Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
do vývoje ovladače pro takový nesmysl.Wayland nepotrebuje zas o tolik vice nez OpenGL ES. To je panecku technical challenge pro Nvidia!
a budu moci spouštět gui aplikace na jiném stroji a díky X serveru s nimi v pohodlí pracovat na svém desktopu.Network transparency neni [nastesti] soucast Wayland (display server protocol), ale ja se nebojim toho, ze reseni se nenajde. Pro vetsinu uziti by stacil i SPICE protokol.
Prostě chci věřit, že se z Linuxu nestane zparchantělý mutant typu Android či Ubuntu, a bude to vlastně pořád UNIX.Tvrdit o necem, ze je to mutant v kontextu ulipaneho bastlu zvaneho X chce hrosi kuzi.
Kdyz si vzpomenu kolikrat menili API ktery vlastne poziva jen Intel (DRI, EXA, AXA, UXA, ...) tak se ani nedivim ze se do toho nikomu nechce.Ono se uz hlavne nikomu nechce pouzivat X-ka. Duvody, proc Ubuntu, Apple, Android, Tizen a v podstate cely embedded a mobilni svet od X utika nebo je nepouziva, maji ciste technicke pozadi a zbytecna komplexita a archaicke API jsou prave jedny z nich.
Potesi niekoho istotne, vid hned prvy komentar. :)
Ja osobne mam ale tu nezkriplenu variantu, takze som v pohode, aj ked by som to mal rad tu moznost, uz len pre ten pocit. Toto ja ale instalovat nebudem, nie z dakeho extremickeho presvedcenia. Skor by ma zaujimalo, ci to ma daky pozitviny dopad na nouveau, resp. ci bolo trebars nieco uvolnene, dokumentacia a ja neviem co este by to mohlo byt, aby to pomohlo dakym sposobom aj v open source svete ?
ale optimus uz v opensource svete pomerne dlouhou dobu je, viz bumblebee... nvidia byla prave za toto kritizovana (existence opensource alternativy k neexistujici podpore ze strany nvidie)
nicmene by me zajimalo, jak to bude na OS, na kterem je jiz nainstalovany bumblebee (predpokladam minimalni problemy, ale clovek nikdy nevi)
Tiskni
Sdílej: