě rozšiřte obzory. Celou tu vaši myšlenkovou konstrukci podkopává v samotných zákaldech už to, že na oficiálním webu nejste schopen odkázat na jediný dokument, který by se zabýval oznámením vydání dané verze (jinými slovy něco, cokoliv) odkud by se dalo na příslušný dokument dokliknout) - proto zřejmě ta posedlost obnovováním předpokládané stránky s poznámkami vydání bez toho, aniž by si redaktor aspoň kliknul a ověřil zda fungují odkazy na stažení, když už u dokumentu nefiguruje žádné datum, kdy měla být verze vydána.
Na základě těch Release Notes někdo napsal zprávičku; těžko mu mít za zlé, že když se na oficiálním webu projektu objevily Release Notes, předpokládal, že příslušná verze opravdu vyšla.A to je právě klíčový moment celé události. Pisatel i vy máte mylný úsudek, který se od základů hroutí jak domeček z karet.
Jenže pak přišel velký inkvizitor Petr Tomeš, začal plnými hrstmi rozhazovat obvinění ze lži a vysvětlovat nám, že žádná verze vlastně vůbec vyjít neměla a že u Firefoxu, jako patrně jediného softwarového projektu, není Roadmap plánem vydávání jednotlivých verzíAch jo, že vás to bavít takhle pořád nestydatě lhát. Kde jsem tohle trvdil? Nelíbí se mi, že mi podsouváte nesmysly. Jistěže nějaký plán musí být a je, ale všude je mnohokráte zdůrazňováno, že ta data jsou orientační, bez záruky a mohou být změněna od doby, kdy byl dokument upraven, tzn. jinými slovy nikde není nic slíbeno a vytesáno do skály, že se to ten den musí vydat a nemůže se to posunout. I ten samotný fakt, že jde o plánovací dokument na wiki a zkušenost, že se skutečná data oproti plánům méně či více zpožďují, neopravňuje kohokoliv vytvářet a předávat informace o tom, že to vyšlo, aniž by si to ověřil. Navíc tam byla jasně uvedená ta poznámka o tom, že předpokládaná data nemusí být aktální a mohou se měnit. Neumíte si to přeložit, je to mimo rozsah vašeho chápání anebo to záměrně opomíjíte? Projekt Mozilla běží již přes 9 let, nikdy se nestalo, že by byla nějaká verze vydána aniž by se objevila na oficiálním FTP s odkazem na stažení z oficiálního webu. A těch verzí byly již vydány desetisíce pro různé systémě včetně desítek a možná i stovek alfaverzí. Je docela smutné, pokud to tedy dlouhodobý autor zdejších práv ještě nezaznamenal. Vymlouvat se na to, že Nvidia to má jinak, mi přijde trochu mimo mísu.
Release Notes (není) oznámením o nové verzi,Ano, za tím si stojím a nestydím se za to. Protože Release Notes jsou poznámky k vydání, nikoliv oznámení o vydání. To nechápete ten rozdíl? Setkal jsem se u řady různých projektů a linuxových distribucí s tím, že publikovaly jakýsi výtah novinek nebo poznámek o vydání vydaly na svém webu, přestože se skutečné vydání objevilo až v dalších hodinách či tý/dnech, kdy bylo řádně oznámeno podle příslušných zvyklostí - a především - zpřístupněny ke stažení pomocí funkčních odkazů. To jsou pro mě a pro chápavé přemýšlející lidi skutečné a podložené argumenty, narozdíl od vašich výmyslů, domněnek a blábolů.
Dovolím si vstoupit do tohoto dohadování a vzhledem k tomu, že tento román už se mi číst nechce, odskočím k jednomu z prvních příspěvků, jelikož stejně nejde o podstatu věci, ale o to, abyste si prosadil svou pravdu. Když už kydáte hnůj na Luboše či Michala, nemělo by vám při tom téct máslo po hlavě:
To skutečně musíte psát o každé alfaverzi čehokoliv? Chápu, že Firefox je významná aplikace, ale informováním až o betaverzi se souhrnem novinek by bylo vhodnější.
Zajímalo by mne, kdo asi napsal tyto zprávičky:
Pre-Release Builds Alpha releases are testing milestones and do not represent what we intend to ship as final. They may contain missing features, numerous bugs, etc. They are intended for our developer and testing community to work with to build upon and provide us with early feedback in the event major changes need to happen before the final release. Beta releases are feature-complete and represent a rough idea of what we'd like to ship. These are for a more general early-adopter/testing audience that wants to see what the next release of Firefox is going to look like so that they can provide us with feedback on the most important issues to fix before the final release. Release Candidates are facsimiles of what we intend to ship under any of the above categories or the final release itself. We usually post these a few days or weeks ahead of the release in question, to see if there are any critical bugs present that must be fixed. If there are none, we ship the release candidate as "final". Please Note! Alpha releases are not for general consumption and may crash, delete your bookmarks, your profile, your hard disk, etc. They are very little more than a blessed Nightly Build. Preview Release builds may also suffer bugs and should be downloaded only by people willing to test pre-release software.http://www.mozilla.org/projects/firefox/roadmap.html
A drobnost - pokud vás zprávička o Firefoxu skutečně nezajímá, resp. není pro vás užitečná, jak tvrdíte, tak proč si ji čteteHeh, už jsem v životě přečetl tolik neužitečných věcí… Mnohé nedobrovolně, mnohé dobrovolně, mnohé dobrovolně a rád… Nějak si nedokážu vybavit, že bych znal někoho, kdo čte jen užitečné věci
a komentujete? Mrháte tak svým časem i úsilím. Přímo si protiřečíte.Nemám pocit, že bych komentoval zprávičku. Pokud ano, nebylo to účelem. Komentoval jsem váš komentář.
To jsou pro mě a pro chápavé přemýšlející lidi skutečné a podložené argumenty, narozdíl od vašich výmyslů, domněnek a blábolů.
Nechal bych to na těch chápavých a přemýšlejících lidech. Snažil jsem se vás přimět, abyste se zamyslel nad tím, zda svým neustálým bezdůvodným kopáním kolem sebe Firefoxu (a v poslední době i Ubuntu) neškodíte. Očividně byla má snaha marná, to se holt stává, vy si ve svém svatém boji natolik bahníte, že nejste ochoten vnímat nic okolo. Takže vám přeji příjemnou zábavu a Firefoxu přeji, aby se vám přes vaši usilovnou snahu nepodařilo od něj a psaní o něm nikoho odradit úplně.