Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
To me, this is an admission that I believe our current way of doing things is inefficient and too competitive. Someone’s gotta give, so be a part of the change you want to see. Let’s work together and make something amazing.K tomu zaveru bych jen dodal, ze by si meli vzit k srdci hlavne "designeri" Unity (a jeste spis GNOME SHELLu) a nezavrhovat vsechno co nevzeslo z jejich rad.
Ten uz je ted vicemene mrtvy.
Ten uz je ted vicemene mrtvy.
Ja som ale zachytil toto (2.dec.2012):
„…Yes, come an get the good news, as the GNOME 3.8 desktop environment will have support a GNOME 2.x style desktop, but it won’t be called GNOME Fallback or GNOME Classic…“ GNOME Fallback Mode Returns in GNOME 3.8Vyzerá to, že GNOME3 devs predsa nie sú takí hluchí barani
Akorat tam nejak zapomneli napsat, ze se bude jednat vicemene jen o set gnome-shell extensions, ktere jsou uz delsi dobu k dispozici, akorat se jim da oficialni podpora (aby nebyly rozbite s kazdym releasem, jak doposud - viz. pohnuta historie Firefoxu napr.). Porad to bude gnome-shell a ty extensions nesahaji staremu gnome-panelu ani po kotniky.
ty extensions nesahaji staremu gnome-panelu ani po kotniky.Heh, to na tom teda museji byt fakt hodně hodně špatně, když strému gnome-panelu nesahají po kotníky
Tak vetsina extensions umele roubuji UI a maji temer nulovou nastavitelnost. Flexibilita gnome-panelu, jejich appletu a moznosti nastaveni byla zkratka na dobre urovni.
Priklad (netestovano na posledni verzi): taskbar applet by mel umet reorganizaci buttonu, rolovanim kolecka mysi prepinat okna, mel by mit nulove okraje, tzn. pri najeti mysi uplne dolu pak klikem funguji tlacitka taskbaru (v gnome-shellu se otevre notifikacni oblast), tlacitka by mely mit moznost otevrit menu okna, moznost presouvani oken na jine plochy a take highlight pri urgent hintu. O grupovani ani nemluvim, to je ale v gnome-shellu reseno jinak.
Umi tohle snad nejaka extensiona pro gnome-shell?
To je jina vec - applety mely omezene API a funkcionalita se pridavala pomalu, oproti moznostem shellacke introspekce a JavaScriptu. Spis jsem narazel na to, ze spousta shell extensions je jednoduchych (az jednoucelovych) a nenabizi moznosti nekterych starych appletu. Ale to se muze samozrejme jednoduse zmenit, jen to bude kopa kodu navic.
Heh, tak naprosto flexibilni ani byt nemuze, nejak ho musis navrhnout a toho navrhu se drzis. Jeden by se z toho po... kdyby mel maintainovat tunu funkcionality pro par lidi (treba zruseni fill-width). Dobre, "100% flexibilni" nebyl, ale ohnutelny byl dostatecne.
Dobre, "100% flexibilni" nebyl, ale ohnutelny byl dostatecne.Hm, asi to je subjektivní, mně to teda nestačilo, byl to asi hlavní důvod, proč jsem tehdá zůstal u KDE...
Mám teď Linux Mint (kvůli neustávající woknizaci Ubuntu) a tam je všechno v pořádku. Stejně jako na Debianu Wheezy.
Buď používáš LDME, nebo si můžeš dát přízvisko Šťastný.
Gnome2 a compiz(beryl) su veci co ma k linuxu pritiahli.
+1
To se snad radši stanu sklenářem
Vsak je znas, ne? Nikde jsem na konkretni diskuzi nenarazil, ale vzhledem k odlisnostem treba Mutteru a KWin a kope quirku okolo bych nevidel realnou moznost sdilet aspon malou codebase. Leda pluginova architektura, ale to se budou vyvojari osivat. No ale uvidime casem, uz je teda sakra cas, aby na tom zacali neco delat.
Nicméně Compiz mi bude asi chybět. Přece jenom používám řadu funkcí, které jsem jinde moc nenašel (maximálně tak u Kwin, ale nepoužívám KDE, takže to mě zas tak nezajímá). Snad se najde nějaká vhodná alternativa.+1 Já sice KDE používám, ale WM mam stále Compiz, protože ty efekty, který já používám (posouvání ploch, expo, ...) fungujou prostě líp než s KWin. Např. expo se v KWin seká, v Compizu jde naprosto plynule. Taky mi přijde, že animace v Compizu mají lepší easing curve (ale nezkoumal jsem).
WestonuWeston je hodně minimalistická implementace WM. Je to jen technické demo. Jak už bylo řečeno každý si skrze Mutter nebo Clutter nebo bůh ví co bude implementovat WM svůj a jak vypadají ty už je známo. Wayland je jen způsob jakým to dostat na obrazovku (místo Xek).
Tiskni
Sdílej: